Za starša je porod končan, ko se dojenček rodi. Za porodno osebje pa, ko se porodi tudi posteljica. A za mamico še ni povsem končano, čakajo jo še poporodni popadki.
Poporodni krči spremljajo skoraj vsako otročnico. Nekatere jih čutijo bolj, druge manj. Izrazitejši so med dojenjem. Nekatere mamice pravijo, da so pri vsakem naslednjem porodu poporodni krči hujši, druge pa nimajo takšnih izkušenj.
Krčenje maternice
Ob začetku nosečnosti je maternica velika za pest, ob koncu pa kot košarkarska žoga. Ko se otrok rodi, se mora maternica skrčiti nazaj na prvotno velikost in to krčenje spremljajo poporodni krči. Nekatere otročnice pravijo, da so včasih tako močni, kot porodni popadki.
PREBERITE TUDI: Tako izgleda prvih 24 ur po porodu
Sredstvo proti bolečinam
Krčenje maternice je lahko zelo boleče. Izrazitejše je, ko dojite. Bolečine lahko trajajo še nekaj dni po porodu.
Prvorodke običajno ne potrebujejo sredstva proti bolečinam, drugorodke in tretjerodke pa. Sredstva proti bolečinam, ki jih dobite v porodnišnici za lajšanje krčev pa prehajajo v materino mleko. Če otročnica prejme ta sredstva v zmernih količinah, vpliv na otroka ni škodljiv.
Nasvet mamice štirih otrok
»Najhujše poporodne krče sem imela po tretjem porodu. Če je bilo res zelo hudo, sem vzela sredstvo proti bolečinam, toda poskušala sem zdržati brez. Najhuje je bilo med dojenjem. Takrat sem se poskušala čim bolj sprostiti. Zelo mi je pomagala tudi ista tehnika dihanja kot med popadki. S predihavanjem sem lažje premagala tudi poporodne krče. In iz dneva v dan je bilo bolje.«
PREBERITE TUDI: Teh 9 reči mama NUJNO potrebuje po porodu
Koliko časa trajajo poporodni krči?
V prvih dveh dneh po porodu so lahko ti zelo močni, potem pa počasi pričenjajo popuščati. Po štirih dneh bistveno popustijo in po tednu dni jih ni več.
Tolažite se lahko s tem, da z vsakim poporodnim krčem, je maternica bližje svojemu prvotnemu stanju in močnejši ko so, bolj se maternica krči in manj čišče se izloči.
Pogosto dojenje
Ko otročnica doji, začne njeno telo izločati hormona prolaktin in oksitocin, ki spodbujata nastajanje mleka. Oksitocin pa ima še eno nalogo, odgovoren je za krčenje maternice in poporodne krče. Čim pogosteje boste otroka pristavili k prsim, hitreje se bo maternica skrčila.
Ležanje na trebuhu
Če je mogoče, se čim večkrat uležite na trebuh. V tem položaju pritiskate na maternico, kar pospeši njeno krčenje.
PREBERITE TUDI: Čišča in menstruacija po porodu
Redno praznjenje mehurja
Tudi redno praznjenje mehurja pripomore k hitrejšemu krčenju maternice. Če je le mogoče, poskušajte urinirati vsake dve uri.
Že približno deset dni po porodu maternice od zunaj ne zatipamo več, saj se je vrnila v začetni položaj, v malo medenico.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
12 imen z močnim pomenom
To je 12 imen – 6 fantovskih in 6 dekliških, ki nosijo močen pomen.
13
Odprto pismo lenim mamicam
Številne matere pri izbiri, ali bodo opravljale gospodinjska opravila ali bodo sedele in uživale s svojimi otroki, izreč...
8
Prvi rojstni dan: zakaj nam je tako težko?
Zakaj smo ob prvem otrokovem rojstnem dnevu tako čustveni, nekoliko žalostni? Čeprav bi želeli, da bi se čas kdaj ustavi...
5
Pet nepriporočljivih praks pri hranjenju s...
Hranjenje s stekleničko že od nekdaj velja za lažji način hranjenja. Verjetno je to razlog, zakaj v preteklosti nihče ni...
5