Še preden se rodijo, se dojenčki odzivajo na glasne zvoke, jokajo, se smejijo, kolcajo, se naučijo jezika, se povežejo s starši in imajo raje sladek okus kot slan.
Dojenčki lahko vidijo, slišijo, okusijo, čutijo, si zapomnijo in mislijo pred rojstvom - to pravijo zdravniki.
(Freepik.com)
Dojenčki pred rojstvom niso mirni in se zavedajo svoje okolice. Do poroda se zabavajo in si tako čas krajšajo z različnimi aktivnostmi. Strokovnjaki se strinjajo, da dojenčki premikajo prste, roke in stopala, sesajo palce, zehajo in sanjajo. To je le nekaj neverjetnih stvari, ki jih počne otrok v maternici.
Za ritmično poskakovanje nosečniškega trebuha je krivo kolcanje ploda. Številne nosečnice to občutijo. Začne se ob koncu prvega trimesečja. Namen kolcanja je 'izpiranje' pljuč z amnijsko tekočino, v katero otrok urinira - je pojasnil ginekolog dr. Erden Radončić.
Dojenčki se smejijo in jokajo
Starši včasih dobijo fantastično sliko iz ultrazvoka, na kateri je otrok videti, kot da se smeji. Britanski znanstveniki so potrdili, da se dojenčki res smejijo, lahko pa se tudi namrščijo, nagubajo nos ali dvignejo obrvi. Poleg tega, da se smejijo, naj bi dojenčki tudi jokali.
PREBERITE TUDI: Kaj v maternici počnejo dojenčki?
Raziskave so pokazale, da nizkofrekvenčni hrup, usmerjen na trebuh, kjer je plod, v tretjem trimesečju, povzroči vedenje, ki je videti kot jok. Otrok odpre usta, nepravilno diha, znanstveniki pa so opazili celo trepetanje ustnic. Po 32.tednu na 4D ultrazvoku pogosto opazimo nasmeh, sesanje palca, odpiranje oči. Večina teh gibov je refleksnih - pojasnjuje ginekolog Radončić.
Dojenčki v trebuhu slišijo
Plod sliši in reagira na zvoke že v 16. tednu, še preden so ušesa popolnoma razvita. Aktivno pa začnejo poslušati v 24. tednu. V četrtem mesecu se plod na močan zvok odzove na poseben način. Giselle E. Whitwell, glasbena pedagoginja in terapevtka, kot primer navaja žensko, ki je v 7. mesecu nosečnosti obiskala živalski vrt in opazovala hranjenje levov. Zaradi močnih krikov je plod reagiral z udarci, zaradi katerih se nosečnica ni dobro počutila. Pozneje se je izkazalo, da je imel otrok v sedmem letu lažjo motnjo sluha, reagiral pa je, ko je gledal in poslušal rjovenje levov na televiziji.
Znanstveniki trdijo, da se še pred rojstvom ustvari vez med materjo in otrokom. V zadnjih 10 tednih nosečnosti dojenčki zelo aktivno poslušajo materin glas in kaj jim sporoča. Dr. Carista Luminare-Rosen, avtorica knjige "Starševstvo se začne pred spočetjem", omenja raziskave, ki so pokazale, da imajo dojenčki v maternici čustvene in intuitivne sposobnosti, da čutijo ljubezen staršev.
PREBERITE TUDI: 7 stvari, ki dojenček počne v trebuhu
Po nedavnih raziskavah so dokazali, da dojenčki ne le reagirajo na glas svoje matere, ampak se začnejo učiti jezika že v trebuščku! Ena izmed študij je pokazala, da novorojenčki v nekaj urah po rojstvu ločijo svoj materni jezik od drugih.
Okus
Plod zaznava okus preko plodovnice. Po mnenju znanstvenikov bo otroku po 15. tednu bolj všeč sladek okus in bo ob takšnem okusu pogoltnil več plodovnice.
Dojenčki pijejo svoj urin
Amnijsko tekočino ustvarja materino telo, dokler otrokove ledvice ne začnejo delovati v 4. mesecu nosečnosti. Nato dojenček na nenavaden način prispeva k ustvarjanju plodovnice. Otrok pogoltne amnijsko tekočino, jo nato prebavi skozi prebavni sistem v ledvice, kjer se očisti in vrne nazaj v plodovnico kot urin. Tako dojenčki, ki praktično pijejo urin, vadijo, kako deluje prebava in urin, še preden se rodijo.
PREBERITE TUDI: VIDEO: Razvoj dojenčka v maternici
Svetloba in tema
Vid se razvije kot zadnji od vseh čutil, novorojenček pa šenekaj časa po rojstvu slabo vidi. Znanstveniki sicer trdijo, da so dojenčki v trebuhu sposobni razlikovati svetlobo od teme. Včasih se obrnejo proti viru svetlobe.
Jedo dlačice
Lanugo so mehke dlake na telesu ploda. Pojavijo se v 5. mesecu nosečnosti. Po rojstvu ima otrok dlake na ramenih, hrbtu, čelu in obrazu in ti izpadejo v nekaj tednih. Večino jih "pojedo" v maternici in jih izločijo v prvem blatu.
PRIJAVITE SE NA: Nosečniški koledar
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: