|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Predlog nižjega DDV-ja za vse plenice

Vovk Igor, 24.1.2010
Zavod iskreni.net predlaga nižjo stopnjo davka za vse otroške plenice!Na nas se je obrnilo precej družin, ki se sprašujejo, zakaj je vlada znižala davčno stopnjo le plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam.

image
/51


Nova zakonodaja namreč predvideva v letošnjem letu znižanje davka izključno plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam, ki imajo številne prednosti tako za starše, dojenčke kot tudi za državo, saj uporaba pralnih plenic močno razbremeni državna odlagališča odpadkov. Vse več staršev se tako odloča za pralne plenice, saj želijo dobro vsem. V teh kriznih časih pa bi jim prišlo prav, da bi se cene na račun nižjega davka znižale – tako kot naj bi se to zgodilo pri plenicah za enkratno uporabo.
 
 
Zato se danes v Zavodu iskreni.net obračamo na predsednika vlade g. Boruta Pahorja s pobudo, da bi vlada znižala stopnjo davka tudi otroškim pralnim plenicam. Za zgled so nam lahko tudi ostale evropske in ameriške države, ki že več kot 10 let močno spodbujajo starše k uporabi pralnih plenic.
 
 

Pobudo predsedniku vlade g. Borutu Pahorju dobite na tem linku. Povzetek pa:

Pišem vam iz družinske organizacije, Zavoda iskreni.net. Na nas se je obrnilo precej družin, ki se sprašujejo, zakaj je vlada znižala davčno stopnjo le plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam. Nova zakonodaja namreč predvideva v letošnjem letu znižanje davka izključno plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam, ki imajo številne prednosti tako za starše, dojenčke kot tudi za državo, saj uporaba pralnih plenic močno razbremeni državna odlagališča odpadkov. Vse več staršev se tako odloča za pralne plenice, saj želijo dobro vsem. V teh kriznih časih pa bi jim prišlo prav, da bi se cene na račun nižjega davka znižale – tako kot naj bi se to zgodilo pri plenicah za enkratno uporabo.

Zato se v Zavodu iskreni.net obračamo na vas s pobudo, da bi vlada znižala stopnjo davka tudi otroškim pralnim plenicam. Za zgled so nam lahko tudi ostale evropske in ameriške države, ki že več kot 10 let močno spodbujajo starše k uporabi pralnih plenic.

Otroci se privadijo na kahlico približno pri dveh letih in pol. Do tedaj porabijo 5.000-6.000 pleničk za enkratno uporabo, iz česar »pridelajo« za 1,5–2 toni odpadkov, ki ne razpadejo v več kot 500 letih! To pomeni, da je v Sloveniji okrog  52.000 ton odpadkov letno samo od plenic za enkratno uporabo. V nasprotju s tem potrebuje en otrok približno 20 pralnih plenic (če so izdelane tako, da rastejo z otrokom, sicer nekaj več). Razen tega, da je ponudba pralnih plenic v Sloveniji zelo velika, pa pralne plenice Racman proizvajajo v Sloveniji, šivanje teh pa zaposluje slovenske mamice in podpira slovensko gospodarstvo, in ne tujih multikorporacij.

Težave ne vidimo le v ekologiji in odpadkih, temveč tudi v zdravstvenih razlogih, kot so kemikalije, ki jih plenice za enkratno uporabo vsebujejo (od hormonskih motilcev, do vpojnega gela, ki povzroča različne zdravstvene težave …), dejstvo, da je temperatura previsoka in se dečkom pregrevajo moda idr.

Kako je v tujini? V tujini se zavedajo, da ne gre le za količino odpadkov, temveč tudi neločevanje. Človeško blato ne sodi na deponije, temveč bi moralo biti odstranjeno v greznice, saj lahko na nesodobnih deponijah pronica v podtalnico, bakterije pa lahko raznosijo tudi žuželke. Preventive so se lotili z močnim propagiranjem in finančnimi subvencijami za nakup pralnih plenic. Subvencioniranje prakticirajo številne občine in regije v Avstriji, Italiji, Franciji, Angliji, Kanadi … V večini primerov subvencionirajo 50 % nakupa oz. od 100–200 € na otroka, odvisno od posamezne regije. Na nekaterih področjih v Avstriji pralne pleničke uporablja že 40 % staršev. V Nemčiji je davčna stopnja za pralne plenice in plenice za enkratno uporabo enaka (19 % za oboje).

V upanju na upoštevanje pobude vam želim srečno v letu 2010 in uspešno vodenje vlade,

Igor Vovk

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Začimbe in dišavnice
Zelišča in dišavnice so nepogrešljiv sestavni del in pravi zaklad vsakega vrta. Lahko rastejo kot okras med drugimi rast...
4
Dnevnik: 10-dnevni post na Jezerskem
Med potjo se mi poraja cel kup pomislekov, mi je res tega treba, po stresu še en stres zaradi odpovedovanja hrani. Bom z...
3
Dren – zdravilen za ljudi,tudi ptice ga im...
Ljudski rek ¨Zdrav kot dren¨ je še kako resničen, ko spoznamo zdravilne učinke, ki nam jih nudi ta rastlina.
3
Kemična karantena rodnih žensk – 2.del
V celotnem obdobju rodnosti bi morala biti vsaka ženska temeljito podučena o varnem življenju, celovito informirana o zd...
3



Nagrajen projekt Kdor seje, ta žanje
Za najboljši predlog trajnostnega projekta so s svojo idejo najbolj navdušili tretješolci Osnovne šole Artiče, ki so se ...
Svetovni dan Zemlje
photo
Praznovanje tega prav posebnega praznika lahko približamo tudi našim otrokom. Skupaj lahko izdelamo zelo zanimive izdelk...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?