|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Z dojenčkom se pogovarjajte "dojenčkasto"

Uredništvo Ringaraja.net, 24.6.2023
Bebljanje (gaga, gege, baba, …) oziroma govor na dojenčkast način pomaga pri razvoju govora, je pokazala nedavna študija.

image
Nove raziskave kažejo, da so naši starševski instinkti, da uporabljamo otroški govor, ko govorimo z dojenčki, najverjetneje pravilni. (Freepik.com)
/11


Dolgo je veljalo napačno prepričanje, da je otroško govorjenje slabo za otrokov razvoj – da bebljanje, čebljanje, enozložne besede in drugo bebetanje otrok ne naučijo pravilnega načina govora.

 

Toda nove raziskave kažejo, da so naši starševski instinkti, da uporabljamo otroški govor, ko govorimo z dojenčki, najverjetneje pravilni. Zakaj? Ker otroški govor uvaja otroke v svet govora na način, ki ga lahko in zmorejo posnemati.

 

V študiji, ki je bila izvedena na Univerzi na Floridi in je bila objavljena v Journal of Speech, Language, and Hearing Research, so strokovnjaki ugotovili, da šest- do osemmesečni dojenčki raje slišijo otroški govor kot način govora odraslih. Pravzaprav so raziskovalci ugotovili, da so otroci "pokazali močno in jasno naklonjenost govoru z resonancami, ki določajo vokalni trakt, ki je po velikosti in dolžini podoben njihovemu."

 

Znanstveniki verjamejo, da dojenčke privlači otroški govor (ki ga imenujejo govor, usmerjen v dojenčka), ker poslušajo, kako bi morale zveneti njihove prve besede, ko pridejo iz lastnih ust.

 

Mlajši dojenčki, stari štiri do šest mesecev, v niti enem primeru niso imeli radi zvokov – raziskovalci verjamejo, da je to zato, ker še niso razmišljali o tem, kako narediti zvoke, podobne besedam.

 

Zdi se, da bebljanje dejansko spodbuja motorično govorno produkcijo, ne le zaznavanje govora. Ni samo gu-gu ga-ga.

Z drugimi besedami, otroški govor otrokom omogoča, da se naučijo govoriti na začetni ravni. Zaradi tega jim je govor blizu.

 

Pripravite svojega dojenčka, da začne spuščati lastne glasove. Bebljajte z njim!

 

VIR: Ringeraja.ba


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Seks po porodu: Ste vedeli?
Približno šest tednov po porodu, ko se konča čišča, naj bi par spet lahko pričel s spolnimi odnosi. Moški seveda nekolik...
41
Kako dojenček "reče" RAD TE IMAM?
Dojenček rad gleda obraze, maminega pa ima najraje, zato ji nenehno namenja nežne poglede. V bistvu vsakokrat ko dojenče...
17
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
8
Tudi na dopustu naj ima dojenček red za sp...
Ob daljših dneh otroci in dojenčki pogosto ostajajo budni do poznih večernih ur, s čimer se ruši njihova spalna rutina i...
7



Zgodbe malih junakov: Roditi bi se morala ...
photo
7. 11. 2019, ob 9.34 se je rodila naša Klara, v 25. tednu nosečnosti, težka 730g in velika 34cm. Teh podatkov si nisem m...
Neverjeten trik: Uspavajte dojenčka v eni ...
video
Po internetu je zakrožil nenavaden trik. Neki očka, ki je poskušal na vse mogoče načine uspavati dojenčka, je uspel z ze...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?