|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Zdravstvene trditve na živilih pod drobnogledom

Zveza potrošnikov Slovenije, 23.11.2011
Večina trditev zavaja - drži le vsaka peta

image
/11


 

 


»Povečuje koncentracijo in vzdržljivost, »za ljudi s povišanim holesterolom«, »upočasni staranje«, »povečana energija«, »izboljšuje delovanje sklepov«, so le nekatere splošne zdravstvene trditve, ki jih potrošniki preberejo na različnih živilih. Pa vendar večina trditev po oceni Agencije za varno hrano EFSA ni znanstveno utemeljenih. Trditve so zavajajoče, ker učinek živila na zdravje ni takšen, kot ga proizvajalci navajajo.

 

»Potrošniške organizacije nestrpno čakamo, da bo Evropska komisija javno objavila celoten seznam zdravstvenih trditev na živilih, ki jih bo potrdila EFSA, Agencija za varno hrano, in bodo tako registrirane, saj bomo šele potem lahko ugotovili, kako in v kolikšni meri so nas proizvajalci zavajali oz. nas še vedno zavajajo,« je povedala prehranska strokovnjakinja na ZPS Marjana Peterman in dodala: »Na različnih prehranskih izdelkih lahko namreč preberemo številne trditve, ki sporočajo, da ima živilo ugoden učinek na delovanje telesa in s tem tudi na zdravje, s čimer prepričujejo potrošnike in jih napeljujejo k nakupu.«

 

Omenjeni način promoviranja in prodaje živil je bil za prehrambno industrijo in trgovce zelo uspešen, saj so rezultati raziskave, ki so jo leta 2005 izvedli v BEUC (krovna evropska potrošniška organizacija), pokazali, da potrošniki trditvam večinoma verjamejo. Kar tri četrtine anketiranih potrošnikov je namreč menilo, da so učinki na zdravje in počutje, ki so predstavljeni v oglasih, čista resnica.

 

»Prehranske in zdravstvene trditve ureja Uredba 1924/2006, ki je začela veljati že leta 2007. Za njeno uveljavitev v praksi pa je bilo določeno prehodno obdobje, ki bo trajalo, dokler ne bo (predvidoma do začetka leta 2012) Evropska komisija na podlagi ocen EFSA objavila seznam potrjenih splošnih zdravstvenih trditev na živilih. EFSA, mora tako v prehodnem obdobju oceniti znanstveno utemeljenost trditev 4.637 splošnih trditev, ki so bile predložene Evropski komisiji v obdobju od 2008 do 2010 – do 28. julija 2011 pa je komisija pregledala 2.758 in izkazalo se je, da je bila pozitivno ocenjena le vsaka peta,« je predstavila postopek ocenjevanja trditev s strani EFSA Marjana Peterman. Predlog za uporabo neke splošne zdravstvene trditve o določenem živilu je moral za potrditev vsebovati dovolj dokazov za znanstveno utemeljitev učinkovanja na delovanje telesa in s tem na zdravje ljudi.

 

Nekatera hranila so dobila pozitivno mnenje…

Z zdravstvenimi trditvami bodo lahko še naprej opremljena tista živila, ki vsebujejo vitamine, minerale in nekatere maščobne kisline iz skupine omega 3. »Pozitiven učinek mikrohranil (na primer vitamina C, kalcija, ali pa esencialnih, t. j. nujno potrebnih maščobnih kislin iz skupine omega 3) na delovanje človeškega telesa je namreč dobro raziskan in zato je EFSA izdelkom, ki vsebujejo ta hranila, prižgala zeleno luč za označevanje z zdravstvenimi trditvami. Tako bodo potrošniki na izdelkih še vedno lahko prebrali trditve »vitamin C pomaga/poveča absorpcijo železa iz hrane«, »vitamin C pomaga pri delovanju živčnega sistema«, »kalcij pomaga vzdrževati kosti in zobe«, »kalcij potrebujemo za normalno delovanje mišic in živčnega sistema...Zeleno luč za označevanje pozitivnega učinka na delovanje telesa pa so dobile tudi topne vlaknine, ki so naravno prisotne v ovsu (navadni ovseni kosmiči) in ječmenu/ješprenju,« je povedala Marjana Peterman in izpostavila: »Vendar bodo morali proizvajalci na deklaracijo tudi napisati, koliko živila z dodanimi vlakninami beta-glukan bo potrošnik moral dnevno pojesti, da bo zagotovili opisani učinek.« EFSA je potrdila tudi zdravstveno trditev, s katero bodo lahko označeni vsi žvečilni gumiji brez dodanega sladkorja. Trditev se glasi »Žvečenje pomaga nevtralizirati kisline in pomaga k remineralizaciji zob, če takoj po jedi žvečimo gumi vsaj dvajset minut.«

 

….nekatera pa negativno mnenje

Med bolj odmevnimi primeri živil, za katere je EFSA sprejela negativno mnenje glede označevanja z zdravstvenimi trditvami, so tista, ki vsebujejo probiotike in prebiotike. Negativno mnenje velja tako za trditve, ki potrošnikom sporočajo, da probiotiki in prebiotiki pozitivno učinkujejo na človekov imunski sistem, kot za tiste, ki govorijo o ugodnih učinkih na prebavo. »Dejstvo je, da na živilih ne sme biti zapisano, da preprečujejo, zdravijo ali ozdravljajo bolezni, potrošniki pa tega od njih tudi ne smemo pričakovati,« je poudarila Marjana Peterman.

 

Nasvet ZPS

Na trg bodo prihajali vedno novi in novi prehranski izdelki in prehranska dopolnila z zdravstvenimi trditvami, saj se je pokazalo, da trditve učinkovito povečujejo prodajo izdelkov in s tem tudi dobiček. Potrošniki morajo sami presoditi, ali neko živilo, ki je označeno s trditvijo, res potrebujejo za vzdrževanje zdravja ali pa so le žrtev agresivnega oglaševanja. Temelj zdravja je še vedno uravnotežena, mešana in pestra prehrana z veliko zelenjave in sadja.

Pri nakupu hrane in živil naj potrošniki dajo prednost manj predelanim živilom, v primeru nakupa visoko predelanih živil,pa naj preverijo njihov prehranski profil, posebej naj bodo pozorni na vsebnost maščobe, soli in sladkorja. Potrošniki bodo našli vse potrebne informacije o prehranskem profilu na spletnem mestu www.veskajjes.si, kjer lahko tudi preverijo prehranski profil izbranega živila.

 

Več informacij:

www.zps.si

Revija VIP – oktober 2011

Dve tretjini zdravstvenih trditev na živilih ne zdržita znanstvene presoje

Prehranska dopolnila z glukozaminom nimajo učinka pri zdravih ljudeh

Jasmina Bevc Bahar/ 01 474 06 00/21

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Naj otroku oblečem slovensko ali kitajsko ...
Že 13 let se je zavrtelo, ko sem od oddaljene prijateljice izvedela, da v moji bližini izdelujejo ljubka oblačilca za ot...
3
Zgodba o kozmetičnih izdelkih
Vsi imamo možnost izbire, kupujte izdelke, ki so varni! Za vaše zdravje gre.
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2



Išče se živ - rogač, bukov ali alpski kozl...
photo
Letos ponovno vzpodbujamo bralce, da nam posredujejo podatek o pojavljanju katerega odnaslednjih vrst hroščev: rogača, b...
Vabilo na filmske večere
Filmski večeri v Info točki Okoljskega centra na Trubarjevi 50 v Ljubljani se nadaljujejo tudi v 2011.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?