Ta vikend si vzemite čas za družinsko raziskovanje narave, ki ga lahko organizirate na različne načine. Za vas smo zbrali nekaj praktičnih idej, ki bodo družinske člane povezala tako z naravo kot drug z drugim.
Ste letos že sezuli čevlje in se s stopali povezali z Zemljo?
Čudovito topla in zelena pomlad kar vabi v naravo, ki je odlično pribežališče od hitrega sodobnega tempa. Tudi za družine.
Ta vikend si zato vzemite čas za družinsko raziskovanje narave, ki ga lahko organizirate na različne načine. Za vas smo zbrali nekaj praktičnih idej, ki bodo družinske člane povezala tako z naravo kot drug z drugim.
Bosonogo raziskovanje sveta
Visoke temperature so že dodobra segrele zemljo, zato se na družinski sprehod po naravi lahko odpravite kar brez čevljev oz. bosonogi. Če tega še niste počeli, odvrzite predsodke in se za začetek odpravite na bližnjo gozdno ali travniško pot, kjer boste lahko skupaj z otroki ugotavljali, na katerem terenu je najbolj prijetno hoditi bos ter kje najbolj pika, zbada in podobno.
Bosonoga hoja po različnih naravnih materialih (trava, zemlja, hlodovina, kamenčki, mah, luža, blato ...) je pomemben del gozdne pedagogike, ki ugotavlja, kako zelo dragocene so takšne izkušnje za otrokov fizični in psihični razvoj. Če k temu dodamo še dejstvo, da se na ta način tudi "zemljimo" oz. polnimo z zdravilnimi pozitivnimi elektroni, ki jih oddaja Zemlja, je bosonoga hoja nekaj, kar je priporočljivo početi prav vsak dan, vsaj pol ure. Če to počnemo v dobri družbi družinskih članov in se pri tem tudi zabavamo, je pozitivni učinek gotovo še večji.
Objemanje dreves
Morda se zdi objemanje dreves komu "čudaško", toda gre za znanstveno potrjeno metodo zdravljenja - dendroterapijo. Otroci so še posebej občutljivi na energijo dreves in pogosto kar sami začutijo, katero drevo "jih pokliče". Zato odvrzite predsodke in poiščite svoje drevo. Največ energije oddajajo hrast, bor, jelka, smreka, macesen, akacija, javor, breza in jerebika, medtem ko so močni sprejemniki energije trepetlika, kostanj, topol, vrba, breza, jelka, brest, čremsa in druga hitro rastoča drevesa.
Ali ste vedeli, da sprehod po gozdu deluje na človekovo telo bolje kot zdravila? Zato se z družino čim večkrat odpravite v gozd, četudi ne boste objemali dreves. Tako imenovana "gozdna kopel" namreč že po dveh urah okrepi imunski sistem za 50 %, odpravlja depresijo in nespečnost, uravnava tlak in srčni ritem, deluje proti stresu in pomirja. Vzrok za takšne pozitivne učinke na človekovo zdravje znanstveniki pripisujejo fitoncidom - naravnim antibiotikom, ki jih drevesa in rastline izločajo v zrak kot lastno zaščito pred škodljivimi insekti in mikroorganizmi.
Ležanje v travi
V starih časih se starši niso obremenjevali s klopi in umazanimi oblačili, zato so se tudi otroci pogosteje ulegli v travo, opazovali mini svet med travnimi bilkami ali le opazovali oblake. Danes so otroci vsakodnevno bombardirani s številnimi stimulacijami, zato se vse težje pomirijo in prisluhnejo notranjemu dogajanju.
Če želite svojemu otroku pomagati razviti čuječnost in empatijo, se skupaj z njim uležite v travo in mu z vzgledom pokažite, kaj pomeni ležati v travi. Morda bo na začetku godrnjal, kako mu je to brez veze, toda z nekaj vaje bo kmalu tudi sam ugotovil, da je življenje prijetnejše in lepše, če čas teče počasneje in dobimo priložnost, da smo povsem tukaj in zdaj.
Naravna igralnica
Narava je najboljša vzgojiteljica in učiteljica, ki pa ji starši v sodobnem času premalokrat zaupamo svoje otroke. Ker nas je strah, da se bodo otroci poškodovali, umazali ali se morda dolgočasili brez vseh igrač, ki jih imajo doma na voljo. Otroci, ki niso pogosto v naravi, namreč še ne vedo, da se najboljše igrače skrivajo prav v gozdu, na travniku ali ob morju - vse tiste čarobne palčke, kamenčki, listi in plodovi, ki se lahko kadarkoli spremenijo v točno to, kar otrok potrebuje za igro.
Zato se skupaj z otrokom odpravite na lov za naravnimi zakladi. S seboj vzemite košaro ali vrečko, v katero bo otrok lahko shranjeval vse zanimive, čudne, neverjetne ... predmete, ki jih bo našel v naravi. Z malo spretnosti lahko potem iz njih doma ustvarite nove naravne igrače, ki jih bo otrok gotovo bolj cenil kot igrače iz trgovine.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: