|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Otrok se reže
Oznake: samopoškodovanje,mladostnik,rezanje,puberteta,pomoč,terapija,starši,pogovor
29.5.2012

Pozdrav!
Sin je star 14 let, na rokah sem opazila dve ureznini. Stvar je taka, da sem izvedela, da se njegova dva prijatelja režeta po rokah. In sedaj sem videla, da ima dve ureznini tudi moj sin. Sedaj me je strah. kaj to pomeni, kaj lahko z možem narediva? Ali naj sploh ukrepava? Lahko trdim, da smo dokaj normalna družina, ni alkohola, ni prepirov, pogovarjamo se, ni nasilja ... zavedam se, da je sin v puberteti in da je potrebno pravilno pristopiti. Zato prosim za pomoč. Je pa starejši otrok, ima še dva mlajša sorojenca in sem morda tudi zato toliko bolj prestrašena ob vsaki spremembi.
Hvala za pomoč!




ODGOVOR:
Dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije | 30.5.2012

Pozdravljeni! Opisujete resno situacijo, na katero je potrebno čim prej reagirati. Samopoškodbe so najpogosteje znak resne stiske mladoletnika oziroma mladoletnice, ki lahko postanejo trajen vzorec vedenja in soočanja s skrbmi. Mladoletniki se srečujejo z mnogimi novimi izzivi in občutki in veliko teh preverjajo med svojimi vrstniki, zato so v tem obdobju vrstniški zgledi še posebej močni. Situacijo, kot jo opisujete, lahko razumemo kot vrstniško vplivanje, vendar pri tem moram poudariti, da mora imeti tudi vaš sin določeno tendenco k takemu vedenju, da so ga ti zgledi povlekli do te mere, da se je porezal tudi sam. Zato morate biti še posebej pozorni na njegovo vedenje in morebitne spremembe v njegovem doživljanju. Na trenutno situacijo pa morate odreagirati takoj! Pogovorite se s svojim sinom. Priporočam vam, da ne začnete pogovora s tem, da ste opazili ureznine, ampak ga vprašate kaj se z njim dogaja. Lahko organizirate neko dejavnost, kateri se rad pridruži in tekom le-te začnite pogovor. Glavno je, da sin začuti, da se zanimate zanj in mora dobiti sporočilo, da ste spremembe opazili in da vam ni vseeno. Seveda se bo vsakršni sugestiji upiral in zanikal vsakršne težave, vendar ostanite mirni in potrpežljivo vztrajajte. Poskušajte s sinom preživeti čim več časa, ne obupajte nad njegovimi zavrnitvami. Začnite reagirati že danes! Če želite še kakšen informacije mi lahko pišete na elektronski naslov info@druzinskaterapija.si ali me pokličite na telefon 030 33 53 88.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Saša Poljak Lukek odgovarja:
Vpliv prijateljice
Spanje triletnice
Posesivnost
Težave z vzgojo


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?