Veliko doječih mamic se sooča z nasvetom v stilu, da je tudi dojen otrok žejen in mu je treba poleg dojenja dajati še tekočino za žejo. Pa je to res?
Dojeni otroci ne potrebujejo dodatne tekočine!
Takšnih nasvetov niti slučajno ni potrebno upoštevati, ker preprosto ne držijo. Ne glede na letni čas, dojeni otroci ne potrebujejo dodatne tekočine, saj se odžejajo z dojenjem. Materino mleko namreč vsebuje 88 odstotkov vode in ogromno drugih hranilnih ter zaščitnih snovi, tako da tudi v ekstremni vročini popolnoma zadošča, da se dojenček oziroma otrok z njim odžeja in dobi vse potrebno za zdrav razvoj in rast.
Dodajanje tekočine je nezaželeno
Voda, sokovi, čaji niso potrebni pri polno dojenem otroku oziroma je dodajanje dodatne tekočine pravzaprav nezaželeno, saj samo napolni otrokov želodček in se zato otrok manj doji. Posebej to velja za novorojenčke, saj je pri njih zelo pomembno, da se čim več dojijo. S tem dobijo najboljši hrano in tekočino za svoj razvoj, pa tudi zaloga mleka je zaradi stalnega podoja konstantna.
Edino pravilo je, da otroka dojimo, ko to želi. V bolj vročih dneh bo imel otrok željo po pogostejšem dojenju, vendar naj vas ne skrbi, da bi prepogosto dojili - prepogosto dojenje ne obstaja.
Uvajanje goste hrane in tekočina
V prvem letu je za otroka najboljša hrana in pijača materino mleko, nekje po 6. mesecu lahko na otrokovo pobudo začnemo z gosto hrano, v čim bolj v naravni obliki. Za orientacijo, kdaj je primeren čas za uvajanje, so vam lahko v pomoč naslednji znaki: otrok samostojno sedi, refleks izplazenja jezička izzveni, sposoben je prijeti hrano in jo nesti v usta, prežvečiti oz. pogoltniti, ne da bi se mu pri tem zaletelo in seči po novem grižjaju.
Tudi ko otroka začnete navajati na gosto hrano, je za žejo najprimernejše dojenje. Pri uvajanju goste hrane torej dojenja ne omejujemo in podojev ne nadomeščamo z drugo hrano ali tekočino.
Ko je otrok že nekoliko navajen na gosto hrano, mu lahko ponudimo vodo po požirkih. Ni potrebe, da mu vodo dajemo po steklenički, ampak mu lahko takoj ponudimo, da popije malo vode iz skodelice ali kozarca. Otroci sicer pitje nekoliko bolj obvladajo po 8 ali 9. mesecu, ampak tudi prej bo otrok zmogel narediti nekaj manjših požirkov.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Alergije in dojenje
Če se v materini ali očetovi družini pojavljajo alergije, je velika verjetnost, da bo tudi otrok reagiral na določeno hr...
20
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
8
Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...
6
Zakaj tako obožujemo buckasta lička pri do...
Preberite, zakaj so buckasta lička normalen in zdrav pojav pri dojenčkih ter zakaj starši v večini primerov ne bi smeli ...
6