|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otroški permakulturni vrtiček

Eko Vila, 21.4.2011
Zemljo častim vsak dan. Tako kot sonce, vodo, ljubezen, zrak, ljudi, živali, rastline, vse kar je okoli mene, vidnega in nevidnega. Če želimo, da naravo spoštujejo in častijo tudi naši potomci jim moramo dati možnost, da so z njo v stiku.

image
/181



Od narave smo se oddaljili, tako nas uči okolje v katerem živimo. Nekateri otroci ne znajo več plezati na drevo, bojijo se mravlje, kaj da bi bosi hodili, ja to pa ja ne, ker se lahko prehladijo. Pa ni boljšega, kot skakati okoli bosih nog, plezati po drevesih, grizljat koprive in sladke trobentice. To so trenutki, ki te povežejo z zemljo, zbudijo stara znanja, dajejo nove energije.


Že dalj časa imam namen narediti spiralno gredico (osnova so kamni zloženi v obliko spirale, ki se dviga, med spiralami so manjši kamni in zemlja). Žal se tudi letos ni izšlo, plan in želja še vedno ostajata, časa je še dovolj. Čisto spontano pa se je porodila ideja, da bi lahko na majhnem kosu zemlje, ker raste nekaj plevela naredila mini vrtiček za Sončico. In tako je tudi bilo.


Odločila sem se, da naredim vrtiček po permakulturnih načelih. Nisem ekspert, se pa rada učim novih stvari. V permakulturnem kmetovanju je bistvena sinergija, posnemanje vzorcev, ki jih najdemo v naravi, brez onesnaževanja, rastline sadimo skupaj na podlagi dobrih medsebojnih odnosov, z rahlim zračenjem, spoštovanjem deževnikov, ki pomagajo tudi pri kompostiranju, odgovornim delovanjem drug do drugega: do rastlin, kot tudi do zemlje, ki nas hrani. V tem krogu vse igra svojo vlogo: od recikliranja, porabe ogljikovega dioksida za rast, ustvarjanja kisika za življenje, prisotnost in pomen drobnih živali ki so v tleh…

 

Drobno zaplato zemlje sem ogradila s starimi deskami, da se zemlja ne  porazgubi. V permakulturi plevel ni »osovražen«, zato sem novo zemljo, iz drugega konca vrta, stresla kar čez plevel. Ko bo plevel odgnal bo poskrbel za dodatno vlago v tleh (no,če ga bo preveč bomo pa malo populili).

Gredice sem razdelila na tri dele. Po dobrih sosedskih odnosih sem v eno gredico posejala korenje in tržaški solatnik (ki je še zimski). Na drugo gredico sta šla peteršilj in tržaški solatnik, menda to ni ravno dobra sosedska ljubezen, bomo videli kaj bo zrastlo (eksperiment). V srednjo gredico sem zasadila začimbe in dišavnice (baziliko, origano, majaron, pehtran, meto…). Solatnik bo kmalu zamenjal paradižnik, v vsako gredico bodo prišli na domovanje še: fižol, solata pa še kaj.

 

Na konec gredice sem postavila ptičjo hiško. Držim pesti, da bo ptičkom tisto, kar je v hišici bolj všeč, kot tisto, kar je posejano na vrtu (običajno, ptiče z vrta odganjajo). Storži, lubje in veje so namenjeni domovanju pajkov, hroščev in drugih malih obiskovalcev. Tudi kamenje ima v permakulturnem vrtu pomembno vlogo, saj ponoči oddaja čez dan zbrano energijo sadikam, ščiti jih pred vetrom in nudi oporo, pod kamenjem je vlažno, to je odlično domovanje za deževnike. Če bodo vrt obiskali polži imam že plan, kako jih prelisičim, nastavila jim bom zdrobljene jajčne lupine, ki jih bodo žgečkali po podplatih, ne bo jim všeč.

 

Pri vseh opravilih mi je bila Sončica v veliko pomoč. Posejala je semena v zemljo, jih rahlo pokrila, da jim bo toplo, pridno je zalivala in prepevala. Skrbela je za najboljše možne vibracije in čisto vse zna, brez učenja ali moje pomoči!

V vrtu je tudi prostor za igro, otroci uživajo, ko se igrajo s pravo zemljo, (ne z mivko), če dodam še vodo, les in kamenje...to je čisto veselje. Tako v igri mine tudi kakšna ura.

Najbolj me radosti, da opazuje, kako se vrt vsak dan spreminja, vsak dan opazi nekaj novega in to jo dela srečno, polni z radostjo, uči se naravo v naravi. Kakšno veselje bo, ko bo zrastel prvi korenček!

 

Za konec misel Grahama Bella: » Vrtnarjenje je najpopolnejša oblika meditacije, kar jih poznam. Neškodljivo je in zadovolji nekatere od naših potreb. Tudi več kot trideset vrst ptičev z mojega vrta bi se strinjalo z mano«

 

Želim vam, da najdete vaš stik z Zemljo, povežete se z njo,  prejmite energije, ki ležijo v njej, prepustite se jim, so najlepše darilo, ki ga lahko dobimo.

 

 

 

Seznam prijaznih in neprijaznih sosedov:

BUČKE

Prijazne sosede: čebula, fižol preklar

BERIVKA

Prijazne sosede: šetraj, koper, janež, beluši, rabarbara, bela in rdeča redkev, zeljnata zelenjava, rdeča pesa, paradižnik, nizke sorte fižola

Neprijazne sosede: peteršilj

ČEBULA

Prijazne sosede: bučke, kumare, paradižnik, korenje, jagode, kamilica, koper, rdeča pesa

Neprijazne sosede: zeljnate zelenjave, por, grah, fižol

NIZKE SORTE FIŽOLA

Prijazne sosede: rdeča redkvica, repa, zelena, krompir, kumare, blitva, paradižnik, zelena solata, rdeča pesa, beluši, rabarbara, šetraj

Neprijazne sosede: por, čebula, česen

FIŽOL PREKLAR

Prijazne sosede: zelena solata, rdeča, bela in črna redkev, bučke, špinača, kumare, kapucinke, šetraj, brstični ohrovt, repa

Neprijazne sosede: por, čebula, česen

PAPRIKA

Prijazne sosede: špinača, rdeča redkvica, blitva, zelena solata

Neprijazne sosede: fižol

ZELENA (glavnata) SOLATA

Prijazne sosede: rabarbara, beluši, pradižnik, rdeča, črna in bela redkev, šetraj, radič, koper, grah, fižol, repa, črni koren

Neprijazne sosede: peteršilj

ŠALOTKA

Prijazne sosede: korenje, jagode, kamilica, motovilec, rdeča pesa, koper

Neprijazne sosede: zeljnata zelenjava, por, grah, fižol

RADIČ

Prijazne sosede: šetraj, fižol preklar, paradižnik. zelena solata, janež, korenje

Neprijazne sosede: peteršilj

POR

Prijazne sosede: koleraba, jagode, zelena, korenje, paradižnik, zelena solata

Neprijazne sosede: čebula, grah, fižol

PARADIŽNIK

Prijazne sosede: kamlica, bazilika, zeljnate zelenjave, por, zelena solata, jagode

Neprijazne sosede: grah, čebula, fižol

RDEČA PESA

Prijazne sosede: šetraj, koper, nizke sorte fižola, čebula, berivka

Neprijazne sosede: špinača

BLITVA

Prijazne sosede: nizek fižol

KUMARE

Prijazne sosede: sladki janež, nizke sorte fižola, čebula

KROMPIR

Prijazne sosede: brstični ohrovt, nizke sorte fižola, hren, poprova meta, kumina

KORENJE

Prijazne sosede: por, čebula, bela in črna redkev, rdeča redkvica

GRAH

Prijazne sosede: beluši, sladki janež, rdeča redkvica, bela in črna redkev, zelena solata, koleraba

Neprijazne sosede: čebula, česen, fižol, krompir, por

KOLERABA

Prijazne sosede: paradižnik, zelena, rdeča pesa, špinača, zelena solata, grah, nizke sorte fižola

JAGODE

Prijazne sosede: por, čebula, zelena solata, česen

BELA IN ČRNA REDKEV

Prijazne sosede: paradižnik, korenje, špinača, fižol, grah, zelena solata

Neprijazne sosede: kumare

RDEČA REDKVICA

Prijazne sosede: krenje, peteršilj, vrtna kreša, grah, špinača, zelena solata

SADNO DREVJE

Prijazne sosede: kapucinke, česen, hren

BELUŠI

Prijazne sosede: nizke sorte fižola, grah, zelena solata, koleraba

ŠPINAČA

Prijazne sosede: zeljnjata zelenjava, rdeča redkvica, bela in črna redkev, repa, fižol preklar

Neprijazne sosede: rdeča pesa

ZELJNATA ZELENJAVA

Prijazne sosede: zelena, krompir, grah, fižol, paradižnik

Neprijazne sosede: čebula, grah, rdeče zelje kot monoluktura

ZELENA

Prijazne sosede: por, paradižnik, fižol, špinača, zelena solata, zeljnata zelenjava

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Označevanje ekoloških živil
Ekološke kmetijske pridelke je potrebno označevati z enotno oznako "ekološki".
3
Ogledalo vladi 2010 - Zeleni nevladni monitor
V Sloveniji je razkorak med predvolilnimi zavezami in zakonodajo na področju varstva okolja in trajnostnega razvoja ter ...
3
Čemaževa omleta
Čemaž (medvedji česen, gozdni česen, kačji lek ali štrkavec; znanstveno ime Allium ursinum) je trajnica z zdravilnimi uč...
3
Hrana je zdrava, ko so zdrave naše navade
Ena pomembnejših navad je zajtrkovanje, saj zajtrk je in vedno bo najpomembnejši obrok v dnevu, saj z njim prekinemo 10-...
3



Groznovilca v Hudi hosti
photo
Proti Hudi hosti je letelo nekaj čudnega. Majhen zakrpan balon s čajnikom namesto košare. Zapletel se je v trnove robide...
Čičimak ali žižola
Poznate to drevo z nenavadnim imenom?




Prezgodaj za otroka?
пеперутка16

Ali je pri 18 letih prezgodaj imeti željo po otroku in poroki?