Materinska knjižica je obvezna dokumentacija nosečnice. Ta jo dobi pri ginekologu na začetku nosečnosti, njene stroške pa v celoti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Materinska knjižica je torej brezplačna.
»Materinska knjižica je obvezna dokumentacija preventivnega programa nosečnic, katerega izvajanje kot pravico iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v celoti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. To pomeni, da se stroški te knjižice ne smejo zaračunavati zavarovanim osebam, če uresničujejo to pravico v okviru javne zdravstvene službe,« je povedal Damjan Kos, vodja - direktor Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
In pojasnil še, da:
»23. člen Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju namreč v prvem odstavku (1. točka, 4. alineja) določa, da je zavarovanim osebam v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja v celoti zagotovljeno plačilo zdravstvenega varstva žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom. Preventivne storitve pri izvajalcih osnovne zdravstvene dejavnosti pri ženskah so določene tudi v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja v 3. točki 27. člena, podrobneje pa so storitve iz 1. točke 23. člena ZZVZZ opredeljene v Pravilniku za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni (v nadaljevanju: Pravilnik).
Pravilnik, ki se uporablja za izvajanje 26. , 27. in 35. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, v poglavju 1.2.2.- Preventivni pregledi v nosečnosti - določa, da je med obvezno dokumentacijo preventivnega programa nosečnic materinska knjižica z vpisanimi podatki opravljenega pregleda, preiskav in opozoril.«
Stroški materinske knjižice se ne smejo zaračunavati zavarovanim osebam. Damjan Kos iz Sektorja za informiranje in odnose z javnostjo pojasnjuje:
»Iz navedenega jasno izhaja, da je izdaja materinske knjižice obveznost izvajalca zdravstvenih storitev in da se stroški te knjižice ne smejo zaračunavati zavarovanim osebam. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS) je pred dvema letoma zaradi večjega števila pritožb vsem specialistom ginekologom iz območne enote Ljubljana, ki izvajajo
storitve iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja, že poslal pisno opozorilo glede neupravičenega zaračunavanja materinskih knjižic zavarovankam, pri čemer jih je seznanil tudi s posledicami takšnega ravnanja.«
Če ste plačali stroške materinske knjižice, lahko zahtevate povračilo. Damjan Kos pojasnjuje:
»Izvajalec zdravstvenih storitev, ki ima pogodbo z ZZZS, je dolžan zavarovani osebi povrniti stroške neupravičenega zaračunavanja materinske knjižice. Če izvajalec stroškov ne bi želel povrniti, lahko zavarovana oseba na pristojni območni enoti ZZZS, v oddelku za izvajanje obveznega
zdravstvenega zavarovanja poda pisno vlogo za povračilo stroškov. ZZZS bo zavarovanim osebam povrnil stroške v breme izvajalca, če bo v postopku ugotovil, da je zavarovana oseba dejansko upravičena do povračila. Do povračila stroškov pa ni upravičena zavarovana oseba, če ima izbranega osebnega ginekologa, ki nima sklenjene pogodbe z ZZZS in je zato pri njem upravičeno obravnavana kot samoplačnik.«
Kaj pa v primeru, da ginekolog zaračuna nosečnici materinsko knjižico, računa pa ji ne izstavi?
»Na ZZZS je potrebno predložiti originalni račun, s katerim zavarovana oseba dokazuje, da je dejansko neupravičeno plačala knjižico. Če račun ni bil izstavljen, to pomeni kršitev davčnih predpisov, zato velja tak primer prijaviti inšpekciji Davčne uprave RS ali Tržnemu inšpektoratu RS.
Vsekakor zavarovanim osebam priporočamo, da v primeru plačila vztrajajo, da se jim izda tudi račun, na podlagi katerega bo ZZZS zagotovil povračilo stroškov,« je za portal Ringaraja zaključil Damjan Kos.
Preberi še:
Predporodni pregledi in pravice zaposlenih
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
5 neresničnih mitov o porodu na domu
Res je, da babice pri porodih na domu ne smejo nastavljati epiduralne analgezije, toda to še ne pomeni, da si pri domače...
7
Spremembe na dojkah v nosečnosti
Spremembe dojk so pogosto eden prvih znakov nosečnosti. Že v šestem do osmem tednu nosečnosti se lahko dojke opazno pove...
4
Zatekanje nog v nosečnosti
Pogosta nosečniška težava, še posebej v drugi polovici nosečnosti so otekli gležnji in noge. Ali lahko otekanje prepreči...
4
7 znakov, da se maternični vrat aktivno od...
Ko otrokova glavica potuje po porodnem kanalu navzdol, se na zadnjici pojavi rdečo-vijolična ali rjavkasta črta. Bolj ko...
4