|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otrok noče v vrtec

Petra Mauer, 1.9.2010
Nekateri otroci vrtca preprosto ne marajo. Kakšni so razlogi, da otrok noče v vrtec, kako pomembna je pri tem vloga staršev in vzgojiteljev ter njihovo sodelovanje pri uvajanju otroka v vrtec?

image
/11


O tem, kaj običajno botruje temu, da otrok noče v vrtec, kje lahko iščemo razloge, koliko je pomembno pri vsem tem sodelovanje starša, otroka in vzgojitelja ter o podobnih dilemah, je spregovoril Matej Torkar, diplomirani psiholog in specialist Zakonske in družinske terapije.


Vrtec = služba

»Vrtec je oblika institucionaliziranega in urejenega varstva za otroke, v času ko nas staršev ni doma. In kot takega ga je treba tudi razumeti. Vrtec sam po sebi ne predstavlja nič privlačnega, lahko pa se tam imaš dobro in lepo, če si uspeš ustvariti odnose, ki te k temu vabijo in spodbujajo. Večji so otroci, bolj si želijo stika z vrstniki. Nekateri pa se na vrtec nikoli ne privadijo do te mere, da bi bili tam popolnoma sproščeni,« pojasni Matej Torkar, spec. ZDT. Meni, da vrtec lahko primerjamo s službo, ki jo imamo odrasli. »Na začetku te je zelo strah, ne veš kako bo, nimaš se h komu zateči, potem se počasi navadiš, zgradiš nove odnose in ti je lažje. Če imaš srečo, lahko celo uživaš. Lahko pa ti je ves čas odveč in se zjutraj zbujaš s bolečinami v trebuhu ob misli, da moraš spet nazaj zaradi slabe izkušnje, ki si jo doživel.«


Negotovost in strah

Sogovornik pove, da je razlogov za to, da otroci nenadoma nočejo več v vrtec kar nekaj. Lahko se jim je v vrtcu zgodilo kaj takega, kar v njih zbuja strah, nezadovoljstvo, sram ali drugo vrsto stiske. Lahko se je tudi v družinskem življenju doma nekaj spremenilo in otrokov naravni odziv je biti blizu, ko so starši v stiski.

»Za otroka je vrtec prva vstopna točka v svet, kjer staršev ni vedno zraven in zato to v otrocih prebuja veliko negotovosti in strahu. Prav je, da starši to razumemo in jim stojimo ob strani. Stvari, ki se zdijo nam ali tudi vzgojiteljem majhne, nepomembne, so lahko za otroka velik preizkus, kako se znajti v svetu. Otrok, ki ga sovrstniki ne sprejmejo takoj, ki je zaradi morebitnih posebnosti drugačen, bo v veliki stiski, ko v vrtcu ne bo našel tiste varnosti in privlačnosti, ki smo mu jo obljubljali na začetku.«

Tudi če nam ne uspe otroka nikoli navaditi, da bo šel z veseljem v vrtec, ni s tem nič narobe. To je samo znak, da naš otrok potrebuje veliko več varnosti, kot pa je v vrtcu dobi.


Težave ob prihodu in odhodu

Seveda je pri vsem zelo pomembno sodelovanje z vzgojitelji. Predvsem prihodi in odhodi iz vrtca so včasih lahko priložnost, da z vzgojiteljem spregovorimo o vprašanjih, ki nas mučijo v zvezi z otrokom. Vzemimo si včasih pol ure ob prihodu in malo opazujmo otroka in vzdušje v skupini. Če naš otrok takoj poišče stik z drugimi in z vzgojiteljico je lahko takoj lažje. Lahko pa bomo ugotovili, da otrok sploh noče iz našega naročja, da se upira. Pomeni, da je začutil našo stisko ob njem in v takem vzdušju se je težko posloviti in se počutiti varno. Otroci namreč zelo dobro čutijo stisko staršev, njihov strah, odpor. Mogoče so imeli tudi starši sami slabo izkušnjo, ko so sami obiskovali vrtec.« Zato je naloga staršev, da najprej poskrbijo za svoja čutenja, da se bo lahko otrok ob njih sprostil in začutil, da ga mamica ne zapušča, ampak gre v službo in ko bo popoldne prišla domov si bo lahko spet vzela čas zanj in bosta nadoknadila zamujeno. Torkar še razloži, kako zelo pomembno je, da otrok čuti, da smo z njim tudi, ko fizično nismo blizu. Naglica pri odhodih v vrtec in zadnja minuta za odhod nista najboljša.

»Včasih pomaga, če se starša zamenjata pri odhodih v vrtec in mogoče se bo otrok lažje poslovil od očeta, ki ga bo spodbujal in ne bo ob njem čutil takšno stisko kot jo ob mami, ki je bila z njim od začetka in jo še vedno stisne, ko se spomni, kako težki so bili prvi dnevi uvajanja v vrtec,« svetuje sogovornik, ki je mnenja, da je prav, da se od otroka poslavljamo toliko časa, da bomo prepričani, da je v redu in bo v redu, ko nas bo zapustil. Vzgojitelji lahko največ pripomorejo otrokom tako, da jih sprejmejo take kot so, da jih ne sramotijo, jih ne spreobračajo v »pridne fantke in punčke« in jih vzpodbujajo v kontakte z vrstniki.


Noče jesti, spati …

Velikokrat stisko v otrocih povzročajo različne stvari povezane s hrano in spanjem v vrtcu. »Ljudje namreč s hrano v sebe brez neposredne kontrole vnašamo vse, poleg hranilnih snovi tudi čutenja ob drugih ljudeh. Zato so prav obroki eden tistih bolj občutljivih delov bivanja v vrtcu, kjer se preizkuša koliko je otrok sposoben prenesti. Ko bo začutil, da ima dovolj, se bo po navadi uprl, pa tudi, če gre za njegovo najljubšo jed, kaj šele, če bo moral jesti nekaj, česar ne mara. Otrok s tem ne preizkuša mej ali kaj podobnega, ampak je že polno naložen s čutenji in ne prenese nič več,« je prepričan Torkar, ki meni, da je podobno tudi s spanjem. »Otroci tudi doma po navadi neradi spijo v popoldanskem času, sploh ko so že večji. Zato je ta obred za njih tudi v vrtcu lahko zelo stresen. Spanje namreč pomeni predati se, izgubiti kontrolo, to pa je lahko v trenutkih, ko si negotov in prestrašen zelo nevarno, neprijetno. Velikokrat se v vrtcu da dogovoriti za drugačno obliko počitka po kosilu. V nasprotnem primeru moramo starši presoditi, kako bomo ravnali.«

Najpomembneje je, da smo v stiku z otrokom. To pomeni, da vsakodnevno spremljamo kaj se dogaja z njim. Ne toliko preko vzgojiteljev, kot preko lastnih občutkov, ki jih imamo ob otroku. Tako bomo najbolje vedeli, kako se počuti in kaj doživlja.

 

Preberi še:

Težaven otrok v vrtcu

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
8
Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
7
"Otrokov dolgčas predstavlja tretjino ...
Psihologi trdijo, da je dolgčas največji vir vseh težav tudi pri odraslih, še posebej pa pri otrocih.
5
Premiera filma Robotove sanje
Animirani film, ki brez besed naslika barvito in toplo pripoved o pomenu prijateljstva in njegovi krhkosti.
5



13 predlogov za zabavne aktivnosti na prostem
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za otroške igre na pros...
Kaj v praksi pomenijo spremembe za osnovno...
Jeseni začnejo veljati nekatere spremembe v osnovnih šolah. Na 144 se vpeljuje prenovljen koncept razširjenega programa,...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?