Starši, ki imajo prvošolčka, doživljajo odhod njihovega malčka v prvi razred kot zelo stresno obdobje. Dejansko pa se prvošolčki ne obremenjujejo tako zelo s spremembami in novostmi, ki jih čakajo. Starši so tisti, ki so polni skrbi in vprašanj.
Da bo prvi šolski dan čim bolj brezskrben ...
V nadaljevanju navajamo 10 najpogostejših skrbi in dilem, ki tarejo starše otrok, ki bodo prvič prestopili šolski prag.
1. Ali bi moj otrok moral že znati pisati in brati?
Seveda, da ne! Namen šole je ravno v tem, da se otrok ob pomoči strokovno usposobljene osebe nauči brati in pisati. Tudi če vaš otrok tega še ne zna, nekateri njegovi sovrstniki pa že, nič hudega. V tej starosti jih bo hitro ujel in čez nekaj mesecev med njimi ne bo več velikih razlik.
2. Ali bo pri učenju potreboval pomoč in koliko?
Staršem se ni potrebno preveč obremenjevati in se mešati v otrokove šolske obveznosti in namesto njih pisati domačih nalog. Ni potrebno niti, da vsako jutro oziroma večer pripravite otrokovo šolsko torbo. Dovolj je, da si vzamete čas in svojemu prvošolčku nekajkrat pokažete, kako se glede na šolski urnik vsak dan uredi šolska torba in potrebščine, da bodo to kasneje lahko naredil sam. Če otroku preveč pomagate, se bo težje osamosvojil in usvojil delovne navade. Zato ga pustite, da sam napiše nalogo. Ko jo zaključi, po potrebi preverite, ali je v redu rešil nalogo. Če ima naloga napake, ni dobro, da mu jih takoj popravite, ampak mu samo pokažite, kje se je zmotil in mu dovolite, da sam poišče pravo rešitev.
3. Kako naj ga naučim delovnih navad?
Skupaj z otrokom sestavite plan aktivnosti, ki ga bo moral spoštovati. Naučite ga, da si po prihodu iz šole vzame nekaj časa za počitek in šele nato naj se posveti domačim nalogam. V veliko pomoč pri vzgajanju delovnih navad bo, če se otrok že takoj od začetka navadi, da se uči in dela domačo nalogo vsak dan ob istem času. Poleg ustaljenega časovnega okvira, mora imeti otrok tudi stalen kotiček za učenje in pisanje nalog. Najboljše je, da je to njegova pisalna miza v sobi, če pa nimate možnosti, da mu jo uredite, skupaj z otrokom v hiši določite kotiček, kjer se bo vedno učil. Zelo pomembno je, da je otroku čim prej jasno, da so na prvem mestu šolske obveznosti in šele potem vse ostalo.
Starši prvošolčkov se morate zavedati, da se otrok v prvem razredu ne morem učiti več kot pol ure skupaj brez odmora. Če v tem času ne more dokončati vseh šolskih obveznosti za tisti dan, je obvezno, da vmes napraviti daljšo pavzo v dolžini ure ali dveh.
4. Kaj storiti z igračami?
Odhod v šolo ne pomeni, da se je čas za igro iztekel, saj je igra v teh letih za otroka še vedno potrebna in pomembna. Skozi igro s sovrstniki se otrok socializira, uči se pravil obnašanja v družbi, z igranjem s svojimi igračami pa se uči o oblikah, vadi motoriko in razvija koncentracijo. Otrok se kljub šoli mora še naprej igrati, edino kar je z odhodom v šolo drugače je, da mora otrok pred igro dokončati svoje šolske naloge in šele potem ima na voljo čas za igranje.
Igrače mu pustite. Dodatno mu nabavite še kakšno bolj didaktično igračo. Obdržite čim več kock, sestavljank, žog in lutk oziroma punčk, dečkom pa dovolite, da se zabavajo tudi z avtomobilčki.
5. Obšolske dejavnosti?
Pri obšolskih dejavnostih je pomembno najti pravo mero. Ni dobro, da otrok nima nobenega hobija, prav tako pa ni prav, da jih kot starši vpišete na vse mogoče aktivnosti, saj otroci ne bodo zmogli vsega uspešno opraviti, pa še zelo utrujeni bodo. Prvih nekaj mesecev šole se mora otrok privaditi na novo okolje, zato je bolje, da prvošolčka še ne vpisujete na nobeno obšolsko dejavnost. Ko se navadi na šolo in učenje, izberite kakšen šport ali kaj drugega v skladu z otrokovimi interesi, vendar naj bosta to največ dve dejavnosti. Ura ali dve na teden dodatnih aktivnosti je za prvošolca popolnoma dovolj.
6. Naj ga spremljam v šolo ali lahko gre samo?
Prvošolci morajo imeti na poti v šolo in domov spremstvo odrasle osebe in naj nikar ne pozabijo na svojo rumeno rutko. Prvi šolski dan naj bo za družino svečan. Pojdite vsi trije skupaj, vzemite si čas za kosilo ali kakšno drugo družinsko aktivnosto, ki vam je všeč, da bo ta dan otroku ostal v čim lepšem spominu. Tudi ostale prve šolske dneve je dobro, da ga na poti v šolo spremljajte starši, saj bo otroku tako lažje začeti v novi sredini in sprejeti novo okolje. Kasneje lahko otroku na poti v šolo družbo delajo tudi drugi odrasli (babica, dedek, teta, stric ...), ki jim otrok zaupa in je rad v njihovi družbi.
7. Kaj pa, če otrok še ni pripravljen na šolo?
V prvi vrsti je bojazen pred nepripravljenostjo za vstop v šolo dejansko strah staršev ne pa, da bi bilo dejansko res tako, saj se to zelo redko dogaja. Otroke običajno že pred vpisom testirajo, pa tudi v zadnjem letu vrtca otroke običajno navajajo na obveznosti, ki so podobne šolskim, da jih počasi pripravijo na to, kar jih čaka naslednje leto. V primeru, da opazite, da otrok težko osvaja šolsko snov, ni potrebno, da se s tem soočate sami. Vedno je dobro, da se obrnete na otrokovega učitelja, po potrebi psihologa in pedagoga, ki bodo znali pomagati otroku.
8. Kaj če bo moj otrok slab učenec?
Vsak starš si želi, da bi bil njegov otrok odličen učenec, ampak nimajo vsi otroci enakih sposobnosti in možnosti, niti želje, da se učijo. V vsakem primerni ni potrebe, da se s tem obremenjujete v naprej. Namesto da ste v strahu, raje poskrbite, da bo imel otrok pogoje za učenje, pomagajte mu pri osvajanju delovnih navad in sledite njegovemu napredku v šoli, kolikor je to le mogoče. Tako boste otroku najbolj pomagali.
Kdo je "slab učenec" je relativno. Z nekatere starše je slabo vse kar je manj od odličnega ali zelo dobrega uspeha. Starši ne smete svojih ambicij dosegati preko vaših otrok in od njih zahtevati več kot so dejansko zmožni.
9. Se bo moj otrok vklopil v novo sredino?
Nekateri otroci imajo s tem manj težav kot drugi. Da boste več vedeli o tem, kako gre vašemu otroku, se pogovarjate z njim, vprašajte ga s kom sedi v klopi, kako je ime njegovim sošolcem v razredu, ali med odmori ostaja v učilnici ali se igra z drugimi otroki zunaj na igrišču. Iz njegovih odgovorov boste izvedeli veliko o tem, kako se ima v šoli, ali je bolj osamljen ali ima že svojo družbo. Če ocenite, da mu gre privajanje na nove ljudi težko, je dobro, da se o tem pogovorite z njegovo učiteljico/učiteljem. Učitelji imajo namreč veliko izkušenj na tem področju in vam bodo pomagali, da skupaj najdete razlog, zakaj privajanje ne gre dobro in kaj storiti, da otroku to olajšate.
10. Kaj če ga bodo drugi otroci pretepali?
Glede tega so starši še posebej občutljivi, kar je povsem razumljivo, saj si vsak starš želi, da se otrok v šoli počuti varnega. Otroku pojasnite, da se mora v primeru nasilja obrniti na učitelja, dežurnega učitelja ali se zaupati kateri drugi odrasli osebi, ki dela na šoli. Ko pride domov, naj tudi vam vedno pove, če se mu je kaj takšnega zgodilo. Starši morate v teh primerih vedno ohraniti mirno kri, poglejte na situacijo čim bolj realno in ne reagirajte nepremišljeno, predvsem pa ne skušajte sami reševati stvari po svoje, kar se prepogosto dogaja. Najprej se obrnite na otrokovega učitelja, ki bo, če bo ocenil, da je to potrebno, v reševanje konflikta vključil tudi šolskega psihologa.
Dragi starši! Naj bo prvi šolski dan in vsi ostali, ki mu bodo sledili čim bolj brezskrbni in nasmejani, da si jih boste vi in vaš otrok zapomnili za vse življenje. Srečno!
VIR: Ringeraja.ba
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: