|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!

Uredništvo Ringaraja.net, 24.5.2024
Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo od 30 do 40 odstotkov več energije, kot če bi ravnali premišljeno.
Ključne besede:

image
S temi preprostimi triki lahko prihranite. (Foto: Freepik.com)
/11


Naš planet ima omejene zaloge virov energije, hkrati je energija draga, zato je prav, da vsak izmed nas preveri v svojem domu, kako lahko aktivno varčuje z energijo. Zaradi učinkovite rabe energije naše udobje in kakovost življenja ne bosta prav nič slabša.

Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo od 30 do 40 odstotkov več energije, kot če bi ravnali premišljeno. Navade, ki bi jih morali opustiti, so: prižgane luči, čeprav je dovolj svetlo, vklapljanje napol praznega pomivalnega ali pralnega stroja, neredno čiščenje filtrov v napravah, neredno odstranjevanje ledu iz zamrzovalnika, kuhanje brez uporabe pokrovk ali prepogosto odpiranje hladilnika oziroma razmišljanje pri odprtih vratih, kaj bi vzeli iz njega. Med kurilno sezono je vredno poskusiti tudi znižanje termostata za vsaj 1 stopinjo Celzija – vsaka stopinja manj pomeni 6-odstotni prihranek energije za ogrevanje.

 

To je 5 preprostih nasvetov, ki jih lahko že danes uporabite:

 

- Izklopite naprave, namesto da jih pustite v stanju pripravljenosti: < 50 evrov/leto

Električne naprave so v stanju pripravljenosti v povprečju 22 ur in v eni uri porabijo od 0,3 do 15 Wh. To pomeni, da je vsaka posamezna naprava v stanju pripravljenosti 8030 ur/leto in vsaka porabi od 4 do 120 kWh/leto. Letni strošek za porabljeno električno energijo se za posamezno napravo giblje od 84 centov do 25 evrov. Preštejte vse naprave v stanju pripravljenosti v vašem domu in izračunajte prihranek.

 

- Ugašajte luči, ko zapustite sobo, dom: < 40 evrov/leto

Če 5 varčnih žarnic, ki gorijo 4 ure na dan, zamenjate z LED-sijalkami, lahko prihranite dobrih 70 kWh oz. 15 evrov/leto. Če zamenjate halogenske žarnice, prihranite več kot 200 kWh oziroma dobrih 42 evrov/leto.

 

- Zapirajte pipo med ščetkanjem zob: < 30 evrov/leto/osebo

Za eno ščetkanje zob s toplo vodo ob odprti pipi porabimo približno 5 litrov vode. To je okrog 10 litrov vode na osebo na dan, kar pomeni, da na leto porabite za 34 evrov električne energije. Če je članov družine s to razvado več, je prihranek še večji.

 

- Znižajte temperaturo vode v bojlerju: 125 evrov/leto

Znižajte temperaturo vode v električnem grelniku (bojlerju) z 80 °C na 60 °C. Na ta način lahko porabo električne energije za ogrevanje vode zmanjšate za 593 kWh in s tem prihranite 125 evrov/leto.

 

- Tuširajte se, ne kopajte: < 18 evrov/ leto/ osebo

Za enkratno kopanje se v povprečju porabi tudi 90 litrov vode, skozi običajno tuš ročko pa steče okrog 9 litrov vode na minuto. Če ena oseba v gospodinjstvu zmanjša porabo tople vode za 10 litrov, boste prihranili približno 27 evrov na leto, če se voda ogreva z električnim bojlerjem. Če se voda ogreva z zemeljskim plinom, je prihranek približno 18 evrov na leto.

 

Vir: ZPS 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Otroci so naše bogastvo
Naši otroci so smisel in poslanstvo, so tudi velika odgovornost, ko jih imamo. Vsak starš si želi, da bi svojemu otroku ...
3
Otroški dodatek v letu 2022: izplačila in ...
Otroški dodatek je dobrodošla pomoč staršem za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otrok. Kakšen bo v letu 2022 in kda...
3
Rok za doplačilo dohodnine je konec julija
Davčni zavezanci, ki so prejeli informativne izračune dohodnine 31. maja 2023 in imajo doplačilo dohodnine, imajo rok pl...
3
Po novem lažje do neizplačanih preživnin
1. septembra so začele veljati spremembe glede nadomestila preživnine, ki bo precej olajšala izterjavo neizplačanih prež...
3



Nov kalkulator za izračun preživnine
Preživninski kalkulator je orodje, ki bo končno postavilo standard, kaj pomeni dostojna preživnina za otroka. Preživnine...
Izredni limit – le če ne gre drugače!
Marsikdo najame limit, da bi z njim prebrodil krajšo finančno stisko in poravnal nepričakovane stroške, nekateri pa »v m...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?