|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Razgibajmo možgančke: SUDOKU

Dan Skok, 6.10.2014
Kdo med nami ne pozna Sudokuja, te svetovno znane logične uganke. Pa je Sudoku primeren tudi za naše otroke?
Ključne besede:

image
Klasična Sudoku mreža 9x9
/11


Sudoku so izumili Japonci?

Zmotno je prepričanje, da Sudoku izvira iz Japonske. Japoncem, natančneje založniški hiši Nikoli, gre sicer zasluga za poimenovanje, pod katerim uganko poznamo danes, in dve zadnji spremembi v pravilih Sudokuja (podanih največ 32 števk, simetrična razporeditev podanih števk), ki sta po letu 1984 postopoma pripeljali do današnje prepoznavnosti in popularnosti Sudokuja, a s »številskimi križankami« so se precej pred njimi ukvarjali že drugi narodi.

 

Med pionirje Sudokuja, takrat poimenovanega magični kvadrat, uvrščamo Francoze, ki so na prehodu iz 19. v 20. stoletje Sudokuju podobne logične uganke redno reševali v svojem dnevnem časopisju. Dober približek današnjega Sudokuja je bil tako objavljen že davnega leta 1895.

 

S Prvo svetovno vojno se je popularnost Sudokuja izgubila za skoraj celo stoletje. Šele leta 1979 so se, najprej v ZDA, Sudokuji vrnili na razvedrilne strani časopisov. Najprej lokalnih, kasneje, kot posledica naraščajoče popularnosti na Japonskem, pa tudi v večini najvidnejših svetovnih časopisov. The Times so svoj prvi Sudoku objavili šele leta 2004.

 

Je Sudoku primeren za naše otroke?

Moderni Sudoku je logična uganka. Cilj je je zapolniti kvadratno mrežo, običajno velikosti 9 × 9, s števkami od 1 do 9. Vsaka števka se lahko pojavi točno enkrat v vsakem stolpcu, vsaki vrstici in vsakem manjšem kvadratu velikosti 3 × 3. V mreži so nekatere števke že podane.

 

Zahtevnost Sudokuja lahko enostavno prilagajamo z manjšanjem velikosti kvadratne mreže oziroma tako, da podamo več števk na začetku. Za malčke, ki ne poznajo številk, lahko le-te nadomestimo z različnimi, njim znanimi, simboli, kot so na primer zvezdice, srčki, sončki, lunice in podobni. Mogoče pa je uporabiti tudi barve. Postopoma lahko nato naše male nadobudneže spoznavamo s števkami in povečujemo velikost kvadratne mreže.

 

Za rešitev Sudoku uganke je potreben logičen razmislek in malo potrpežljivosti, pri težjih pa tudi nekoliko kombinatorike, oziroma poskušanja in vračanja. To so sposobnosti, ki bodo vašemu otroku v življenju prišle še kako prav.

 

Nekaj Sudoku ugank smo zbrali v Ringarajinem otroškem kotičku, vabljeni k reševanju.

SLIKOVNI SUDOKU, 3-4 leta

ŠTEVILSKI SUDOKU, 5-6 let

ŠTEVILSKI SUDOKU, 7+ let


 

  Sodelujte v ustvarjalnem nagradnem natečaju!

Objavite fotografijo otrokove umetnine TUKAJ! 

Nagradni natečaj traja od 6. 10. do 10.10.

Več o natečaju >>>


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
11
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
8
Zakaj bi morali otroci pri računanju upora...
Preprečevanje učencem uporabe prstov med računanjem, bi lahko bilo podobno ustavitvi njihovega matematičnega razvoja, gl...
8
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...
7



Modri medvedek na obisku
photo
Vrtec Šoštanj, Enota Lučka, vzgojiteljici Mateja Podvratnik in Valentina Mevc
Še poznate stare igre? Se jih še igrate?
photo
Igre poznajo vse kulture sveta. Skozi igro spoznavamo sebe in druge, pridobivamo dragocene izkušnje, rešujemo konflikte,...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?