|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ženske in mame po svetu: Boj za enakopravnost in boljši svet za naše otroke

Petra Znoj, 27.8.2024
Čeprav je bil na področju enakopravnosti spolov v zadnjih desetletjih dosežen napredek, se še vedno mnoge med nami po svetu, in tudi v Sloveniji, srečujemo z diskriminacijo, nasiljem in omejenimi možnostmi za uresničitev svojih potencialov.

image
Koliko pravic imamo ženske v Sloveniji? (Foto: Freepik.com)
/11


Mame smo srce naših družin, vendar smo tudi ženske, ki se vsak dan soočamo z izzivi in neenakostmi. Čeprav je bil na področju enakopravnosti spolov v zadnjih desetletjih dosežen napredek, se še vedno mnoge med nami po svetu, in tudi v Sloveniji, srečujemo z diskriminacijo, nasiljem in omejenimi možnostmi za uresničitev svojih potencialov. Te izkušnje ne vplivajo le na nas, ampak tudi na prihodnost naših otrok.

 

Iran: Boj za življenje in svobodo

Leta 1983 je v Iranu 10 žensk, med njimi tudi mam, izgubilo življenje, ker se niso želele odpovedati svoji veri in prepričanju, da bi morali biti moški in ženske enakopravni. Najmlajša med njimi, Mona, je bila stara le 17 let, ko so jo usmrtili pred očmi drugih žensk. Ezzat Janami je bila ena izmed teh mamic, ki je prosila, naj jo ubijejo pred njeno hčerko Royo, vendar so ji rekli, naj gleda, kako ji umira otrok.

Danes, 40 let kasneje, zgodbe teh žensk odmevajo po vsem svetu, predvsem po zaslugi kampanje "Our Story Is One". Ta kampanja nas opominja, da je njihov boj za enakopravnost in pravico do svobodnega življenja tudi naš boj, boj vsake mame, ki želi za svoje otroke svet, kjer bodo imeli enake možnosti.

 

iran 

Brat in svakinja ene od ubitih žensk v Iranu, ki širita ozaveščanje s pomočjo kampanje Our story is one.

 

Afganistan: Življenje v strahu

Ko slišimo zgodbe iz Afganistana, se srce stisne vsaki mami. Ženske tam živijo v strahu za svoje življenje vsakič, ko stopijo na ulico. »Hočem biti otrok, hočem se voziti s kolesom, hočem hoditi na fakulteto, a od prevzema oblasti so univerze za ženske zaprte,« pripoveduje mlado dekle, ki je komaj 16 let. Njena sestra dodaja: »Mlada dekleta so prisiljena v poroke. Molk ni sprejemljiv, zato pozivam vse, da o tem govorijo in se borijo za naše pravice.«

 

Po svetu: Boj za varnost in pravice

Ženske v Mehiki, kjer je nadlegovanje vseprisotno, pogosto živijo v nenehnem strahu za svojo varnost. »Tudi ko živim v tujini, vedno z drugimi delim svojo lokacijo. V Mehiki je največ žensk ugrabljenih, posiljenih in napadenih ravno v taksijih,« pravi Billie.

V državah, kjer so patriarhalne vrednote močno zakoreninjene, ženske, tudi mame, pogosto nimajo enakih pravic kot moški. Omejen je njihov dostop do lastništva zemljišč, dedovanja in odločanja o lastnem telesu. A kljub temu, smo mame povsod po svetu tiste, ki ne glede na ovire vztrajno skrbimo za svoje otroke in si prizadevamo za boljši svet zanje.

 

PREBERITE TUDI: Ko postaneš mama, se prijateljstva spremenijo

 

Kakšen je položaj žensk v Sloveniji?

V Sloveniji ženske uživamo veliko pravic, a tudi pri nas obstajajo izzivi. Kljub temu, da ustava zagotavlja enakopravnost spolov, se mnoge ženske še vedno soočajo z neenakostmi na trgu dela, v družini in pri dostopu do političnih funkcij. »Ženske v Sloveniji smo močne, ampak moramo se zavedati, da pravice, ki jih imamo danes, niso samoumevne. Za naše otroke moramo še naprej biti glasne in se boriti za enakost,« pravi Romana Lesjak, županja Črne na Koroškem.

Raziskave kažejo, da slovenske ženske zaslužijo manj kot moški, čeprav opravljajo enako delo. Pogosteje smo zaposlene na manj plačanih delovnih mestih in imamo več težav pri napredovanju. Kljub temu se vse več žensk odloča za vodilne vloge, kar kaže na postopne spremembe v družbenih normah. V politiki so mame še vedno premalo zastopane, a počasi se stvari premikajo na bolje.

 

Nasilje nad ženskami: Skrita bolečina

Eden največjih izzivov, s katerim se soočajo ženske in mame po vsem svetu, vključno s Slovenijo, je nasilje na podlagi spola. Statistike kažejo, da je vsaka tretja ženska izpostavljena fizičnemu ali spolnemu nasilju. V Sloveniji so bili sprejeti pomembni zakoni za zaščito žrtev, vendar je še vedno potrebno več osveščenosti in učinkovitejši pregon storilcev.

 

PREBERITE TUDI: BLOG: Ko pridejo težki trenutki

 

Pogled naprej: Skupaj za boljši svet

Napredek pri zagotavljanju enakopravnosti žensk in mam je neizpodbiten, vendar je pred nami še dolga pot. Kot mame smo odgovorne za prihodnost naših otrok, zato je naša naloga, da se še naprej borimo za odpravljanje neenakosti na vseh področjih življenja. Samo z enotnostjo in vztrajnostjo bomo lahko ustvarile svet, v katerem bodo naši otroci, ne glede na spol, imeli enake možnosti in pravico do srečnega življenja.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj je teta za nečakinjo tako pomembna?
Teta v puberteti postane zaveznica, dobra vzornica in tista, na katero lahko računamo, da nas bo vedno poslušala.
8
Kako prepoznati otrokov talent?
V prostem času moramo otroku zagotoviti varno in spodbudno okolje, v katerem bo razvijal svoj kognitivno-čustveni svet i...
7
Dobrodelna štafeta za Karolino – rešimo ji...
Otroci iz vse Slovenije so začeli teči štafeto za deklico Karolino, s katero želijo v Društvu Viljem Julijan zbrati čim ...
5
Takšne so posledice, ko otroci premalo spijo
Spanje je nujno za normalen razvoj in telesno ter akademsko uspešnost. Kronično pomanjkanje kakovostnega spanja je lahko...
5



Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
photo
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?