Otroci so naš največji zaklad. Neštetokrat zapisana besedna zveza, s katero se bo najverjetneje strinjal vsak starš. Vse od rojstva nudimo starši svojim otrokom vso ljubezen in sočutje ter jim pomagamo odrasti v zrele osebe. In prav to je najtežje.
Zadnje čase vse pogosteje slišimo in beremo, da dojenčki niso več to kar so včasih bili. Rodijo se večji in bolj razviti. Pri treh mesecih že radovedno dvigujejo glavico in bi najraje že sedeli. Poleg fizičnega pa nikakor ne smemo zanemariti še njihovega psihičnega razvoja, ki prav tako poteka že vse od njihovega rojstva.
Prisluhnimo otroku in sklenimo kompromis
Otroci so edinstveni in na svetu ni dveh enakih. Zato dobro razmislite, ali si boste izbrali svoj način vzgoje in mu zvesto sledili, ali boste vzgojo posameznega otroka prilagodili njegovim osebnostnim značilnostim. Te se pokažejo kmalu po rojstvu.
Pomembno je, da otroku, ne glede na njegovo starost, stojimo ob strani, ko nas potrebuje. Prisluhnimo njegovim potrebam in skušajmo razbrati globlje sporočilo. To pa še ne pomeni, da mu moramo vedno ustreči. Potrebno je najti pravo mero in skleniti kompromis.
Razlaga za hitrejše dojemanje
Novejše raziskave kažejo, da je zelo pomembno, da se z otrokom veliko pogovarjamo. Pojasnite na njemu primeren način, zakaj ne more dobiti določenega predmeta. Med sprehodom malemu radovednežu opisujte okolico, seznanite ga s predmeti in z dogajanjem. Med prečkanjem ceste na prehodu za pešce ga boste tako že poučili o nekaterih pravilih obnašanja na cesti. Morda se bo vaš pogovor z otrokom mimoidočim zdel smešen, , vendar naj vas to ne moti. Ko bo otrok starejši, bodo rezultati vajinih pogovorov dobro vidni. Veliko laže boste z njim komunicirali, hitreje in več vas bo razumel.
Nikoli ni prepozno
Tudi v kasnejšem obdobju otrokovega razvoju ima komunikacija posebno vlogo. Ko bo vaš malček prišel v obdobje 'moje, moje' in svojih igrač ne bo želel deliti z drugimi, mu razložite, da je igrača res njegova, ampak da ni nič narobe, če jo za trenutek posodi vrstniku, da se bosta igrala skupaj. Najverjetneje se vam bo na začetku upiral in se z vami ne bo strinjal. Vi pa le vztrajajte pri svoji odločitvi in mu novo pravilo delitve ponovno ponovite ob naslednji podobni priložnosti. Čas bo pokazal, da vas je otrok razumel in začel upoštevati vaše mnenje.
Edinstvenost
Iz sveta odraslih vemo, kako smo si ljudje različni. Najverjetneje smo se vsi že kdaj znašli v situacij, ko smo svoje vedenje in način komuniciranja morali prilagoditi drugemu. To smo storili zato, ker se zavedamo, da govorimo s sogovornikom, ki je drugačen, kar od naszahteva drugačno ravnanje. Dobro je, da se tega zavedate tudi pri svojem otroku.
Z ustreznim načinom komunikacije boste na bolj umirjen način dosegli več in s tem koristili ne le sebi, temveč tudi vašemu podmladku, ki se šele privaja na pravo življenje. Seveda, to še ne pomeni, da boste brez truda vzgojili 'pridnega otroka.' Ne pozabite, trma, upor in svojeglavost so obvezni deli odraščanja.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
24
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
22
Norice ali vodene koze
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
21
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
21