Prvi zlogi in prve besede so eni najbolj pričakovanih napredovanj v otrokovem razvoju. Kljub temu, da je otrok rojen s sposobnostjo, da spregovori, je razvoj komunikacijskih sposobnosti močno odvisen od ljubečega odnosa in starševskega truda.
Dopustite otroku, da trenira govor v svojem otroškem jeziku.
Prva manifestacija sposobnosti govora se pokaže, ko dojenček med drugim in tretjim mesecem začne čebljati. Ko ga dvignete iz postelje, zaslišite »ahhhh« ali »oooh«. Največkrat starši ta zvok avtomatično ponovijo za otrokom ali pa mu odgovorijo v nekoliko višji intonaciji. S takšnim odzivom sprožijo spodbuden dojenčkov odziv - veselo brcanje in ponavljanje zvoka, ki ga je napravil. Nujno je, da se starši odzovemo na otrokove zvoke, saj tako razvijamo komunikacijo in otroku dajemo pozitivno potrditev.
Razvoj jezika je namreč recipročen proces. Vaše prigovarjanje ponuja veliko več kot le opogumljanje za govor. Predstavlja model zvokov, ki jih otrok prenese v svoj svet. Raziskave, opravljene v zadnjih tridesetih letih, konsistentno kažejo, da dojenčki v prvih šestih mesecih življenja razlikujejo vse zvoke v vseh jezikih, s časom pa to sposobnost izgubijo in osvojijo le tiste zvoke, ki se pojavljajo v njihovem okolju.
Poimenujte okolico
Tretja ključna komponenta starševskega odziva na otrokove zvoke je stimulacija. Vsi otroci čebljajo, tudi tisti, ki se rodijo gluhi. Toda brez odziva okolja na njihove napore se njihov trud in vaja prenehajo – otrok tako ne oblikuje več kompleksnih pozicij jezika, ustnic in drugih mišic. Brez stimulacije tudi možgani ne dobijo dovolj informacij za razvoj.
Pot razvoja jezika tako vodijo predvsem starši. Zato se z otrokom čim več pogovarjajte, četudi otrok še ne zna govoriti. V otrokovi okolici redno poimenujte predmete in izkušnje. Na primer: Si žejen, bi vodo? ali Poglej, očka je prišel! Pomahajva mu! Ob vseh teh besedah otrok doživi in zazna konkretno spremembo, ki jo poveže s poimenovanjem. Odlično je, če otroka, medtem ko mu kažete predmete, povabite, da jih tudi začuti z roko (stena, muca, voda …).
Knjigice in dobre igrače
Ne pozabite tudi na branje knjig, ki predstavlja pomembno tehniko, ki otroka oskrbi z dodatno verbalno stimulacijo. Nekateri starši še vedno menijo, da so dojenčki premajhni, da bi jim brali. Toda preproste knjige s slikami in kratkim besedilom so čudovite za otrokov razvoj govora. Otroci se namreč nanje odzivajo in poslušajo naša poimenovanja.
Ko otrok doseže dve leti, je tedenski obisk knjižnice skorajda obvezna dejavnost za vse starše, ki želijo spodbujati otrokov razvoj govora. Otrok bo užival tudi, če boste skupaj z njim gledali družinske fotografije in fotografije predmetov iz njegove okolice ali družinskega izleta. Tudi pri tej dejavnosti je bistvo v spoznavanju sveta preko starševskega poimenovanja.
Najboljši način učenja pa je seveda za vse otroke igra, ki predstavlja največji del otrokovega življenja. Igrače so lahko pri tem odličen pripomoček, vendar le, če jih pravilno izbiramo.
VIR: Fisher Price
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Perthesova bolezen
Perthesova bolezen je redka bolezen, ki se pojavlja pri otrocih. Natančen vzrok ni poznan, najverjetneje zaradi motenega...
6
Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...
5
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
4
Nagradna igra: Gremo po Sloveniji
Pri založbi Epistola je izšla otroška knjiga Mojiceje Podgoršek, Gremo po Sloveniji. Živali spoznavajo lepote Slovenije....
4