|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Luteinizirajoči hormon (LH) in pomen vrednosti

Uredništvo Ringaraja.net, 18.7.2023
Luteinizirajoči hormon proizvaja hipofiza in je izjemno pomemben za pravilno delovanje reproduktivnega sistema. Pri ženskah povzroči ovulacijo, pri moških pa spodbuja nastajanje testosterona.

image
/11


referenčne vrednosti LHDelovanje luteinizirajočega hormona (LH)

Pri starosti približno 8 let začne hipotalamus povečevati proizvodnjo gonadotropnih hormonov, to so hormoni, ki so odgovorni za nastop pubertete in spolno delovanje. Ti hormoni stimulirajo hipofizo, ki v puberteti povzroči nastajanje luteinizirajočega (LH) in folikle stimulirajočega hormona (FSH).

Nato se pri dečku začne spermatogeneza (proces nastajanja semenčic), skupaj z razvojem sekundarnih spolnih značilnosti, kot so rast penisa, mutacija glasu, razširitev ramen, povečana poraščenost obraza in telesa ter krepitev mišic.

Pri odraslih moških hormon LH stimulira sintezo testosterona v intersticijskih celicah testisov.

 

Hormona LH in FSH v puberteti pri deklicah spodbujata folikulogenezo (nastanek jajčec) in razvoj sekundarnih spolnih značilnosti, kot so rast dojk in pojav sramnih dlak ter širjenje bokov.

Pri spolni zrelosti je glavna vloga hormona LH pri ženskah nastanek zrelega folikla v jajčniku, iz katerega se sprosti zrela jajčna celica in pride do ovulacije. Po ovulaciji hormona LH in FSH ta folikel spremenita v tako imenovano rumeno telesce, ki odmre po 12 dneh, razen v primeru nosečnosti, ko še naprej ustvarja visoke koncentracije progesterona in estrogena.

 

PREBERITE TUDI: Znanstveniki ustvarili prvi sintetični človeški zarodek

 

Raven hormonov v celotnem menstrualnem ciklusu

Koncentracija luteinizirajočega hormona je največja 24 do 36 ur pred ovulacijo.

 

Zakaj se meri raven LH?

Koncentracijo luteinizirajočega hormona v krvi merijo v laboratorijih za ugotavljanje dednih bolezni s kromosomskimi nepravilnostmi (kot je Turnerjev sindrom), sindroma policističnih jajčnikov, za razjasnitev vzroka amenoreje, menopavznega sindroma in v primerih suma na pomanjkanje Leydigovih celic, ki so odgovorni za proizvodnjo testosterona in drugih hormonov pri moških. LH najpogosteje merimo, ko ženska začne sumiti na težave s plodnostjo, torej po neuspešnih poskusih zanositve, da bi ugotovili, ali obstaja zdravstveni vzrok.

 

Kot pri drugih preiskavah hormonov v krvi se LH običajno meri drugi do peti dan ciklusa.

Referenčne vrednosti LH 
Moški1,7 – 8,6 IU/L
Ženske v folikularni fazi (od prvega dne menstruacije do ovulacije)2,4 – 13 IU/L
Ženske v fazi ovulacije (približno 14 dni od prvega dne menstruacije, traja 1-2 dni)14,0 – 95 IU/L
Ženske v lutealni fazi (od ovulacije do menstruacije)1,0 – 11 IU/L
Ženske v menopavzi8,0 – 58 IU/L

 

Povišane vrednosti LH

Povišane vrednosti luteinizirajočega hormona se pojavijo pri:

- sindrom policističnih jajčnikov,

- Turnerjev sindrom

- gonadna disgeneza (razvojna anomalija spolnih žlez),

v menopavzi.

Trajno povišane vrednosti hormonov LH in FSH kažejo na primarno napako v jajčniku, to je na prezgodnjo izčrpanost jajčnika. Če je povišan samo LH in je FSH normalen, gre verjetno za sindrom policističnih jajčnikov. Odkrivanje povišanih vrednosti LH lahko pojasni razloge za težko zanositev.

 

PREBERITE TUDI: Kaj vse poškoduje spermije?

 

Znižane vrednosti LH

Vrednosti se lahko znižajo v primeru:

- progesteron-negativna amenoreja (izostanek menstruacije),

- hiperprolaktinemija (presežek hormona prolaktina),

- pri anoreksiji nervozi.

Trajno povišan LH in FSH kaže na sekundarno napako v jajčniku. Poleg tega se bosta med jemanjem peroralnih kontraceptivov znižala LH in FSH.

 

PREBERITE TUDI: 5 znakov hormonskega neravnovesja

 

LH v testih ovulacije za načrtovanje nosečnosti

Dan ali dva pred ovulacijo se koncentracija luteinizirajočega hormona močno poveča, zato je merjenje tega hormona koristno pri določanju dneva ovulacije pri ženskah, ki poskušajo zanositi. Za te potrebe so izdelani posebni testi ovulacije, ki delujejo podobno kot testi nosečnosti, merijo koncentracijo hormonov v urinu.

Rezultat pokažejo takoj in jih je mogoče kupiti v lekarnah.

Vir: Ringeraja.hr

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
4
7 nenavadnih dejstev o spermi
Poleg tega, da sperma preprečuje depresijo pri ženskah in bi si z njo partnerka lahko tudi negovala kožo, smo našli celo...
4
Ovulacija in oploditev
Ovulacija je sprostitev zrelega in za oploditev sposobnega jajčeca v jajčniku ženske. Nastane praviloma v sredini menstr...
4
Beremo: Refleksologija za začetnike
Težave z maternico ter menstrualne in menopavzne težave lahko omilite tudi z refleksno samomasažo.
3



Luteinizirajoči hormon (LH) in pomen vredn...
Luteinizirajoči hormon proizvaja hipofiza in je izjemno pomemben za pravilno delovanje reproduktivnega sistema. Pri žens...
Vzrok za ponavljajoče splave?
Raven naravnih celic ubijalk, ki krožijo po krvnem sistemu in lahko povzročijo splav, se poveča ob stresu, kakršnemukoli...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?