|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Samopodoba otrok
Oznake: strah,kaznovanje,samopodoba,otrok,vzgoja,pogum,edinec


Pozdravljeni,
kako pomagati 6. letnemu otroku pri dobri samopodobi, samozavesti, namreč vsakič, ko sliši besedo NE, se vidi kako ga poniža, se prestraši, mu vzame samozavest. Sin je nežen in sramežljiv po naravi, čeprav velikokrat tudi protestira in to zelo glasno. Je edinec.
Ne želimo, da bi ga beseda NE tako zaznamovala, zamrznila. A brez nje ne gre, saj meje morajo obstajati. Naj povem, da ga nikoli ne kaznujemo, kajti ne želimo, da bi nas otrok ubogal zaradi strahu.
Prosi vas, da mi svetujete pristop, ki bi bil učinkovit in bi otroku ne vzel samozavesti.
In kako ravnati s strahom otroka? Recimo, če se boji ljudi? Ali ga pripravimo do tega, da kljub strahu ostanemo tam, ali se umaknemo? Če ostanemo tam kjer so ljudje, kako ga prepričati, da je strah neupravičen?
Hvala, lp
Alex




ODGOVOR:
Dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije | 11.1.2012

Opisujete strahove, s katerimi se sooča veliko staršev. Kar vam bo najprej pomagalo je, če besede »ne« ne boste povezovali z slabo samopodobo oziroma nizko samozavestjo. Prepovedi same po sebi ne zmanjšujejo samozavesti, ampak otroku dajejo okvire, v katerih mu je varno in v tem pogledu so nujne, da samozavest začne razvijati. Samozavest se razvija preko zavedanja lastnih sposobnosti in vrednosti, ki jih le tem lahko pripišemo. Tako lahko predvidevamo, da je veliko bolj povezana s pohvalami kot s prepovedmi v vzgoji. Pri prepovedih pa je zelo pomembno, kaj beseda ne pomeni vam, ko jo izrečete sinu. S katerimi občutki se vi spopadate, ko vašemu sinu izrečete prepoved? Ali ste vi samozavestni in suvereni v omejevanju nezaželenega vedenja vašega otroka? Za senzitivne starše je namreč ravno ta del vzgoje, se pravi omejevanje vedenja, ki je nujen, najtežji. Je pa, kot ste že sami ugotovili, nujno potreben. Zato bodite suvereni v prepovedih in seveda ne skoparite z upravičenimi pohvalami. Pri prepovedih pa se ne ustrašite sinovega strahu, jeze, žalosti. To so upravičena čustva, s katerimi se mora vsak otrok naučiti spopadati. Zato ne poskušajte ta čustva preprečevati, ampak dajte vašemu otrok takrat, ko se pojavijo, občutek varnosti. Oziroma, ko opazite strah, jezo, žalost pri otroku, najdite besede (npr. »Vidim, da te je strah. Zgodilo se je nekaj, kar nisi pričakoval…«), s katerimi lahko opišete to čustvo in s svojo mirnostjo boste otroku dali izkušnjo, da so ta čustva tudi zanj obvladljiva. Enako je tudi s strahom pred ljudmi. Ostanite med ljudmi dokler je tam za vas udobno in varno. Če se boste vi umirili, se bo umiril tudi vaš sin. S svojo mirnostjo boste sinu pokazali, da je strah neupravičen. Če pa vam postaja vedno bolj neprijetno, bo vedno bolj nemiren tudi vaš otrok in takrat je čas, da se umaknete. Opazujte sebe in sina in vedeli boste, kaj morate storiti. Prepričana sem, da že sami poznate odgovore na vaša vprašanja, zato le suvereno naprej!

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Saša Poljak Lukek odgovarja:
Vpliv prijateljice
Spanje triletnice
Posesivnost
Težave z vzgojo


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?