Starši otroku podajajo načine in tehnike predvsem pa občutek in izkušnjo za spoprijemanje s čustvenimi stanji!
»Če jaz obdržim mirne živce, kljub stresu, nepredvidenim zapletom, nerganju in izražanju slabe volje mojih otrok…opažam, da otrok 'vztraja' v svojem slabem čustvenem počutju, jezi ali nezadovoljstvu izjemno kratek čas. Z obvladovanjem sebe, 'obvladam' otroka. Ali bolje – s svojo trdnostjo mu dajem trdno podlago za obvladovanje čustev in za bolj pozitivno doživljanje situacije.«
Čustva so izredno pomembna pri otrokovem razvoju, saj v otrokove vsakdanje izkušnje vnašajo prijetnost in zadovoljstvo, dogodkom dajejo razburljivost, zmanjšujejo napetost in otroka sproščajo. Telo pripravljajo za aktivnost, vplivajo tudi na otrokovo procesiranje informacij ter mu pomagajo strukturirati dogodke v okolju s smiselnim povzemanjem dogajanja zunaj in znotraj sebe.
Za starše, ki smo z našimi otroci globoko čustveno povezani je izjemno pomembno, da se zavedamo svojih čustvenih stanj. Zakaj na določen način doživljamo, reagiramo ali potlačimo čustva. Od kod izvira naše čustveno stanje, zakaj v njem vztrajamo?
Kaj naj naredimo, če želimo, da otrok svoja čustva doživlja in izraža iskreno in sproščeno? Zagotavljali naj bi mu okolje, kjer se bo počutil varnega, sprejetega in ljubljenega. Vendar ni dovolj, da si to le želimo. Da bomo sposobni ustvarjati takšno okolje moramo biti tudi mi V STIKU S SVOJIMI ČUSTVI!
Pri pogovoru s starši velikokrat naletim na to vprašanje: Kako? Moj odgovor staršem ima različne oblike, vendar izraža iste misli: najprej poglej sebe, kaj zahtevaš od sebe, kje si, kaj sebi dovoljuješ, kako iskren si do sebe, s katerimi čustvi in v kakšni meri si pri sebi že v stiku. Od te točke dalje se lahko šele prične konstruktiven čustveni razvoj tvojega otroka.
Otroci so pogosto ogledalo naših čustvenih stanj in obvladovanja vsakodnevnih dogodkov!
Otrok je že pred rojstvom sposoben doživljanja čustvenega stanja in ekspresije. Na proces razvoja čustev vpliva dozorevanje otroka, učenje (pogojevanje, opazovanje, imitacija ter identifikacija), otrokova samoaktivnost, njegove izkušnje in domišljija. Osnovna čustva, ki so neposredno opazna preko obraznih izrazov, kot so: veselje, presenečenje, strah, jeza, žalost in gnus, so prisotna že takoj ob rojstvu. Posamezna čustva se v obdobju prvega leta postopoma diferencirajo iz dveh čustvenih stanj novorojenčka, iz tendenc približevanja prijetnim in tendenc umika neprijetnim situacijam.
Če imamo priložnost, se čustveno pripravimo na otroka že pred njegovim začetkom življenja, že pred spočetjem, že pred rojstvom. Naša čustva, čustva našega partnerja, in čustva našega otroka so izjemno dragocena. Za začetek raziskovanja, odkrivanja in dobrega čustvenega razvoja pa prav gotovo ni boljšega trenutka kot prav zdaj!
Prispevek so za vas pripravili strokovnjaki Zavoda IZRIIS, ki nudi osebno, zakonsko in družinsko svetovanje. Za več informacij kliknite tukaj.
NE SPREGLEJTE!
Družinski center OAZA vas vabi na brezplačen pogovor ali posvet, vsako sredo od 17.00 - 19.00. Dobrodošli ste, da nas obiščete, skupaj s partnerjem, sami ali z otrokom, kadar imate velika ali mala vprašanja. Čaka vas prijetno vzdušje ter svetovalka ali svetovalec za zakonska in družinska vprašanja. Prosimo vas, da svoj obisk predhodno najavite na številko 031/691 - 119 ali elektronski pošti info@izriis.si Za več informacij obiščite spletno stran www.izriis.si/druzinsko-svetovanje.html
Program sofinacira Ministrstvo za delo družino in socialne zadeve. |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Oprema za dojenčka 0 do 3 mesece
Na tržišču lahko najdemo poplavo različne opreme in pripomočkov za dojenčke. Preverite, kaj bo vaš dojenček takoj po roj...
8
Ko vam dojenček pade s postelje ...
Hitro se nam lahko zgodi, da v trenutku nepazljivosti nepričakovano naše malo, neubogljeno bitje pade s postelje ali cel...
7
Svetovni dan astme - 7. maj 2013
Astma je najbolj pogosta kronična bolezen otrok v državah z zahodnim načinom življenja. Prizadene do 5 odstotkov starejš...
4
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
4