|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Nezaupljiv dojenček
Oznake: nezaupljiv,dojenček,asocialen,vzgoja,psihologija
1.2.2012

Lepo pozdravljeni!
Stara sem enaintrideset let in imam pet mesecev in pol staro deklico, pri kateri sem pričela opažati, da izredno slabo sprejema neznane ljudi. To se je pričelo opažati že nekako pri treh mesecih, sedaj pa se le še stopnjuje.
Zavedam se, da je največja težava to, da sva v večini pretežno sami, saj partner opravlja dve službi, babice so od našega doma precej oddaljene (svojega avtomobila nimam, sicer bi se z veseljem zapeljala do njih). Najina edina družba so poleg partnerja, ki je pogosto odsoten, le še kakšna prijateljica za sprehajanje z vozičkom, kar pa dojenčica ponavadi prespi.
V zadnjem času sem pričela malo več voditi na obiske, jih vabiti k nama, celo z avtobusom jo peljem, vendar se vedno znova pojavlja njeno nezaupanje.
To nezaupanje izraža z jokom. Nekaj dni nazaj pa je to doseglo cel vrhunec, ko je sodelavka prišla na obisk s svojim (enako starim) fantkom, saj je dojenčico popadel histeričen jok. Sicer je jokati prenehala po nekako dveh-treh minutah, vendar se je umirila šele, ko sva zapustili prostor v katerem je bila sodelavka z dojenčkom.
Opazila sem tudi, da ni enako nezaupljiva do vseh ljudi, saj nekatere lažje sprejme kot druge. Zelo težavno je, ker zelo slabo sprejema taščo in tasta, ki sta sicer zelo dobra človeka in imamo urejene odnose.
Zelo si želim, da bi bila bolj zaupljiva, če že to ne, pa vsaj toliko, da nebi tako stresno doživljala stika z ljudmi.
Rada bi izvedela, kako je z nezaupljivostjo do tujcev pri dojenčkih te starosti, gre morda pri tem že za asocialnost, kako lahko takšno vedenje ublažiti in ne še dodatno podkrepiti.
Najlepše se vam zahvaljujem za vaš odgovor že vnaprej!




ODGOVOR:
Laura Tratnik, specializantka psihoterapije | 6.2.2012

Pozdravljeni. V prvem letu življenja se otrok spoznava s temeljnimi čustvi kot so: žalost, jeza, strah in veselje. Nekje med 2 in 3 mesecem otrok že spoznava žalost, presenečenost, postaja previden, kar je nek predhodnik strahu. Pojavi se tudi nezadovoljstvo kot predhodnik jeze. Njegovo doživljanje čustev se med 6 in 8 mesecem še nadgradi. Pojavi se strah pri nenadnih dražljajih kot so glasen zvok, prisotnost neznane osebe, tudi že strah pred višino. Kadar je otroku preprečeno neko dejanje (npr. žogica se mu odkotali) in ne more dokončat akcije se pojavi jeza. Veselje pa izraža kot odziv na prihod znane osebe, ali na igro. Za dojenčkov socialni in čustveni razvoj je v prvem letu življenja še posebno pomemben čustveno izrazen obraz matere (oz. druge pomembne osebe). Možgani so namreč samoregulacijski sistem, ki se razvija v kontekstu odnosa z drugo osebo. Mati deluje kot nekakšen zunanji regulator dojenčkovega živčnega sistema, ki je odvisen od izkušenj. Pomembna je njena uglašenost in njena sposobnost regulacije čustev. Nezaupanje, ki ga zaznavate pri otroku je del njegovega spoznavanja s svetom. Dovolite mu, da dobiva izkušnje, pomagajte mu s svojim odzivom. Tako majhen otrok še ne ve, da sta babica in dedek zanj pomembni osebi, ne ve kakšne odnose imate vi med seboj in ne pozna kaj pomen biti dober človek. Otrok se le odziva na dražljaj, ki ga doživlja. Poskusite opazovati kakšen način bližine drugih otroku ustreza in mu skozi to približajte tudi druge ljudi. Morda potrebuje varno distanco, da najprej nekoga le opazuje, da se navadi na glas, na obraz. Šele, ko se bo počutil varno in bo videl, kako se tudi vi odzivate na situacijo in na njegova čustva bo pripravljen tudi sam stopiti v odnos z tujo osebo. Glede na vaše pismo mislim, da je vaš strah, da bi šlo za asocialnost odveč. Ko otrok izraža čustva bodite ob njem, zanj je doživljanje močno in potrebuje vašo uglašenost na njegovo doživljanje. Če je otrok razburjen, bodite vi tista, ki se odzovete z mirnim nežnim glasom. Skozi takšen način odzivanja uravnavate stopnjo vznemirjanja pri otroku. Za otroka je zelo pomembno vaše čustveno stanje. Sočasno mu omogočite priložnost in čas, da se sooča z novimi situacijami brez takojšnjega umika iz njih, če doživlja vznemirjenje. Otrok se uči skozi izkušnje, del teh izkušenj je tudi doživeti določeno stopnjo vznemirjenja. Naloga mame takrat je, da pomaga otroku iti čez to vznemirjenje varno.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Laura Tratnik odgovarja:
Nočna groza
Depresija pri sinu
Depresija+anoreksija pri 8-letnici
Ponovitev poporodne depresije?


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?