|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Mokronog: arheološka pot pri sv. Petru

Uredništvo Ringaraja.net, 12.4.2010
Pod cerkvijo so arheologi postavili drugo postajo arheološke poti – Grad. Tu lahko vidimo drobec ruševin nekdanjega gradu (Gorenji) Mokronog, ki je bil nekdaj eden najpomembnejših dolenjskih gradov.

image
/71


O nastanku zanimivega imena Mokronog pripoveduje več zgodb ime pa se je prvotno nanašalo na grad in cerkev sv. Petra v današnjem Gorenjem Mokronogu. V staroslovanskem obdobju so tam častili božanstvo neba, ki je med drugim skrbelo tudi za dež. Vdolbine v skalah, ki jih ljudje razlagajo kot odtise božje noge, so poznane širom po svetu. Voda iz vdolbine velja za čudodelno.


Arheologi so na območju Gorenjega Mokronoga raziskali tri najdišča in jih povezali v kratko arheološko pot. Naša prva postaja, cerkvica sv. Petra iz 12. stoletja, je svojo častitljivo starost sicer dobro prikrila s kasnejšimi prezidavami, na srečo pa to ni uspelo bližnji romanski rotundi. V tej nenavadni kamniti kostnici so v spodnjem prostoru shranjevali kosti, ki so prišle na dan ob prekopavanju grobov in ki jih lahko še danes vidimo skozi okence, zgoraj pa je obokana kapela sv. Mihaela. Kraj je od nekdaj buril domišljijo: po ljudskem izročilu naj bi bilo pri Svetem Petru zakopano zlato tele ali zaklad, tod naj bi strašilo, v romanski rotundi pa naj bi maševala sveta brata, Ciril in Metod, ki sta se v teh krajih ustavila na poti v Rim …


Pod cerkvijo so arheologi postavili drugo postajo arheološke poti – Grad. Tu lahko vidimo drobec ruševin nekdanjega gradu (Gorenji) Mokronog, ki je bil nekdaj eden najpomembnejših dolenjskih gradov. Pisni viri ga prvič omenjajo leta 1137, a ga Valvasorjev bakrorez že kaže kot razvalino. Arheologi pa niso našli le ostankov mogočnega gradu, ugotovili so tudi, da je na najvišjem delu grebena najprej nastalo prazgodovinsko gradišče. Na severovzhodnem pobočju je v času od 5. do 7. stoletja stala vas Vlahov, severno od gradišča pa so vkopane štiri zgodnjesrednjeveške terase, ki so služile kot pribežališče.


Prebivalci vlaškega naselja so pokopani v bližnjem Vrajskem bregu ali Vrajku, ki predstavlja tretjo postajo arheološke poti. Ime je narečna izpeljava mestnika imena » v raju«. Raj, ki kristjanom pomeni nebesa, je poganom pomenil deželo, v katero po smrti odidejo duše. Na tem mestu so našli več grobov; med najdenimi predmeti pa je eden še posebej zanimiv – otroška ropotuljica, narejena iz poznoantičnih čaš, ki je spremljala otroka v prezgodnji grob.

 

Vrsta izleta

Arheološki sprehod. Pot je nekoliko zanemarjena, zato predvsem pri iskanju Vrajskega brega potrebujemo nekaj orien­tacijske spretnosti.

 

Najprimernejši čas

Vsi letni časi, razen v mokrem in snegu.

 

Dolžina izleta

30 minut


Natančen opis izleta si preberite v družinskem izletniškem vodniku z naslovom: PRAVLJIČNE POTI V ZGODOVINO

Vodnik vsebuje 50 izletov po vsej Sloveniji, ki so tako pokrajinsko kakor tudi kulturnozgodovinsko izjemno raznoliki. Predlagani izleti so različnih težavnostnih stopenj, od kratkih in nezahtevnih sprehodov do planinskih izletov v sredogorje, zato lahko v vodniku vsaka družina najde svojim izkušnjam in željam primeren izletniški cilj. Osnova vsakega potepa je zgodba iz preteklih dni, ljudska pravljica ali pripovedka, izlet pa nas popelje na kraje, omenjene v zgodbi. Vodnik je nadaljevanje družinskega izletniškega vodnika Pravljične poti Slovenije, ki je leta 2004 prav tako izšel pri založbi Sidarta.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 predlogov za izlet z mulci
Izkoristimo sončen vikend in ga preživimo aktivno. Z družino se odpravimo na katerega od nam bližjih hribov in se vsi sk...
3
Otroški bazar v Mariboru navdušil
Na mariborskem Otroškem bazarju se je zbralo 14.200 obiskovalcev, ki so spremljali pisano ponudbo več kot 130 sodelujoči...
3
Oglejte si, kako smo se imeli na Brionih
V soboto, 24. aprila, smo se Ringarajevci že drugič odpravili na družinski izlet z ladjo Dora. Tokrat na čarobne otočke ...
2
Seznam zabaviščnih parkov v Evropi:
Anglija, Avstrija, Danska, Francija, Italija ter Nemčija.
2



Družinski izlet v neznano
Starši smo sicer vodje družine, pa vendar lahko vodenje kdaj načrtno prepustimo otrokom. Zakaj se ne bi ta vikend odprav...
3 pravljični družinski izleti
V članku preverite, kako so videti prekmurske rusalke, kje na Dolenjskem živi povodni mož in kateri mlinar si je na vrat...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?