Ker ležeči položaj ni naravni položaj za izločanje, se dojenčki ure in ure trudijo, da bi v celoti izločili pline in blato, kar lahko povzroči kolike in zaprtje. In kakšna je rešitev?
Pri nakupu kahlice se je dobro držati načela manj je več, saj tudi prevelika in pojoča kahlica lahko povzročita zaprtje. (Foto: Freepik)
(Freepik.com)
Kaj storiti, ko je dojenček oziroma otrok zaprt in je vsako uspešno kakanje prava družinska zmaga?
Pogovarjali smo se s svetovalko glede naravnega in svobodnega razvoja otrok Mojco Pajek, sicer diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok in mamo dveh sinov, ki v svoji Facebook skupini Svoboden otrok staršem nudi dodatne informacije, nasvete in podporo pri težavah z zaprtjem, odvajanju od plenic ter svobodnem izločanju brez plenic.
PREBERITE TUDI: Naravno in sočutno odvajanje od plenic
Naravni položaj za izločanje je čepe
"Pri dojenčkih velikokrat govorimo o zaprtju, saj se prve težave s prebavo in izločanjem plinov oziroma blata lahko pojavijo že kmalu po rojstvu. Otrokovo črevesje se namreč še razvija.
Ko sem pri prvem otroku sama iskala rešitve za te težave, sem spoznala, da ležeči položaj ni naravni položaj za izločanje. Tako se dojenčki zaradi napačnega položaja ure in ure trudijo, da bi v celoti izločili pline in blato, to napenjanje pa imenujemo kolike," nam je zaupala Pajkova, ki je pri iskanju rešitev za lažje izločanje odkrila idealen položaj lunice.
"Položaj lunice je primeren za vse starosti otroka in to že od rojstva naprej. Pri novorojenčku uporabimo lunico iz strani, pri starejših pa zaradi njihove radovednosti in večje stabilnosti telesa lunico spredaj," svoje odkritje, ki je marsikateremu dojenčku in staršu zelo olajšalo življenje, razkriva sogovornica.
Ko je otrok v položaju lunice, se njegov anorektalni kot izravna in tako lažje izprazni črevo. "Takšnega položaja smo vajeni iz narave, ko izločamo zunaj čepe. Tudi, če ima odrasli težave z zaprtjem, je priporočljivo, da si pod školjko postavi pručko, da lahko noge med izločanjem nekoliko privzdigne in tako ujame kot, ki je čim bolj podoben kotu, ko čepimo," pojasnjuje Pajkova.
Kakšna naj bo torej otrokova kahlica?
Danes lahko na trgu najdemo številne in različne kahlice - od različnih velikosti do takšnih, ki pojejo, ko se otrok polula. Po navadi izberemo čim bolj privlačno in zanimivo, da bomo otroka tem bolj zainteresirali za čas za kahlico. Pa je to res pravi izbor?
"Po mojih izkušnjah je dobro izbrati čim manjšo kahlico, ki je primerna otrokovi starosti. Pri nakupu kahlice se je vsekakor dobro držati načela manj je več, saj tudi pojoča kahlica lahko povzroči zaprtje. Nič kaj nenavadnega ni, če otrok ob zvoku pojoče kahlice mišice zapiralke zakrči in preneha izločati.
Tudi prevelika kahlica ali stolček s kahlico ni dober za naravno izločanje, saj otrokove noge niso v idealnem položaju čepenja in tako otrok blata ne bo mogel v celoti iztisniti ali bo izločanje boleče," opozarja Pajkova.
PREBERITE TUDI: Previdno s probiotiki
Kateri so še drugi morebitni vzroki zaprtja?
Kaj pa, ko tudi pravi položaj med izločanjem ni dovolj in je otrok še vedno zaprt? So vetrovne kapljice zares edina rešitev?
"Čeprav v naši družbi velja prepričanje, da kolike rešujemo z vetrovnimi kapljicami in mamino dieto, pri tem pozabljamo na številne druge, povsem naravne pomočnike, kot so masaža, joga za dojenčka in zgodnje izločanje brez plenic," ugotavlja Pajkova in dodaja:
"Pri dojenčkih se zaprtje včasih pojavi tudi zaradi hranjenja z adaptiranim mlekom. Materino mleko je namreč najboljša hrana za otroka tudi zato, ker deluje kot naravna alkalizacija, ki skrbi za nemoteno delovanje in čiščenje telesa, ter ker vsebuje naravne maščobe, ki poskrbijo za zdravo črevesje in omogočajo neboleče izločanje. Če je torej otrok hranjen z adaptiranim mlekom, je priporočljivo, da uživa dodatno tekočino."
Če se pojavi zaprtje ob uvajanju goste hrane, sogovornica priporoča, da iz otrokovega jedilnika izločite ali vsaj omejite vnos korenčka in riža, v jedi pa dodate dovolj surovih maščob (na primer hladno stiskana olja) in hranil (recimo namočeno laneno seme), ki v črevesju tvorijo sluz za neboleče izločanje. Še bolj pa se izogibajte industrijski prehrani in otroku ponudite čim bolj prvinsko sezonsko prehrano.
PREBERITE TUDI: Je poletje res pravi čas za odvajanje od pleničk?
Vzrok je lahko fiziološki ali psihološki
Ko starši otroka, ki ima težave z zaprtjem, iščejo rešitve, pogosto slišijo različne nasvete - od tega, da naj se otrok več giblje do tega, da naj pije več tekočine ter je več sadja in zelenjave ter druge vlaknaste hrane.
"Toda, če želimo resnično podpreti dojenčka oziroma otroka, ki ima težave z zaprtjem, se moramo zavedati, da do zaprtja lahko pride tako zaradi fizioloških kot psiholoških vzrokov. In prav psihološke lahko poslabšamo tako s tem, da otroku in njegovi prebavi posvečamo premalo ali preveč pozornosti. Meja med tem, kdaj otroku pomagamo ter kdaj ga preveč dušimo z lastnimi strahovi in pričakovanji, je zelo tanka," starše opozarja Pajkova in dodaja:
"Otrok je pod vplivom energije starša. Če je torej starš v stresu, bo v stresu tudi otrok. Zato pri reševanju otrokovega zaprtja ne smemo pozabiti tudi na otrokovo oziroma lastno psihično stanje."
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: