Končuje se 15. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, ki je otroke in mlade tri tedne razveseljeval s kulturnimi prireditvami.
V soboto, 15. aprila se bo v Centru urbane kulture Kino Šiška, z razgibano koncertno predstavo Godalkanje v produkciji Društva za eno glasbo končal 15. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Sklepni prireditvi bodo sledile delavnice, ki jih bodo vodile mentorice iz Javnega zavoda Mala ulica.
Tema: Drugi in jaz
Program 15. festivala, ki je potekal v Ljubljani in Domžalah, se je vil okoli teme Drugi in jaz. Dogodki (gledališke, filmske, plesne, pripovedovalske, glasbene prireditve, radijske igre, delavnice in vodstva, ter druge dejavnosti), ki so sestavljali program, so na različne načine spregovorili in spodbudili premislek o tovarištvu, sodelovanju, pravičnosti, odgovornosti, povezovanju (tudi medgeneracijskem), pa skrbi za druge, skupnost in prostor, v katerem živimo.
160 dogodkov
Festival je tudi letos zelo dobro obiskan. Tako večje prireditve, kot delavnice in ostale dejavnosti. Vstopnice so v veliki večini pošle že pred pričetkom festivala, nekaj pa jih je še na voljo. Prav tako mesta na delavnicah, vodstvih in ostalih prireditvah.
Na letošnjem festivalu je šestdeset producentov pripravilo sto šestdeset dogodkov, ki se jih je udeležilo več tisoč obiskovalcev. Odvijali so se na petdesetih prizoriščih.
Gostovanja iz tujine
Program so tudi tokrat obogatile plesne predstave iz drugih držav, tokrat iz Avstrije in Francije. V Plesnem Teatru Ljubljana je bilo moč videti plesno predstavo Ponoči, ki je v Ljubljano prišla z Dunaja (gostovanje je podprl Avstrijski kulturni forum Ljubljana v sodelovanju s Plesnim Teatrom Ljubljana), v Centru kulture Španski borci pa bo ta tedna gostovala predstava Vse, kar nas povezuje iz Francije. Prav tako iz Francije prihaja predstava Plesni korak, ki jo bomo izvedli v parku na Ambroževem trgu ob Cukrarni (gostovanje je podprl Francoski inštitut v Ljubljani). Obe francoski predstavi bosta izvedeni v koprodukciji z Zavodom EN-KNAP.
Bobrov dnevnik
Program, v katerem so predstavljene vse letošnje dejavnosti, je, podobno kot lani, tudi letos dostopen zgolj na spletu, festival pa je znova spremljal delovni zvezek Bobrov dnevnik, ki ga pripravljajo v Kinodvoru – programu za otroke in mlade Kinobalon.
Pester nabor dodatne literature
V Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo so pripravili obsežen seznam kakovostnih knjig, ki tako ali drugače spregovorijo o tematiki letošnjega festivala. Dostopen je na spletni strani festivala.
Bobrove mlade oči
V projektu Bobrove mlade oči, ki mladim odpira vrata v svet umetnosti, se bodo učenci osnovne šole Riharda Jakopiča pod mentorstvom umetnice Teje Miholič seznanili s tehniko toplotnega tiska, ki nas v obliki dolgih trakov trgovinskih računov sicer spremlja v vsakdanjem življenju. Ugotavljali bodo, kako lahko umetnost osvetli nove možnosti uporabe povsem običajnih predmetov in kako lahko tiskalnik računov postane sredstvo za umetniško izražanje. Projekt je nastal v sodelovanju s Centrom urbane kulture Kino Šiška, predstavljen pa bo na zaključni prireditvi festivala, 15. aprila.
Spremljevalni dogodki, ki še potekajo
Na vrtu Društva slovenskih pisateljev v Ljubljani na Čudežni klopi – zvočni instalaciji bo vse do 31. maja mogoče prisluhniti izboru pravljic in zvočnih kolažev za otroke. Kurirani izbori prinašajo raznolike književne glasove in se povezujejo z literarnim dogajanjem v mestu. Instalacija je zaživela maja 2021, tokrat pa bomo lahko prisluhnili zvočnim vsebinam, ki jih je prispeval Pravljični studio.
Čudežno klop bodo odprli v soboto, 15. aprila, ob 11.00 z delavnico Odpotujmo v deželo slovenskih ljudskih pravljic!
Mestna knjižnica Ljubljana je v svojih enotah pripravila številne razstave ilustracij s spremljevalnimi dogodki.
V sodelovanju s Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo Ljubljana, z otroki iz vrtca Mladi rod in Urbanističnim studiem Prostorož poteka poslikava zidu pred zdravstvenim domom Bežigrad. Projekt finančno podpirata zavarovalnica Vzajemna in Rotary club Ljubljana. Končna poslikava bo javnosti predstavljena konec maja.
Z Javnim zavodom Mala ulica smo pripravili Mestno Bobrovo pot, interaktivni igriv in zvedav sprehod po ulicah centra Ljubljane, poln izzivov, ki se ga je možno udeležiti vse do konca festivala.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: