|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Krmljenje ptic pozimi

www.biotskaraznovrstnost.si, 22.11.2011
Obeta se prvi sneg. Poskrbimo za ptice, ki zimo preživijo v naših krajih. Nekaj koristnih nasvetov vam ponujamo v prispevku.

image
/11



foto: Ivan Esenko

 

 

Zagotovo je krmljenje ptic najenostavnejša možnost za njihovo opazovanje in eden izmed načinov za razvoj odnosa med pticami in nami. Ptice pričnemo hraniti pozno jeseni, oziroma ko je v naravi sklenjena snežna odeja, nočne temperature pa se spustijo na okrog -5 stopinj C.

Hranimo vsak dan (največ do pol litra semen na dan) do večje trajnejše otoplitve.

Pomembno je, da krmilnico redno čistimo, saj se v njej nabirajo ostanki hrane in iztrebki, ki so lahko vzrok boleznim in poginu ptic. Namestimo jo v bližini kritja (drevesa ali grmi), in sicer lahko visi na žici ali pa jo namestimo na približno 1,5m visok kol.

Vedno imejmo tudi talno krmišče, saj se nekatere vrste ptic hranijo le na tleh.

 

Ptic nikoli ne hranimo z ostanki hrane, še posebej ne s soljeno in kuhano hrano. Za zrnojede ptice kupimo že pripravljeno hrano, ki jo ponavadi dobimo kot mešanico sončničnih semen, prosa, semen konoplje, lahko pa jim ponudimo le sončnična semena. Pticam lahko nastavimo tudi bukov žir, bučna semena, cele orehe in lešnike. Kosu in taščici nastavimo sadje, ovsene kosmiče ali rozine kar na tla.

 

Ptice lahko hranimo tudi tako, da sadimo plodonosne vrste grmovnic in dreves kot so šipek, robida, malina, črni trn, glog, mokovec, brek, skorš, črni bezeg, rdeči in rumeni dren, jerebika, dobrovita, ognjeni trn, bršljan, divja trta in druge. Jeseni pustimo tudi nekaj grozdja na brajdah in sadja na drevesih, ker bodo dobrodošla hrana za ptice, ki obiskujejo našo okolico.

 

Avtorji nasveta:

Tomaž Mihelič, Damijan Denac in Barbara Vidmar / DOPPS

 

Več o hranjenju ptic pozimi:

 •Krmilnice (DOPPS)

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Otroci vegetarijanci so zdravi!
Zdravje je v veliki meri odvisno od skrbno izbrane uravnotežene prehrane. In kakšna naj bo zdrava prehrana? Mnenja strok...
3
Ugodni učinki jabolčnega soka in mineralne...
Lahko povzamemo, da »jabolčni sok« in »mineralna voda« vplivata na rast in preživetje rakavih celic (CaCo-2), in sicer t...
3
10 nasvetov, kako vzgojiti eko-otroka
Za to, da vzgojite eko-otroka in nekoč ekološko osveščenega odraslega, ne potrebujete niti posebnega znanja, niti dodatn...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2



Slovenski vremenski rekordi
photo
Poglejte slovenske vremenske rekorde.
Zapri vodo, uporabi lonček!
V Sloveniji lahko vsako leto prihranimo do 14 milijard litrov vode. In to samo ob ščetkanju zob!




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?