|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Psiha
Oznake: psiha,psihologija,otroka,ločitev,starši,družina,nasvet,strokovnjak
8.5.2012

Lepo pozdravljeni gospa Laura Tratnik!
Ne vem točno, če sem se obrnil na pravega strokovnjaka. V kolikor je problem, ki ga bom opisal, za drugo področje bi Vas prosil za pomoč, kam se obrniti.
Sem oče 5, skoraj 6-letnega Rožleta, ki stanuje pri mami (sva ločena od njegovega 2.leta). Imava dosti stikov (cca. 3-4 dni na teden je pri meni in moji "novi" družini). Pred 4-imi meseci je dobil sestrico, ki živi pri meni , on pa jo obožuje in jo ima zelo rad.
Problem:
Živi z mamo, ki ju z njegovim starejšim 10 letnim bratcem veliko pušča sama. Veliko popoldnevov preživita sama doma ali na igrišču.
Rožle je zelo nežen fant. Kadar je pri meni, me noče stran od sebe in je problem že, če hočem sam v klet ali trgovino ... in mislim, da se stalno boji, da bi me izgubil in mislim, da je to posledično zaradi tega, ker je veliko časa sam z bratcem.
Najbolj zaskrbljujoče pa je, da se Rožle verjetno tako "napsihira", da v določenem trenutku "zboli" (dobi vročino, bruha, ...) in mislim, da so vse te bolezni psihičnega izvora, namreč velikokrat je zaradi tega pri zdravniku, kateri pa ne ve, kaj mu je ter skoraj vedno dobi sirup in je diagnoza virus. Rožle je pri svojih skoraj 6-ih letih dobil že toliko sirupov, ki jih jaz v celem svojem življenju še nisem.
Zanima me, kam naj se obrnem in kako rešiti ta zaskrbljujoč problem.
Hvala lepa za odgovor in nasvet, s spoštovanjem, Aljaž!




ODGOVOR:
Laura Tratnik, specializantka psihoterapije | 21.5.2012

Pozdravljeni g. Aljaž. Dinamika odnosov znotraj družine, toliko bolj, če gre za razširjeno družino je vedno večplastna. Moj odgovor se nanaša zgolj na podatke, ki so podani v pismu. Skozi medsebojne odnose otrok spoznava sebe, druge in svet ter prehaja skozi različne razvojne faze. Vaša skrb je usmerjena, če prav razumem predvsem na čas, ki ga vaš Rožle prebije sam z starejšim bratom. Tukaj bi opozorila na to, da je starejši brat še vedno otrok in da nosi lahko preveliko breme, odgovornosti za manjšega bratca Rožleta, s tem pa mu je vzeta tudi otroška brezskrbnost. Starejši brat lahko varovanje bratca jemlje zelo resno in čuti veliko strahu, da se ne bi Rožletu kaj zgodilo. S svojim (pre)zaščitniškim vedenjem mu lahko daje nezavedno sporočilo “pazi – svet je nevaren!” Rožle kot opisujete doživlja tudi separacijsko anksioznost ob vašem odhodu v klet ali trgovino. Pogovorite se z njim kaj ob tem čuti, gre za žalost ali strah ob ločitvi od vas. Raziskujta skupaj kakšne so takrat njegove misli, kakšni so telesni občutki. Kaj zanj pomeni “ostati sam doma” za nekaj časa? Lahko pa so omenjene situacije le sprožilec nezavednih zgodnjih spominov, ko se je družina ločila. Zakaj je Rožle tolikokrat bolan vam jaz ne morem odgovoriti. Ne morem soditi ali gre pri njem za virozo ali ne. Lahko pa potrdim, da se telesna simptomatika, tudi povišana temperatura lahko pojavijo kadar otrok doživlja stres, tesnobo. Za otroka je ločitev staršev že eden takih stresov, tudi rojstvo novega otroka lahko sproži v otroku strah pred izgubo pozornosti, naklonjenosti. Posvetite čas otroku, pogovarjajte se, spoznavajte kako razmišlja in mu bodite v oporo, naj se počuti slišan in razumljen ter sprejet takšen kot je. Potrebno je graditi medsebojni odnos, v katerem otrok čuti varnost. V kolikor se bo telesna simptomatika, kot je bruhanje in vročina vašemu sinu ponavljala poiščite ustrezno strokovno pomoč pedopsihiatra ali psihoterapevta za otroke in mladostnike. Prijazen pozdrav, Laura (www.laura-psihoterapija.net).

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Laura Tratnik odgovarja:
Nočna groza
Depresija pri sinu
Depresija+anoreksija pri 8-letnici
Ponovitev poporodne depresije?


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?