Naglavne uši se najhitreje širijo v skupinah, zato se problem ušivosti pojavlja predvsem v vrtcih in šolah.
Strokovnjaki epidemiologi zato staršem priporočajo, naj otrokom redno pregledujejo lasišče, saj lahko s tem najučinkoviteje preprečijo razvoj in širjenje bolezni. Ko pri otroku že opazimo uši, pa se moramo problema lotiti temeljito, saj so te žuželke zelo trpežne in nadležne.
Uši se lahko naleze prav vsak, ne glede na to, kako skrbi za higieno in kakšen je socialni status družine, iz katere otrok izhaja. V nasprotju s splošnim prepričanjem imajo uši raje čiste kot umazane lase! Ob pojavu uši pri otroku se lahko te nadloge hitro naleze še kakšen drug član družine.
NAGLAVNA UŠ
Naglavna uš je drobna (dva do tri milimetre velika) žuželka, ki se naseli na človekovem lasišču. Odrasla uš vsako noč izleže od 8 do 10 jajčec (gnid), ki se trdno prilepijo k lasnemu korenu. Če smo v dilemi, ali ima otrok uši ali je to samo prhljaj, lahko po tej lastnosti takoj ločimo gnide od prhljaja. Prhljaj z nohtom zlahka dvignemo, gnida pa je trdno prilepljena na lasni koren. Iz teh jajčec se po 7 do 10 dneh izležejo uši (odrasle žuželke), ki se zarinejo v lasišče, kjer sesajo kri. Vbod uši ne boli, vendar na tem mestu nastane srbeč mehurček. Srbenje je še posebno močno po živahni igri, ko je otroku v glavo vroče, zaradi praskanja pa pogosto pride do okužbe z bakterijami.
Otrok se uši naleze od drugega otroka ali odrasle osebe. Uši so nadležne, vendar jih lahko z ustrezno higieno in temeljitim pristopom uničimo. Ker ne prenašajo povzročiteljev nalezljivih bolezni, uši za otrokovo zdravje niso nevarne.
UŠI NE SKAČEJO IN NE LETAJO
Uši se prenašajo z neposrednim stikanjem glav, saj ne skačejo in ne letajo z glave na glavo. Otrok se lahko okuži tudi posredno prek kape, rute, slušalk, glavnika, včasih pa je dovolj, da nasloni glavo na sedež v šolskem avtobusu. Pogosto se te nadležne žuželke selijo po oblačilih, ki visijo skupaj na istem obešalniku, z oblačila pa se preselijo na otrokovo glavo.
KAKO VEMO, DA IMA OTROK UŠI?
Najbolj očitno znamenje, da ima otrok uši, je neprestano praskanje. Če opazimo, da se otrok pogosto praska po glavi, natančno preglejmo njegovo lasišče. Na njem lahko najdemo rjavkaste uši, ki se živahno premikajo. Preden se uši napijejo krvi, so svetle barve, nato pa se obarvajo rdečkasto. Uši najpogosteje najdemo na zatilju in za ušesi, lahko pa se naselijo tudi na obrveh in trepalnicah. Veliko bolj opazne kot uši so gnide, milimeter velika jajčeca, trdno prilepljena na lasno korenino.
Uši in njihova jajčeca najlaže odkrijemo, če otrokove lase prečešemo z gostim glavnikom in mu temeljito pregledamo lasišče. Najpreprosteje je, da na dno kopalne kadi položimo velik bel papir in z gostim glavnikom prečešemo lase. Na belem papirju so uši vidne že s prostim očesom, lahko pa si pomagamo tudi z lupo.
OBVEZNO OBVESTITE VRTEC OZIROMA ŠOLO
Otrok, ki ima uši, mora ostati doma in ne sme obiskovati vrtca oziroma šole, dokler tveganje za prenos okužbe ne mine. Priporočljivo je tudi, da otroka v času ušivosti ne vozite na druga javna mesta, npr. v kino, na športne dejavnosti, otroške družabne prireditve … Če pri otroku odkrijete uši, ste kot starši tudi dolžni o tem obvestiti vodstvo vrtca ali šole, ki bo lahko tako obvestilo ostale starše in s tem pojav ušivosti kar najhitreje omejilo. Če otroka, okuženega z ušmi, kljub temu pošljete v varstvo ali k pouku, imajo v vrtcu ali šoli vso pravico, da ga pošljejo domov.
KAKO SE ZNEBITI UŠI?
Če se želimo dolgoročno znebiti te naglavne nadloge, je najpomembneje, da smo pri odpravljanju uši čim bolj temeljiti in še potem, ko smo se jih že znebili, redno preverjamo otrokovo lasišče.
1. SREDSTVA ZA RAZUŠEVANJE
Najzanesljiveje lahko uši in gnide odpravimo s pripravki proti ušem, ki jih dobimo v lekarni. Pomembno je, da s temi sredstvi ravnamo natančno po priloženih navodilih za uporabo.
– Sredstva, izdelana iz rastlinskih olj, uši zadušijo. Olje raztopi lepljivo snov, s katero so gnide pritrjene na lase. Tako lahko po uporabi lase lažje prečešemo in izperemo tako uši kot tudi gnide.
– Pripravki s kemičnimi učinkovinami (malation, permetrin in krotamiton) uničujejo uši in gnide. Otroku najprej zmočimo lase, jih razčešemo in nato nanesemo gel oziroma šampon za razuševanje. Na laseh ga pustimo učinkovati 10 do 30 minut in nato lase dobro speremo z vodo. Še mokre lase še enkrat prečešemo z gostim glavnikom, da odstranimo mrtve uši in gnide. Postopek ponovimo čez teden dni. Paziti je treba, da sredstvo ne pride v oči, zato pri umivanju las poskrbimo, da ne bo odtekalo z las prek otrokovega čela.
POZOR! Nekatera sredstva za zatiranje uši pustimo na lasišču čez noč. Če je otrok astmatik ali je preobčutljiv za kemično snov v pripravku, se posvetujmo z zdravnikom ali farmacevtom. Teh pripravkov tudi ne smemo uporabljati v nosečnosti in med dojenjem!
2. ELEKTRONSKI GLAVNIK
Poseben elektronski glavnik lahko uporabljamo za uničevanje uši brez uporabe kemičnih sredstev. Ker ne uničuje gnid, ga je treba uporabljati od 10 do 14 dni, kajti v tem času se iz vseh jajčec razvijejo uši, ki jih tako sproti uničujemo. Priporočljiva je redna uporaba glavnika enkrat tedensko tudi potem, ko so vse uši odpravljene, saj lahko s tem preprečimo ponovno okužbo z ušmi.
3. STRIŽENJE
Zelo pomembno je, da začnemo otroka čim prej zdraviti, če pa je ušivost zelo močna, strokovnjaki priporočajo striženje (zlasti svetlih) las. S kratkih las se gnide namreč lažje odstranijo.
4. NARAVNO ZDRAVLJENJE
Uši lahko izčesavamo tudi s pomočjo kisa. Najprej otrokove lase umijemo s 5-odstotno raztopino kisa in po približno petih minutah lase skrbno razčešemo z gostim glavnikom. Opozoriti pa vas moramo, da postopek ni povsem zanesljiv in da se lahko uši hitro spet pojavijo. Poleg izčesavanja si za večjo učinkovitost lahko pomagamo tudi tako, da posamezne gnide odstranjujemo kar s prsti.
Za dolgoročen uspeh je treba z las odstraniti vse uši in vse gnide. Če se nam to ne posreči, se bo nadloga z ušmi kmalu ponovila. Ne pozabimo pregledati lasišča vseh družinskih članov; po potrebi si lase razušimo vsi na enak način, kot smo to storili pri otroku.
NASVETI ZA STARŠE
– Prekuhajte obleko in posteljnino!
Obleko, posteljnino, osebno perilo, brisače, okrasne blazine itd. moramo oprati pri najvišji dovoljeni temperaturi (po možnosti 95 oC). Vse tudi prelikamo. Za dezinfekcijo lahko vodi v pralnem stroju dodamo 50 kapljic olja čajevca.
Ker se naglavna uš zaleze tudi v obleko, je priporočljivo, da obleko, ki je ni mogoče prati pri 60 oC, odnesemo na čiščenje v kemično čistilnico.
– Očistite glavnike!
Vse predmete za higieno las (krtače, glavnike, sponke, naglavne obroče …) je treba oprati v vroči vodi, najmanj 10 minut pri vsaj 55 oC. Lahko jih operemo tudi s pripravkom proti ušem, s katerim smo oprali otrokove lase.
– Dezinficirajte otrokove igrače in drugo!
Plišaste igrače, volnene čepice, šale … najbolje razušimo, če jih zavijemo v plastično vrečo in jih za 48 ur položimo v zamrzovalnik. Dlje trajajoče temperature pod 0 oC ti krvosesi namreč ne preživijo. Poleti lahko plastično vrečko nekaj dni pustimo na soncu, kajti uši in gnide praviloma tudi vročine nad 35 oC ne prenesejo. Oblazinjeno pohištvo, preproge in avtomobilske sedeže lahko temeljito posesamo in jih razušimo s praškom ali pršilom proti ušem.
VIR:
– Trop Skaza, A. (2008): Ušivost. Zavod za zdravstveno varstvo Celje, Celje, www.zzv-ce.si.
– Stoppard, M. (2003): Mama je moja zdravnica. Prešernova družba, Ljubljana, str. 224.
– Kovács, H.; Kilian, Kornel, G. (2002): Domači zdravnik. Prešernova družba, Ljubljana, str. 242–243
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: