|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Imate doma sramežljivčka?

Tina Južnič, 19.11.2010
Sramežljivost je kar pogosto pojav med predšolskimi otroki, pri enih je bolj, pri drugih pa manj izrazita. Da bo otrok premagal to zadrego pred drugimi, mu lahko pomagate starši. Kako? Preverite v nadaljevanju.

image
/11


 

Za predšolske otroke je značilno, da so do neke mere sramežljivi. To je del odraščanja, v katerem se že kažejo določene osebnostne značilnosti, ki bodo tako ali drugače prišle do izraza tudi, ko bodo starejši. Le-teh ne boste mogli popolnoma odpraviti. Kar lahko naredite pa je, da otroka spodbudite, da delno pretenta svojo naravo in se nauči biti z ljudmi bolj domač.

Introvertirane osebe zaradi svojih osebnostnih značilnosti pogosto zamujajo zabavno plat življenja, zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj skrivnosti, s katerimi lahko otroku pomagate pridobiti zaupanje do soljudi.

 

1. Razmislite o vaših pričakovanjih. Ali so v skladu z otrokovimi zmožnostmi, sposobnostmi in stopnjo udobja ali od njega zahtevate preveč? Kako odreagirate, kadar ste v družbi in ali je vaš pritisk na malčka ustrezen? V primeru, da se iz katerega koli razloga otrok ne želi vklopiti v družbo, ga nikar ne silite. Če se bo počutil udobno, se bo že sam vklopil.

 

2. Izogibajte se oznakam in kritikam. Bodite pozorni, da ne boste otroka označili kot sramežljivega ali ga celo zmerjali na ta račun. Svetujemo vam, da pred njim ne govorite o tem ter na to opozorite tudi druge. Raje kot samo dejstvo lahko rečete le: »Ne, ni sramežljiv. On raje najprej opazuje, preden se vključi v družbo.«

 

3. Vadita družabne situacije. V primeru, da je vaš otrok sramežljiv, si najverjetneje ne bo želel obiskati družabne prireditve, na kateri se bo trlo njegovih vrstnikov in drugih ljudi. Otroku bo v veliko pomoč, če se boste z njim pogovarjali o tem, kako bo na dogodku. Vesel bo tudi, če bo vedel, da bo tam lahko srečal svojega najboljšega prijatelja.

 

4. Dogovorite se za igro v manjši skupini. Sramežljiv otrok se bo veliko lažje sprostil in vklopil v igro z vrstniki, če bo družba manjša. Dogovorite se s starši njegovih prijateljev in organizirajte srečanje z le enim ali dvema otrokoma.

 

5. Zagotovite otroku, da se bo počutil dobro v svoji koži. Nekateri starši so bolj redkobesedni in zadržani kot drugi. Potrebno pa se je zavedati, da otroci potrebujejo komunikacijo, še posebej veliko tople spodbude. Tudi če sodite med bolj 'tihe' starše nikar ne pozabite, da otrok potrebuje vašo pozornost, vzpodbudne besede in prijazen kompliment.

 

6. Naučite otroka vzpostaviti prvi stik. To boste seveda veliko lažje dosegli, če bo otrok imel priložnost opazovati vas, kako to počnete, kot če mu boste le govorili kaj naj naredi. Kadar sta skupaj na igrišču ste mu lahko za vzgled s tem, da prvi ogovorite vrstnika, ki je zainteresiran za igro. Prav tako bo otrok opazil, če boste vi prvi vzpostavili stik z njegovimi starši.

 

7. Spodbujanje veselega nasmeha. Ljudje so veliko raje v družbi vrstnikov, ki oddajajo pozitivno energijo. Glavni pokazatelj le-te je nasmeh na obrazu. Naučite svojega malčka, da bo tudi sam veseli otrok, ki bo svoje dobro razpoloženje in prijaznost prenašal na druge.

 

8. Spodbujajte očesni stik. Preprosta skrivnost spodbujanja samozavesti je naučiti otroka vzpostaviti očesni stik. Ljudje, ki 'si upajo druge pogledati v oči', že na videz delujejo bolj samozavestno. To vrlino lahko naučite že otroka. Spodbudite očesni stik med pogovorom. Če vaš malček tega ne bo naredil avtomatsko, lahko poskusite z zvijačo. »Rad/a bi videl/a barvo tvojih prelepih oči. Poglej me prosim.« Z redno vajo, bo vaš otrok med pogovorom kmalu avtomatsko gledal sogovornika v oči.

 

9. Ne ignorirajte sramežljivih otrok. Četudi vaš otrok ni sramežljiv, pa je v družbi takega vrstnika, mu bodite za vzgled. Poskusite vzpostaviti stik z otrokom, ki se sramežljivo stiska v kotu igralnice ali pri svojih starših. S prijazno gesto ga povabite, da se vam pridruži. Pogovarjajte se o temi, za katero boste opazili, da mu je zanimiva in kmalu si bo pridobil vaše zaupanje, vaš malček pa se bo naučil zavidljivega pristopa.

 

10. Dajte jim dovolj časa. Najverjetneje se tudi vam kdaj zgodi, da potrebujete nekoliko več časa, da se prilagodite na novo osebo v vaši bližini. Otroci so sicer že razumevajoča bitja, kljub temu pa še ne razumejo vseh okoliščin. Dajte jim čas, ki ga potrebujejo za prilagajanje in jim stojte ob strani. Pomagajte jim spoznati novo okolje in nove ljudi. Zagotovo se bodo tako lažje in hitreje odprli tudi drugim.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

"Otrokov dolgčas predstavlja tretjino ...
Psihologi trdijo, da je dolgčas največji vir vseh težav tudi pri odraslih, še posebej pa pri otrocih.
18
Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
10
GZS v javnem pismu proti krčenju sredstev ...
Slovenski založniki in knjigotržci odločno in enotno nasprotujemo krčenju javnih sredstev za pisano slovensko besedo, so...
9
Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
8



Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?