Ko je otrok bolan, so starši zaskrbljeni in vznemirjeni. Seveda je veliko lažje, če otrok bolezen preboli doma. Včasih pa žal ni tako, napoten je v bolnišnico.
Že beseda bolnišnica pomeni za otroka in starše velik šok. Hudo je, če mora otrok nenadoma v bolnišnico, ker bi odlašanje lahko ogrozilo njegovo zdravje ali celo življenje. Vedeti morate, da je vaš dojenček ali otrok napoten tja, kadar res ne gre drugače in je to zanj najbolje.
Sprejem otroka
Ko pridete v bolnišnico, se boste najprej srečali z medicinsko sestro v sprejemi pisarni. Dali ji boste otrokovo zdravstveno izkaznico in napotnico. Nato boste počakali, da vas bo sprejel zdravnik.
Ta bo natančno pregledal otroka, vas vprašal vse o poteku nosečnosti, porodu, otroških in drugih dosedanjih boleznih, možnih alergijah, o sorojencih in o kroničnih boleznih, ki se pojavljajo v širši družini (sladkorna bolezen, epilepsija, alergije in podobno). Nato bo sledil pregled otroka v celoti. Ker je ponavadi otroku najbolj neprijeten pregled ustne votline in žrela, se ta običajno opravi na koncu.
Otrok na pregled pripravite
Otrok, ki je bolan, je bolj razdražljiv. Če ga kaj boli, je žalosten, ga je strah. Če je v bolnišnici prvič, bo morda jokal, morda se bo zdravnikov bal. Svojemu otroku lahko pomagate tako, da poskušate biti čim bolj sproščeni, da ne kažete strahu in ne jokate pred njim. Že v čakalnici mu lahko razložite, da ga bo zdravnik pregledal, mu poveste, da ste v bolnišnici zato, da mu bodo pomagali in da boste ves čas ob njemu. Razložite mu, da mu bodo najverjetneje vzeli kri ali dali injekcijo, da ga bo mogoče malce bolelo, toda ne zato, ker je poreden, ampak zato, da bodo ugotovili, katera zdravila mu lahko pomagajo, da bo čim prej zdrav in spet doma.
Ko je otrok napoten v bolnišnico, se ponavadi izkaže, kako nepravilno je ravnanje staršev, ki za vzgojni ukrep uporabljajo grožnje kot so, "če ne boš priden, boš dobil injekcijo".
Med pregledom bodite ob otroku, sodelujte z zdravnikom in sestro. Hrabrite svojega malčka in ga mirite, če bo jokal. Vi svojega otroka poznate najbolje, zato ste lahko pri pregledu v veliko pomoč.
Bivanje z otrokom
Ko zdravnik opravi prvi pregled, se bo odločil, kaj je zanj najbolje. Morda boste dobili le recept za zdravilo, morda pa boste sprejeti v bolnišnico. Če boste ves čas bivanja ob otroku, boste morali sestri oddati še svojo zdravstveno izkaznico.
Medicinska sestra bo otroku prinesla pižamico in vas pospremila na oddelek. Do otrokovega petega leta starosti lahko eden od staršev ves čas biva z njim. Če pa je otrok starejši, pa ste lahko ob njemu, kolikor to dopuščajo okoliščine.
Kako dolgo bo otrok v bolnišnici?
Otroku najprej naredijo določene preiskave, ki jih odredi oddelčni zdravnik. Vzamejo mu kri, seč, bris sluznice žrela, če je to potrebno.
Včasih otrok ostane v bolnišnici le en dan. Na primer, kadar je zmerno izsušen in potrebuje infuzijo, to je vnos tekočine in mineralov v ožilje. Če se stanje izboljša, greste lahko domov in nadaljujete zdravljenje pod nadzorom zdravnika.
Pri nekaterih boleznih ostanete z otrokom v bolnišnici toliko časa, da opravijo vse preiskave, nato pa odidete domov in nadaljujete zdravljenje pod nadzorom osebnega zdravnika.
Nekatere bolezni zahtevajo kontrolo, zato je možno, da vas bodo čez določen čas poklicali nazaj in zoper opravili nekaj preiskav. V takem primeru vas ponavadi pravočasno obvestijo, z otrokom se odpravite v bolnišnico in v dnevu ali dveh opravite vse potrebne preiskave.
Bodite otroku v oporo, razložite mu, njegovim letom primerno, kaj se z njim dogaja in ga bodrite. Vi ste otroku lahko največja opora in najboljša pomoč na poti k njegovi ozdravitvi.
Vir: Moj otrok je napoten v bolnišnico, Zveza prijateljev mladine Slovenije
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: