… in v čašicah sladkih nabira si med.« prepevajo že otroci v vrtcu in se zavedajo pomena čebel ter zdravilnih učinkov medu. Če pa ne poznate te pesmice, poznate zagotovo naslednjo: »Čebelice, čebelice, saj moje ste prijateljice, pozabi vas nikdar ta stari čebelar…«, ki jo prepeva znani slovenski ansambel Lojzeta Slaka.
Radovljica iz zraka
Pogled na ulico
Prva muzejska soba
Muzejska soba
Prve panjske končnice
Panjska končnica
Gorenjski čebelnjak
Pokrovitelj rubrike
Od slovenskih avtohtonih domačih živalskih pasem je geografsko vsekakor najbolj razširjena Kranjska čebela, saj z njo čebelarijo na prav vseh kontinentih. Prvotno je bila razširjena po vsej Sloveniji vključno s Koroško in na vzhodu vse do Romunije in Bolgarije. Kranjski čebeli pogosto pravimo "sivka", ker je po celem trupu poraščena s sivimi dlačicami.
Čebelarstvo na Slovenskem je že od nekdaj nepogrešljivo vpeto v naš prostor. V Sloveniji čebelarimo s svetovno znano Kranjsko sivko, ki se od svojih sorodnic loči predvsem po nenapadalnosti, pridnosti in delavnosti. Gotovo najbolj znani slovenski čebelar Anton Janša je v zvezi s čebelarstvom že pred skoraj tristo leti svetoval tudi na avstrijskem cesarskem dvoru. Čebela je edina domača žival, ki ni udomačena in se še vedno vede enako kot pred tisoče leti.
In tako smo se neke sobote z družino odpravili do Radovljice. To je srednjeveško mesto, ki je zraslo v 14. stoletju na rečnih terasah nad sotočjem Save Bohinjke in Save Dolinke. Srednjeveško obzidje z obrambnim jarkom zaokroža edinstvene primere srednjeveške arhitekture v Sloveniji. Obnovljen je tudi mestni trg, na katerem potekajo kulturne prireditve in festivali skozi vse leto.
Čebelarski muzej v Radovljici ima svoje prostore v baročni graščini v starem delu mesta. Od odprtja leta 1959 skrbi za bogato dediščino slovenskega čebelarstva, jo evidentira, zbira, hrani, dokumentira, predstavlja in popularizira.
Zbirka predstavlja tri ključne teme, ki zaznamujejo slovensko čebelarstvo: avtohtono raso čebel, svetovno priznane čebelarje in poslikane panjske končnice. Uvodoma se obiskovalec seznani z zgodovino čebelarjenja na Slovenskem. V muzeju vam nudijo strokovno razlago po vodstvom kustosa, uporabo strokovne knjižnice in fototeke v študijske namene, poleti opazovalni panj z živimi čebelami, videofilme o čebelah in čebelarstvu.
Po ogledu muzeja smo se sprehodili še po prelepem mestu in se polni novega znanja in lepih vtisov vrnili domov.
Odkrivajte čudovito Slovenijo z Adria Holidays!
"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.
1. Čudovita Slovenija: Gorenjska
Preberite več.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Jesen v Zadru
Za popolno uživanje v topli jeseni, vam podarijo 20% popust na vse nočitve med tednom. Za tiste, ki bi želeli ostati dlj...
4
Na izlet v Škratovo deželo
Ste že kdaj videli škrate? Ne? Potem pa se le odpravite na obisk Škratove dežele, ki jo boste našli le streljaj od Kranj...
4
Oglejte si, kako smo se imeli na Brionih
V soboto, 24. aprila, smo se Ringarajevci že drugič odpravili na družinski izlet z ladjo Dora. Tokrat na čarobne otočke ...
3
Razstava najlepših psov iz 25 držav
Tudi letos bo Lipica že četrtič zapored gostila mednarodno razstavo psov CACIB, na kateri bo sodelovalo več kot 1.100 na...
3