Poleg prijetnih občutkov obstoji tudi nevarnost, da otrok občuti ogroženost občutka varnosti. Ob vstopu v vrtec se otrok srečuje z obilico novih vtisov, dogodkov in doživetij.
Kaj pomeni vstop otroka v vrtec?
Poleg prijetnih občutkov obstoji tudi nevarnost, da otrok občuti ogroženost občutka varnosti. Ob vstopu v vrtec se otrok srečuje z obilico novih vtisov, dogodkov in doživetij. Večina otrok, ki zgodaj vstopajo v vrtec, je prvič za daljši čas ločena od staršev. V novem okolju se srečajo z novimi in neznanimi osebami. Prilagoditi se morajo ritmu življenja in novim zahtevam. Otrok se mora navaditi na bivanje v skupini vrstnikov, s katerimi si deli igrače in pozornost odraslih. Zaradi vsega tega pomeni vključitev otroka v vrtec veliko spremembo v njegovem življenju. Kako jo bo prenesel, je seveda odvisno od stopnje otrokovega razvoja, od njegovega značaja, od njegovih izkušenj in od našega ravnanja. Otrokove sposobnosti in ravnanje odraslih zelo vplivajo na njegovo vključevanje v vrtec.
Za ločitev od staršev in prilagajanje na spremembe, ki jih doživlja ob vključevanju v vrtec, otrok potroši veliko energije. Otrok se ob ločitvi od staršev odzove z jokom, pogosto tudi ob snidenju. Tudi doma je v času vključevanja v vrtec lahko bolj občutljiv in razdražljiv; želi imeti starše ves čas ob sebi, nemirno spi in lahko zavrača hrano. Lahko celo zboli. Te težave v času uvajanja v vrtec izginejo, ko otrok sprejme novo okolje in se začne navezovati na vzgojiteljico ali osebo, ki mu v času odsotnosti staršev nudi občutek varnosti in zaščitenosti. Zato je nujno sodelovanje staršev in vzgojiteljice, ker le skupaj lahko ustvarijo razmere za otrokov proces navezovanja. Če se starši na vstop otroka pripravijo in o svojih vprašanjih pogovorijo z vzgojiteljico, s pomočnico vzgojiteljice in z drugimi strokovnimi delavci v vrtcu, lahko skupaj pomagajo otroku.
Kaj je dobro storiti pred vstopom otroka v vrtec?
Če niste prepričani o vključitvi otroka v vrtec ali vam odhod otroka v vrtec povzroča skrbi, se o tem lahko posvetujete z delavkama svetovalne službe.
Da bo uvajanje otroka steklo čim bolje, priporočamo, da se pred vstopom otroka v vrtec pogovorite z vzgojiteljico o:
* svojem otroku,
* svojih občutkih in vprašanjih. ki se vam porajajo ob vstopu otroka v vrtec,
* življenju in o vzgojnem delu v skupini,
* vašem vključevanju skupaj z otrokom v oddelek, o postopnem vključevanju otroka v vrtec in o podaljševanju samostojnega bivanja otroka v vrtcu, ki naj bo prilagojeno otrokovim sposobnostim in njegovem čustvovanju
Dobro je, če se v družini pripravite na uvajanje otroka tako, da:
* se pogovorite, kdo bo uvajal otroka in
* si prihranite dopust za uvajanje
Zaradi dolgoletnih izkušenj priporočamo:
* Pred sprejemom otroka v vrtec se pogovorite z vzgojiteljico o vsem, kar se vam zdi pomembno za ta korak. Z informacijami o svojem otroku vzgojiteljici pomagate, da bo ustvarila vašemu otroku razmere za prijetnejše bivanje v vrtcu. Pomembno je, če se boste dobro počutili, ko boste svojega otroka zaupali novim ljudem. Negujte to razmerje!Prihranite si nekaj dni dopusta za uvajanje svojega otroka v vrtec; tako boste mirnejši in se boste svojemu otroku laže posvetili.
* Na vsak način prvi dan ne pustite otroka ves dan v vrtcu, počutil se bo zapuščenega in socializacija bo tako za vas morda še dolgo velika težava.Če želite otroka uvajati tako, da ste z njim v oddelku, bodite v času bivanja tam aktivni, igrajte se z otroki, sodelujte z vzgojiteljico, bodite otroku zgled.
* Čas samostojnega bivanja otroka v skupini poskusite podaljševati postopno.
* V začetku uvajanja naj otrok v vrtcu ne počiva. Ko se bo v vrtcu dobro počutil, bo lahko zaspal, prej pa ga bo strah.
* V otrokovo življenje v času uvajanja ne vnašajte še kakšnih drugih sprememb ali zahtev; tako bi otroka dodatno obremenili. Za druge spremembe bo še čas, ko se bo otrok v vrtcu dobro počutil.
* V vrtec prinesite dudo ali stekleničko, s katero se otrok tolaži ali pomirja pred spanjem, ali kakšno drugo tolažilno igračko in predmet (ninico). Tako boste otroku pomagali, da bo prebrodil ločitev od vas, in predmeti ga bodo tolažili in pomirjali. Ne skrbite, za odvajanje od dude in stekleničke bo čas še kasneje.
* Otroka ob prihodu v vrtec predajte vzgojiteljici nežno, a odločno. Bodite umirjeni, z vzgojiteljico se prej pogovorite, kako se ponavadi starši poslovijo od otrok.
* Po možnosti ne prekinjajte uvajanja; če imate težave, se pogovorite z vzgojiteljico, kaj storiti, da bi otroku pomagali.
* Poskusite ustvariti stalen ritem prihodov in odhodov iz vrtca. To daje otroku občutek varnosti in zaupanja. Držite, se tistega kar obljubite otroku.
* Doma otroku posvetite več časa in pozornosti. Tako mu boste pomagali, da bo hitreje pridobil zaupanje in se laže vživel v vrtec. Naj vas ne skrbi, ne boste ga razvadili.
* Če vas skrbi in uvajanje otroka v vrtec ne poteka tako, kot ste pričakovali, ali je otrokovo vedenje doma precej spremenjeno (posebej, če se otrok ne odziva in samo "ždi"), se o tem vsekakor pogovorite z otrokovo vzgojiteljico ali drugim strokovnim delavcem vrtca.
Preberi še:
Otroški strahovi
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: