|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Hoja: pomembna prelomnica

Uredništvo Ringaraja.net, 24.1.2010
Hoja po dveh nogah loči človeškega otroka od vseh preostalih mladičev sesalcev. Na svetu živi več kot 4000 sesalcev, toda le človek hodi po dveh nogah. Morda bo kdo trdil, da so kenguruji dvonožni, vendar oni bolj skačejo kot hodijo.

image
/11


Pokončna hoja

Nam se sicer zdi samoumevna, vendar pa je ena od naših edinstvenih lastnosti. Ko otrok prvič izkusi takšno obliko gibanja, je to zanj pomemben dogodek, saj s tem zapusti svet štirinožcev, ki ga je delil z drugimi mladimi sesalci, ter se pridruži zanimivemu pokončnemu svetu, ki je edinstven le ljudem.



Pomembna prelomnica

Prvi koraki so za otroka ogromnega pomena in velik premik proti neodvisnosti. Večina otrok se nauči hoditi brez pomoči v starosti od 12 do 15 mesecev, deklice nekoliko prej kot dečki. Prvi koraki so rezultat mesecev truda (in številnih neuspelih poskusov), v katerih je otrok pridobival moč, ravnotežje in koordinacijo, najprej pri nadziranju glave in nato preko preostalih telesnih struktur končno tudi nog.



Naravni napredek

Sposobnost hoje se ohrani v najbolj skromnih življenjskih pogojih. V plemenih in kulturah, kjer otroke dolgo nosijo privezane na telo, ti sicer pozneje dosežejo razvojne mejnike, vendar kljub temu shodijo. To kaže na osupljiv proces dozorevanja, ki je vnaprej določen pri vsakem otroku, še preden pride na svet.



Šest obdobij hoje


Prvi znaki, da je otroku namenjeno hoditi, se pokažejo že nekaj dni po rojstvu. Novorojenček v rokah staršev, podprt tako, da se s stopali rahlo dotika tal, z nogami živahno suva naprej, kot bi poskušal hoditi. To je avtomatska, refleksna dejavnost, ki je otrok ne more nadzorovati (glej Primitivni refleksi, stran 24). Izgine približno v dveh tednih, vendar kaže na to, kako globoko je dvonožna hoja zakoreninjena v človeških možganih.



Drugo obdobje

Za to obdobje, ki nastopi okoli enega meseca starosti, je  značilno, da otrok ni sposoben nobene hoji podobne aktivnosti. Podprt v naročju staršev in s stopali na tleh zdaj le nemočno pokleka v kolenih. Zgodnje, avtomatske hoje, ni več.



Tretje obdobje

Pri 3 mesecih ali nekoliko pozneje dojenček ne pokleka več v kolenih, ko ga naslonimo na trdo podlago, ampak poskuša z zdaj že krepkejšimi nogami nositi svojo težo. V naslednjih tednih se sposobnost pokončnega položaja ob podpori staršev še izboljšuje in otrokove noge so čedalje močnejše in bolj učinkovite pri vzdrževanju pokončne drže.



Četrto obdobje

Med 6. in 9. mesecem se pojavi značilno obdobje  »dvigovanja«, v katerem aktivni dojenček daje vse od sebe, da bi se ob kakšnem priročnem kosu pohištva dvignil v pokončni položaj. Ko mu končno uspe, nekaj trenutkov zmagoslavno opazuje svoj novi položaj, nato pa kaj hitro zopet pristane na tleh. Če se le preveč ne potolče, ga trenuten neuspeh ne ustavi za dolgo. Občutek biti višje v prostoru, je neubranljiv, zato se kmalu poskuša zopet dvigniti in postopoma postaja vedno bolj vajen z nogami podpirati svojo težo.



Peto obdobje


To je obdobje prave hoje, čeprav ob podpori staršev, in jo navadno prvič vidimo v starosti od 9 do 12 mesecev. Sestavlja jo nekaj opotekajočih korakov, ki jim sledi izguba ravnotežja. Starši sicer preprečijo, da bi otrok padel, vseeno pa ti začetni neuspehi za otroka pomenijo razočaranje, saj se dobro zaveda, kaj hoče, vendar je preveč neroden, da bi zmogel. Kljub temu vztraja in z vsakim spotikajočim poskusom bolje nadzira svoje gibe, dokler ne pride veliki trenutek, ko končno sam in brez pomoči naredi prve korake po sobi.



Šesto obdobje


Pri svojih prvih neodločnih korakih si otrok pomaga loviti ravnotežje z visoko dvignjenimi in v komolcih pokrčenimi rokami. Prvi koraki so široki, neenakomerno dolgi in nestabilni. Že čez nekaj mesecev pa je hoja veliko bolj koordinirana in visoko dvignjene roke niso več potrebne za lovljenje ravnotežja. Do 18. meseca večina malčkov samozavestno hodi in le redko pada po tleh.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Tatu med dojenjem – je varno?
Življenje se je obrnilo na glavo, pridružil se vam je nov član. In kot mamica si želiš, da bi s tatujem za vedno obeleži...
7
Imena otrok znanih Slovencev
Izbrati ime svojega otroka je precej odgovorna naloga, ki jo novopečeni starši jemljejo precej resno. Ker idej za ime ot...
7
Dojenček in poletje: 5 nasvetov
Vročina lahko "zdela" tudi dojenčka, zaradi česar se mu lahko podre njegov ritem. V poletnih mesecih zato bodite čim b...
5
Dojeni otroci imajo višji IQ
Brazilski raziskovalci so ugotovili, da obstaja povezava med dojenjem in inteligenco. Dojeni otroci razvijejo višji IQ k...
4



Najlepše glasbene uspavanke za dojenčka
Klasika, pravljične uspavanke, uspavanke z zvoki iz narave, uspavanke s sproščujočo frekvenco 432 Hz in Mozartove uspava...
Kaj pomeni dojenčkov jok?
Dojenčki nam ne znajo drugače kot z jokom povedati, da je nekaj narobe ali jim nekaj manjka. Kljub temu da se zdi, da je...




Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?