|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Standardi pri nakupu otroškega avtosedeža

K.M., 6.2.2015
Pomembno je imeti varen avto, a vsaj tako je pomembno imeti varen in kakovosten otroški sedež, ki otroku nudi primerno udobje med vožnjo in ga zaščiti. Nakup otroškega avtosedeža je investicija v otrokovo varnost, zato upoštevajte določila.

image
Standardi ustreznosti avtosedežev vam pomagajo pri izbiri.
/11


Glavni namen otroškega sedeža je, da omogoča varen prevoz otroka v avtu ter minimalizira tveganje poškodb in drugih nevšečnosti, ki se utegnejo zgoditi med vožnjo z avtomobilom. Vse druge lastnosti, ki so usmerjene bodisi v dodatno udobje, ki ga avtosedež nudi otroku ali pa estetske lastnosti samega izdelka oz. videz izdelka, so bolj kot ne drugotnega pomena.

Na srečo vladne in nevladne organizacije letno opravijo vsaj en test varnosti otroških avtosedežev ter sprejemajo standarde ustreznosti izdelkov, ki vam zmanjšajo tveganje pri nakupu in vam lahko pomagajo pri odločitvi.

 

ISOFIX - za varno in enostavno pritrjevanje otroškega avtosedeža

ISOFIX (International Standards Organisation FIX) je sistem, ki ga pri izdelavi avtomobilov upoštevajo številni proizvajalci. Pri otroških avtosedežih je namreč pomembno preveriti njihovo kompatibilnost z ISOFIX standardom, še prej pa, če imate avto, ki podpira ISOFIX. Le-ta standard porabniku omogoča, da sam varno in enostavno pritrdi otroški sedež. Sedež se namesti tako, da se avtosedež umesti v sponke (ali obroče) za pritrditev, ki so že v avtu. Avtosedež odstranimo ga tako, da pritisnemo gumb. Celoten postopek nam vzame največ 30 sekund, kar nam omogoča, da po potrebi sedež relativno enostavno premestimo v drug avto.

Otroški avtosedež se mora fiksirati na karoserijo, da v primeru nesreč ali nevšečnosti, kot so sunki, ne zdrsne, se ne prevrne ali premakne. Posebno dobro se ISOFIX standard obnese v primeru bočnih trčenj. Za več informacij o sistemu ISOFIX se lahko obrnete na predstavništvo proizvajalca avtomobila, ki ga vozite ali na na prodajalce v specializiranih prodajalnah otroške opreme.


SITFIX sistem

Pritrditveni mehanizem ISOFIX se v primeru jahačev uporabi le za bolj fiksno namestitev, pri čemer mora biti otrok še vedno pripet s 3-točkovnim varnostnim pasom. Obstajajo pa tudi že vgrajeni jahači v avto, ki se enostavno izvlečejo iz avtosedeža. Ker gre za izdelek proizvajalca avtomobilov, je le-ta prestal mnoge teste ustreznosti, torej je iz vidika varnosti skoraj neoporečen in zagotovo dobro pritrjen. Razveseljujoča vest je tudi, da SITFIX ustrezujočim avtosedežem, sploh ni potrebno dodatno montirati in ,da jih, ko jih ne potrebujemo več, lahko enostavno skrijemo nazaj v običajni avtosedež. Zelo pomembno je, da je otrok pripet s 3-točkovnim varnostnim pasom. Sedeže z oznako SITFIX kategoriziramo kot dodatno opremo avtomobilov. Za več informacij o tem se obrnite na proizvajalca avtomobilov.


ECE-R 44/04

ECE-R 44/04 je trenutno aktualen standard na področju varnosti in zanesljivosti avtosedežev. Če kupujete ali uporabljate rabljen avtosedež, poskrbite, da ima oznako ECE-R44/03, ki je bila relevantna do leta 2006. Starejše različice avtosedežev, ECE-R44/02 in ECE-R44/01, pa zaradi svoje neskladnosti z aktualnimi predpisi niso več sprejemljive. Razlike med standardi so namreč v pogostosti testiranja, zagotavljanja kakovosti in zanesljivosti s strani proizvajalca. Glavna lastnost avtosedeža z oznako ECE-R44/04 je, da otroku omogoča zaščito v vseh možnih položajih med sedenjem na pravilno nameščenem sedežu. Tak avtosedež mora prestati teste s področja ustreznosti pritrjevanja, pri čemer pa ne gre nujno za ISOFIX sistem.


Pomembno je imeti varen avto, a vsaj tako, če ne še bolj pomembno, je imeti varen in kakovosten avtosedež, ki otroku nudi primerno udobje med vožnjo in ga zaščiti. Nakup otroškega avtosedeža je investicija v otrokovo varnost, zato nikar ne izbirajte neprimernih sedežev in ne bodite malomarni pri njihovem nameščanju. Ko se gre za življenje vašega otroka, nobena skrb ni odveč. In že to, da ste prebrali ta članek dokazuje, da ste odgovoren starš, ki mu gre zaupati prevoz otrok. Le še primeren otroški sedež potrebujete. Več informacij si lahko preberete tudi na forumu.

 

Vir: Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (Ministrstvo za promet: Direkcija RS za ceste)


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
8
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
5
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
3



Z rolerji na cesto
Preden se s svojim otrokom na čudežnih čeveljcih na osmih kolescih podamo na prometne površine, moramo vsi osvojiti tehn...
Kdaj obrniti otroški sedež v avtu?
Kdaj je pravi čas, da otrokov sedež v avtu obrnete, da otrok ne gleda več nazaj temveč naprej? To pravijo strokovnjaki.




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?