|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdaj je pravi čas, da otrok začne s športom?

Mateja Henigman, športna pedagoginja, ABC šport, 24.1.2010
Gibanje je eden temeljnih elementov otrokovega razvoja, saj vpliva tudi na ostala področja (socialno, psihološko, intelektualno, duševno področje, …). Zelo pomembno je, da navajamo otroka na gibanje oziroma šport v zgodnji mladosti.

image
/11


V zgodnji mladosti lahko namreč v največji meri vplivamo na razvoj otrokovih motoričnih sposobnosti. Zlasti pomembno je obdobje do tretjega leta starosti, velik napredek v razvoju motoričnih sposobnosti pa dosežemo do šestega leta starosti. Z gibanjem ponudimo otroku tudi enega od koristnih načinov preživljanja prostega časa.


Osnovna motorika

Poznamo veliko gibalnih igric, ki se jih z otrokom lahko igramo in ki so že začetek gibanja oz. športa: podajanje in kotaljenje žoge, skrivalnice, plazenje in lazenje pod stoli in po blazinah, igranje na plezalih, guganje ... Vse te na videz »nešportne« igre so že začetki razvijanja koordinacije, gibljivosti, moči, ravnotežja in vzdržljivosti. Te motorične sposobnosti so pomembne za otrokov optimalen gibalni oz. vsestranski razvoj. Torej, ko se otrok začne plaziti, gibati po prostoru in raziskovati, je že nared za prve preproste gibalne naloge (plazenje, lazenje, kotaljenje, vstajanje, padanje, metanje, lovljenje …). To vse skupaj imenujemo osnovna motorika. Otrok brez nje ne more osvojiti bolj zapletenih oz. težjih gibanj, kar pa se lahko pozna ne samo na gibalnem, temveč tudi na vseh drugih področjih otrokovega razvoja.


Kdaj je pravi čas?

Veliko staršev me sprašuje, kdaj naj vpišejo svojega otroka v organizirano in vodeno športno vadbo? Odgovor je preprost: abecedo športa oziroma gibanja vključimo v otrokov način življenja čim prej. Pri organizirani in vodeni športni vadbi se otroci naučijo osnov vseh športnih zvrsti (pri najmlajših je poudarek predvsem na osnovni motoriki ter mali gimnastiki), se socializirajo, izboljšajo koncentracijo, se naučijo veliko novih igric, pridobijo si nove prijatelje, privzgojijo šport kot vrednoto, skrbijo za zdrav način življenja ter razvijajo svoje motorične sposobnosti.

Veliko staršev meni, da so otroci še premajhni za takšno vodeno vadbo (ker ne sledijo), kar pa ne drži. Za otroka ni nujno, da sledi celi vadbeni uri, temveč je na začetku pomembno opazovanje in sodelovanje. Otrok se bo kljub svoji lastni igri zagotovo hitro priključil igricam, ki ga bodo pritegnile. Če pa ga bomo pri tem še spodbujali, kot to počnejo športni vaditelji na vadbi in starši, bo otrok z veseljem sodeloval, hodil na vadbo in razvijal svojo osnovno motoriko.


Zakaj mala gimnastika, mali rokomet …?

Zato, ker v predšolskem obdobju še ne moremo govoriti o pravem trenerskem športu. Pravi treningi (večkrat na teden) se začnejo šele v šolskem obdobju. Do takrat pa si morajo otroci nabrati veliko pozitivnih gibalnih izkušenj ter zelo dobro razviti svoje motorične sposobnosti. Torej zajema mala gimnastika le del »prave« gimnastike (le nekatere gibalne sestavine, npr. preval, stojo, kolo, veso v zgibi, skoke, obrate, guganje …), ki pa so osnova bolj zapletenih gimnastičnih prvin. To velja za vse športe.

Z vodeno in organizirano vadbo v predšolskem obdobju otrokom nudimo kakovosten gibalni, socialni, čustveni in intelektualni razvoj, navajamo otroke na koristno preživljanje prostega časa ter jim omogočamo, da se bodo kasneje – v šolskem obdobju – lažje odločili, kateri šport jim je najbolj blizu.





Zelo kakovostno in strokovno podkovano športno društvo za predšolske otroke je ABC ŠPORT, ki organizira športno vadbo za predšolske otroke že od malčka naprej. Otroci se učijo osnov vseh športnih zvrsti (mala gimnastika, mala odbojka, mali rokomet, mali nogomet, mali tenis, ples, rolanje, smučanje …), s poudarkom na začetni osnovni motoriki, saj iz te izhajajo vsi športi. Seveda so vadbe prilagojene starosti, znanju in gibalnim sposobnostim otrok.





Članek objavljen v Ringarajine iskrice, Avgust/September 2008

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
15
Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
10
"Otrokov dolgčas predstavlja tretjino ...
Psihologi trdijo, da je dolgčas največji vir vseh težav tudi pri odraslih, še posebej pa pri otrocih.
8
GZS v javnem pismu proti krčenju sredstev ...
Slovenski založniki in knjigotržci odločno in enotno nasprotujemo krčenju javnih sredstev za pisano slovensko besedo, so...
7



Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?