|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Strupeni morski pajek – zmaj

P.L., 27.7.2018
Na spletu je zakrožilo sporočilo mamice, katere malček je stopil na morskega pajka. Ta je strupen in lahko zelo nevaren. Kaj storiti v primeru, če se zbodete ob morskega pajka, si preberite v prispevku!

image
Strupena riba se zadržuje na peščenih tleh.
/21


Morski pajek je vrsta strupene ribe

Na Facebook omrežju je neka mamica opozarjala o piku morskega pajka ali zmaja. Ta naj bi zbodel njenega otroka. K sreči se je zgodba srečno zaključila.

Poklicali smo Aleša Novaka iz Športnega društva H2O team iz Maribora in ga vprašali o tem, ali so v Jadranskem morju res strupene ribe in organizmi: 
»Veliko jih je, najbolj poznane so meduze in drugi ožigalkarji ter določene ribje vrste (morski pajek, škarpina (bodika) in škarpoč).«


Dobro je vedeti

Novak nam je povedal še nekaj stvari o morskemu pajku ali zmaju:
- Morski pajek je v javnosti slabo poznana ribja vrsta, čeprav je precej pogost. Obstaja ljudski rek, da je to najnevarnejša jadranska ribja vrsta. Zadržuje se na peščenih tleh in je pogost tudi v plitvinah.

- Morski pajek ne piči, pač pa se človek običajno zbode na njegovih hrbtnih bodicah. Tak pik je relativno pogost pri ribičih, ki s to ribo pogosto rokujejo in redek pri turistih in kopalcih, saj je riba plašna in se običajno umakne, preden stopimo nanjo.

- Simptomi so podobni kot pri vseh pikih strupenih rib, bolečina, oteklina in rdečica. Pri vbodu pajka bolečina v tridesetih minutah postane neznosna. Zaradi močnega strupa vbod morskega pajka lahko spremljajo tudi drugi simptomi, slabost, vrtoglavica, bruhanje in občutki tesnobe.

- Potrebno je poiskati zdravniško pomoč, strup je termolabilen in se priporoča namakanje mesta vboda v vročo vodo (temperatura več kot 40 stopnij Celzija). Posebej nevaren je vbod v primeru otroka in starejše osebe.


pajek

Vir fotografije: Wikipedija


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Celiakija je dedna bolezen
Celiakija je dedna bolezen, za katero je značilna preobčutljivost na beljakovino gluten.
7
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
4
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
4
Kako otroka spraviti iz hiše?
Karkoli boste otroku govorili (kako zelo je čas, preživet v naravi, zdrav ali koliko zanimivih reči se skriva na vrtu), ...
4



Škrlatinka: Otrok jo lahko preboleva večkrat
Škrlatinka je nalezljiva bolezen, za katero zbolijo največkrat otroci. Za razliko od drugih otroških bolezni, pa lahko z...
Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro
Kaj storiti, ko otrok zvečer, pa tudi čez dan, nikakor ne more zaspati in porabite tudi več kot uro, da otrok vendarle z...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?