|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Socialna plašnost
Oznake: socialna,plašnost,otrok,vzgoja,osamljenost


Pozdravljeni,
ker si sama ne najdem rešitve vas prosim za pomoč. Imamo 5. letnega fantka, ki hodi v vrtec malo manj kot tri leta. Že od rojstva je težje prilagodljiv, torej z močno voljo in proti hitrim spremembam. Nikoli ga ne smemo neposredno izpostaviti novostim. Je tudi senzorično bolj občutljiv. Doma je zelo konkreten v svojih protestih, zunaj in v vrtcu pa popolnoma drugačen. V vrtcu je šele letos prav vzpostavil stike z otroki. Zunaj na igriščih pa se boji, se umakne in se igra le na tistih igralih kjer je sam, kjer ni otrok. Torej vedno, ko se mu nekdo približa, se umakne.Naj povem,da je tudi mož bolj rigiden in socialno plašen ne vem ali to kaj vpliva na otroka). Želela bi mu pomagati premagati strah, da bi zmogel pogumno in suvereno vzpostavljati stike, pa ne vem kako.
Najbolj pa me zanima tudi naslednje:
Ko fantek pride domov, hoče non stop ukazovati, narekovati igre (predvidevam, da se v vrtcu ne izraža dovolj in da potem to stori doma). A ker so njegova navodila npr. za igro dolga in ne dovoli nobenega vmešavanja, me zanima koliko mu pravzaprav koristimo, če sodelujemo pri tem? Namreč ali ga tako sploh učimo dialoga in sodelovanja, poguma? Imam dva pomisleka: namreč,da mu moramo dovoliti, da se sprosti, ker tega ne uspe v vrtcu. Po drugi strani pa se sprašujem kakšen način bi bil najboljši, da bi se fantek naučil dialoga in bi tako lažje sodeloval tudi z otroci, ki vsi vemo so brezkompromisni:) in mu nikoli ne bodo dovolili razlagati svojih namenov tako dolgo in v monologu.
Najlepša hvala za vaš odgovor
lp
Leksy




ODGOVOR:
Dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije | 11.1.2012

Pogosto se otroci vedejo v vrtcu oziroma šoli drugače kot se vedejo doma. Verjetno opažate, da imajo otroci tudi drugače odnos s svojimi dedki in babicami, kot ga imajo do vas in vašega moža. Kar se vam zdi nemogoče, lahko v drugih odnosih steče brez problema in tudi obratno. Otrok v svoji asertivnosti doma nima težav, med svojimi vrstniki pa deluje prav nasprotno. Podobno opisujete vi svojega sina. Razumem, da ste zaskrbljeni, ker bi radi, da se vaš otrok dobro počuti tako doma kot v vrtcu. In naj vam bo njegovo dobro počutje vodilo, ko se sprašujete, kaj lahko še naredite. Ali opažate, da je vaš sin v svoji samostojni igri v vrtcu zadovoljen? Ali rad hodi v vrtec? Če je temu tako, potem so lahko vaše skrbi manjše. Seveda pa je prav, da ga še naprej spodbujate, da se vključuje tudi v skupinske igre in da si poišče prijatelje. Če imate možnost, povabite družino z otroci k vam domov in dajte vašemu sinu možnost, da se tudi doma igra z otroci in ne samo z vami. Z vašega opisa ne razberem ali imate še kakšnega otroka. Vsekakor dajte sinu čim več možnosti, da vzpostavlja stike z vrstniki. In kot ste že sami ugotovili, so ti veliko bolj »neizprosni« v igri in to bo tudi vašega sina naučilo iskanja kompromisov v igri. Bodite pa potrpežljivi, saj očitno vaš sin potrebuje več časa, da vzpostavi stik. Vendar ne obupajte, dajte mu občutek, da to zmore in sčasoma mu bo vedno lažje. Tudi pri igri doma, ko imate občutek, da z njim ne morete sodelovati, ne obupajte in poskušajte z njim postopoma doseči sodelovanje. Prepričana sem, da si vaš sin želi tudi vaše iniciative in vodstva, vendar sam do nje ne zna priti. Otrok potrebuje vodstvo, tudi v igri in naloga staršev je, da ga usmerjajo. Seveda to ne pomeni zatiranje njihove iniciative, ampak sodelovanja, ki se ga otrok še mora naučiti. Zgled so mu pa starši. Zato vi najdite način kako sodelovati z njim in to bo njemu dalo možnost sodelovanja z vami in kasneje sodelovanja s svojimi vrstniki. Dobra izkušnja sodelovanja v odnosu bo zmanjšala tudi strah pred stiki in umik v osamljenost. Pokušajte z majhnimi koraki (postavite vsaj eno pravilo igre tudi vi) in ob uspehu nadaljujte od tam. Prepričana sem, da vam bo uspelo in vaš sin se bo ob tem dobro počutil.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Saša Poljak Lukek odgovarja:
Vpliv prijateljice
Spanje triletnice
Posesivnost
Težave z vzgojo


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






ime za julijske otročke 2.del
katrinka



piščančki (24%)

princi in princeze (8%)

poletne žabice (33%)

morski ježki in zvezdice (35%)


Število vseh glasov: 237

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!