Oktober je mesec ozaveščanja o NDK, ki omogoča komunikacijo osebam s težavami govora. V Sloveniji pa se soočamo z izzivi, kot so pomanjkanje logopedov in dostop do primernih pripomočkov za NDK, ki jih potrebujejo tako otroci kot odrasli.
Vsi ljudje komuniciramo vsak dan, bodisi z besedami, kretnjami ali mimiko. A za tiste, ki ne morejo uporabljati običajnih načinov govora, so možnosti za izražanje omejene. Nadomestna in dopolnilna komunikacija (NDK) ponuja rešitev za takšne osebe s pomočjo predmetov, fotografij in simbolov, ki jim omogočajo sporazumevanje.
Mednarodni mesec ozaveščanja o NDK, ki poteka oktobra, nas opominja, kako pomembno je zagotoviti dostopnost do ustreznih pripomočkov in podpore vsem, ki se soočajo z govorno-jezikovnimi motnjami. V Sloveniji pa se, kljub napredku tehnologije po svetu, soočamo s pomanjkanjem ustreznih rešitev in podpore.
Pomanjkanje podpore in pripomočkov za NDK
Slovenija na področju NDK še vedno zaostaja. Čeprav nekateri otroci in odrasli pridobijo pripomočke, kot so komunikatorji, ne prejmejo potrebnega vodenja in logopedske obravnave, ki bi jim omogočila učenje uporabe teh pripomočkov. Tako otroci kot odrasli s težkimi motnjami govora potrebujejo dostop do usposobljenih logopedov, ki razumejo specifike NDK, ter ustrezno podporo in čas za učenje.
Brez te podpore mnogi ostanejo brez primernega načina komuniciranja, kar lahko vodi v frustracije, agresijo ali celo samopoškodovanje. Družine, ki se soočajo s tovrstnimi izzivi, se pogosto znajdejo v stiski, saj pomanjkanje učinkovite komunikacije otežuje vsakdanje življenje.
PREBERITE TUDI: Sporazumevanje na drugačen način
Lovrova zgodba: Dolga pot do komunikatorja
Lovro se je že od rojstva soočal s težavami pri komunikaciji. Prve besede so bile redke in osnovne, zato je kmalu začel obiskovati logopeda. Ena izmed Lovrovih diagnoz je tudi težka govorno-jezikovna motnja, zaradi katere je njegovo sporazumevanje oteženo. Na začetku je bilo veliko vprašanj in negotovosti glede tega, kako bo potekala komunikacija z Lovrom ter kako se bo vključil v igro z vrstniki.
Po dolgi poti raziskovanja in obravnav pri logopedu je Lovro končno prejel komunikator, ki mu omogoča, da izraža svoje želje in potrebe. Danes komunikator uporablja za dopolnjevanje govora, kar je za družino velika olajšava, saj mu omogoča, da je slišan in razumljen. A pot do tega ni bila lahka, saj je bil postopek dolgotrajen, vse pa bi lahko bilo lažje z večjo dostopnostjo do ustreznih strokovnjakov in pripomočkov.
Potrebna pogosta obravnava in celostna podpora
Otroci, ki se učijo veščin NDK, potrebujejo redne in pogoste obravnave pri logopedu, da osvojijo komunikacijske veščine. A v praksi se obravnave v Sloveniji dogajajo zgolj enkrat tedensko, kar je premalo glede na potrebe otrok. Poleg tega le redki logopedi obvladajo NDK. Tako se mnogi otroci in njihovi starši soočajo s težavo, da sploh ne pridejo do obravnave, ki bi bila dovolj pogosta, da bi zagotovila napredek.
Veliko otrok, kot je Lovro, zmore več, kot lahko pokažejo brez ustreznih pripomočkov in podpore. Z ustreznimi pogoji, podporo ter spodbudnim okoljem lahko ti otroci dosegajo pomembne mejnike v komunikaciji in življenju.
Priložnost za izražanje
Uporabniki NDK, zlasti otroci, pogosto doživljajo izključenost, še posebej v novih okoljih, kjer ljudje niso vajeni njihovega načina komunikacije. Da bi premagali te izzive, se organizirajo srečanja, kjer imajo uporabniki NDK glavno besedo. Na teh srečanjih se udeleženci spoznavajo, izmenjujejo izkušnje in sodelujejo na temo, ki je vnaprej določena.
Za uporabnike NDK je to dragocena priložnost, saj lahko komunicirajo brez prekinitev in v svojem tempu. Vsakdo ima svoj način uporabe pripomočka – nekateri uporabljajo enostavne komunikatorje, drugi računalniške naprave s stikali. Srečanja jim omogočajo, da samostojno izrazijo svoje misli, kar za mnoge predstavlja edinstveno izkušnjo vključevanja v družbo.
PREBERITE TUDI: Otroci s težkimi govornimi motnjami nimajo dovolj pogostih obravnav
Nadomestna in dopolnilna komunikacija ni le orodje za sporazumevanje – je most, ki povezuje ljudi z okoljem, omogoča izražanje želja, potreb in misli ter zmanjšuje občutek izključenosti. Slovenija na tem področju potrebuje večjo podporo, saj morajo otroci in odrasli s težavami govora imeti enake možnosti za učinkovito komunikacijo in vključevanje v družbo.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: