|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Vnetje črevesja - Gastroenteritis

Matej Serdinšek, študent 5. letnika medicine, 24.1.2010
Gastroenteritis je izraz, ki se uporablja za označevanja vnetja sluznice želodca in črevesja.

image
/11


Simptomi so običajno kratkotrajni in trajajo manj kot 48 ur. V večini primerov oboleli ne potrebujejo strokovne pomoči. Skrben nadzor pa potrebujejo otroci, starejši in bolniki s kroničnimi težavami. Gastroenteritis se najpogosteje kaže kot slabost, bruhanje in driska, krčevita bolečina v trebuhu. Gastroenteritis je najpogosteje posledica okužbe. V primeru blažjega gastroenteritisa se svetuje počitek, pitje velikih količin tekočin ter uživanje lahke hrane. Pri preprečevanju gastroenteritisa se lahko veliko naredi že s temeljitim umivanjem rok in ustrezno toplotno obdelavo hrane.
 
 

OPIS BOLEZNI
 
Gastroenteritis je izraz, ki se uporablja za označevanja vnetja sluznice želodca in črevesja. Simptomi so običajno kratkotrajni in trajajo manj kot 48 ur. V večini primerov oboleli ne potrebujejo strokovne pomoči. Skrben nadzor pa potrebujejo otroci, starejši in bolniki s kroničnimi težavami, predvsem zaradi grozeče izsušitve.
 

SIMPTOMI IN ZNAKI
 
Gastroenteritis se najpogosteje kaže z naslednjimi simptomi in znaki:
* slabost, bruhanje in drisk;
* krčevita bolečina v trebuhu;
* vročina;
* šibkost, utrujenost, izsušite.
 

VZROK
 
Gastroenteritis lahko nastane zaradi različnih vzrokov. Najpogostejši vzrok je virusna okužba. Kadar se pojavi v zaprtih skupnostih (vrtci, šole, uradi, vojašnice), se lahko zelo hitro razširi. Neredko so vzrok gastroenteritisa tudi bakterije, paraziti in zastrupitve s hrano. Prav tako lahko gastroenteritis povzroči jemanje določenih zdravil in uživanje prekomernih količin alkohola.
 

DIAGNOSTIKA
 

Postavitev diagnoze gastroenteritisa načeloma ni težka, saj lahko nanj posumimo že ob težavah, ki jih ima bolnik. Z morebitno laboratorijsko preiskavo blata lahko dokažemo bakterijskega ali pa parazitskega povzročitelja.
 

ZDRAVLJENJE
 
Pomoč zdravnika je potrebno poiskati le v primeru bakterijskega vzroka gastroenteritisa in v primeru nastanka zapletov. Sicer pa si lahko pomagate sami s počitkom, pitjem velikih količin tekočin in z uživanjem lahko hrane. V primeru hudega bruhanja in driske vam bo zdravnik predpisal ustrezna zdravila. Če pa boste zaradi izgube tekočin postajali izsušeni, boste verjetno sprejeti v bolnišnico, kjer vam bodo izgubljene tekočine nadomeščali intravensko.
 

ZAPLETI
 
Pogost zaplet zlasti pri dojenčkih, starejših in ljudeh s kroničnimi boleznimi (npr. sladkorna bolezen) je izsušitev, ki lahko vodi v šok in celo smrt.
 

KAKO SI POMAGAMO SAMI
 
Pijte veliko tekočin. Ko simptomi izginejo, je smiselno uživati živo kulturo jogurta, banane, polnozrnato hrano in zelenjavo. Ta hrana namreč pomaga umiriti želodec in ponovno vzpostaviti normalno bakterijsko kulturo v prebavnem traktu. Vsaj dva tedna po driski se je potrebno izogibati mleka, saj lahko povzroči ponoven zagon driske.
 

PREPREČEVANJE
 
Da bi se izognili okužbi je potrebno redno umivanje rok, higiena pri pripravi hrane ter seveda ustrezna toplotna obdelava hrane.
 
Vse informacije in nasveti v prispevku so namenjeni zgolj boljšemu poznavanju in razumevanju vaših težav in nikakor ne nadomeščajo posveta z zdravnikom in njegovih navodil glede zdravljenja.
 

Literatura:
Lajovic, J., et a., (2006). Družinski zdravstveni vodnik. Ljubljana: Mladinska knjiga.

 

Preberi še:

Prebavne težave pri dojenčku in otroku

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Kako naj si mama vzame čas zase?
Zagotovo ste slišale že mnogo nasvetov, da kot mame ne smete pozabiti nase in da si morate vzeti čas zase. In da si je p...
11
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
6
Kaj storiti, ko je otrok agresiven?
Ko je otrok agresiven, samo kreganje in kaznovanje otrokove težave, ki ga je pripeljala do agresivnega vedenja, ne bo re...
4
Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...
4



Kožica na lulčku: kaj morajo vedeti starši...
Skoraj vsi dečki se rodijo z ozko kožico, ki je pritrjena na glavico penisa. Nekatere starše po nepotrebnem skrbi, da od...
Zakaj ima otrok afte?
Afte so razjede na ustni sluznici, ki se lahko pojavijo v vseh starostnih obdobjih, tudi pri otrocih. V hujših primerih ...




zanositev
Lelly28 RR

kako hitro vam je uspelo zanostiti?

v prvem mesecu (52%)

v pol leta (24%)

v enem letu (10%)

po več letih (14%)


Število vseh glasov: 21

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!