|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Nesamozavesten otrok
Oznake: RR strokovnjaki,psihologija,otrok,spoštovanje,pomoč


Sem mamica petletnega sina, ki je zelo nesamozavesten. Je v varstvu pri moji mami, morda je tudi zato tako nedružaben? Kadar vidi otroke, se skrije. Nikoli se noče igrati z drugimi, vedno priteče k meni. Kaj naj storim, da se bo igral s sovrstniki?
Janja Govekar




ODGOVOR:
Laura Tratnik, specializantka psihoterapije | 14.8.2011

Otrok tudi skozi interakcijo z vrstniki spoznava sebe, gradi svojo samopodobo in samospoštovanje. Uči se socializacije, vstopanja v odnose, prepoznava svoja in tuja čustva, uči se postavljat meje, uči se soočanja tudi z neprijetnimi občutki.Pogosto varstvo pri babicah (ki sicer želijo vnuku samo najboljše) temelji na pretiranem zaščitništvu. Otrok nezavedno skozi to »zaščito« prepoznava svet kot nevaren, kjer potrebuje stalno prisotnost svoje »varne« osebe. V svetu kjer ostane sam med sebi enakimi je prestrašen, manjka mu občutek lastne vrednosti, zaupanja vase, ker nima teh izkušenj. Vajen je odnosa odrasli-otrok in je varen v nekem »podrejenem« položaju. Odnos z vrstniki pa je odnos enakih med seboj in pomaga otroku graditi zdravo odločnost in hkrati sočutnost. Otroku omogoča gradnjo lastne identitete.Kaj lahko storite? Predvsem je pomembno prvo otroku resnično prisluhniti. Naj pripoveduje kaj se v njem dogaja, ko pride v stik z vrstniki. Kakšni so njegovi strahovi, o čem razmišlja, kaj misli takrat o sebi in kaj o drugih. Pomembno je, da je otrok slišan brez, da ga skušamo korigirati ali mu vsiljevati svoje mišljenje. Torej brez kritike, presojanja in svetovanja. Skozi tak način se uči prepoznavati kaj se v njem dogaja in razvija občutek »sebe«.Sočasno naj postopoma in brez prisile vstopa v krajše interakcije z vrstniki, da dobi pozitivne izkušnje v medsebojnih odnosih, v začetku najbolje z enim samim drugim otrokom. Po druženju se pogovorita kako se je počutil, kaj so bile njegove stiske, se je pojavil strah, tesnoba, nelagodje. Postopoma bosta skupaj odkrila kaj so njegove ovire in kako jih premagovati.V kolikor bi se izkazalo, da vaš sin doživlja hude stiske ob odhodu v šolo. To pomeni, da se pojavi močna tesnoba in tudi telesna simptomatika (bolečine v trebuščku, vročina, slabost, driska), poiščita strokovno pomoč psihologa, psihoterapevta ali svetovalne službe v šoli.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Laura Tratnik odgovarja:
Nočna groza
Depresija pri sinu
Depresija+anoreksija pri 8-letnici
Ponovitev poporodne depresije?


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?