|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Izraz zlatenica uporabljamo za označbo rumenega obarvanja beločnic, kože, vidnih sluznic in drugih tkiv.

image
/11


Zlatenica sama po sebi ni bolezen, ampak je znak, ki se pojavlja pri mnogih boleznih. Vzrok za zlatenico je povečana količina bilirubina v krvi. Zlatenica je pri novorojenčkih pogosta in ni znak bolezni, saj je vzrok zanjo v nezrelih, nezadostno delujočih jetrih. Pri starejših otrocih in odraslih pa je zlatenica praviloma znak resne bolezni (ciroza, hepatitis, žolčni kamni...). Diagnostika zlatenice ni težka, je pa zato toliko težje ugotoviti vzrok in ga zdraviti.
 
 

Opis bolezni
 
Izraz zlatenica uporabljamo za označbo rumenega obarvanja beločnic, kože, vidnih sluznic in drugih tkiv. Zlatenica sama po sebi ni bolezen, ampak je znak, ki se pojavlja pri mnogih boleznih. Vzrok za zlatenico je povečana količina bilirubina v krvi. Bilirubin je normalen produkt razgradnje hemoglobina. Nastaja v vranici iz hemoglobina starih in poškodovanih eritrocitov. Kri ga nato iz vranice prenese v jetra, ki bilirubin kemično nekoliko spremenijo (ga konjugirajo in ga s tem naredijo topnega v vodi) in ga nato izločijo v črevo kot sestavino žolča. Kadar pa je delovanje jeter okvarjeno (jetra bilirubina ne morejo pretvoriti v topno obliko) ali pa je oviran odtok žolča (npr. zaradi žolčnih kamnov), pa se bilirubin kopiči v krvi. Zlatenica je pri novorojenčkih pogosta in ni znak bolezni (zato govorimo o fiziološki oziroma neonatalni zlatenici), saj je vzrok zanjo v nezrelih, nezadostno delujočih jetrih. Začasa življenja v maternici namreč nalogo odstranjevanja odvečnega bilirubina opravljajo materina jetra. Fiziološka zlatenica načeloma izgine po enem do dveh tednih, saj se v tem času jetra popolnoma razvijejo.
 
Pri starejših otrocih in odraslih pa je zlatenica znak resne bolezni.
 
 

Simptomi in znaki

Za zlatenico je značilna:

  • rumena do zelenkasta obarvanost kože;
  • rumeno obarvanje beločnic (ta znak je bolj zanesljiv od rumene obarvanosti kože, ki se pri temneje pigmentiranih ljudeh kaj hitro spregleda);
  • temno obarvan seč;
  • srbež po telesu (posledica kopičenja žolčnih kislin v plazmi in posledičnega odlaganja le teh v tkivih).

 

Vzrok
 
Zlatenica pri novorojenčku je največkrat posledica nezadostno razvitih jeter, saj so v času intrauterinega življenja (znotraj maternice) levji del nalog plodovih jeter opravila jetra matere. Vzrok za zlatenico novorojenčka je lahko tudi v nezdružljivosti materine in otrokove krvne skupine, lahko je posledica zamašenih žolčnih vodov, zapore črevesa, hepatitisa, mononukleoze, najrazličnejših dednih bolezni, ki prizadenejo različne korake v procesu izločanja bilirubina (Crigler - Najjar sy. 1, Crigler - Najjar sy. 2, Gilbertov sindrom, Dubin  - Johnsonov sindrom)…
 
Verjetnost za nastanek zlatenice je nekoliko večja pri prezgodaj rojenih otrocih in pri dojenih otrocih. V primeru slednjih je potrebno dojenje za dan ali dva prekiniti.
 
Zlatenica pri starejših otrocih in pri odraslih pa je običajno znak resne bolezni, kot je vezivno preoblikovanje jeter ali ciroza (okvarjena jetra ne morejo predelati in izločiti bilirubina, ki se posledično kopiči v krvi in povzroča rumeno zeleno obarvanje tkiv), hepatitis, nekatera zdravila in strupi, ki okvarijo delovanje jeter ter žolčni kamni..
 

Diagnostika
 
Pri dojenčku se zlatenico najlažje odkrije tako, da se s prstom nežno pritisne na konico otrokovega nosu ali čelo. Če je otrok zdrav, potem bo predel kože pod prstom bele barve, če pa je koža obarvana v rumenem odtenku, se pri otroku razvija zlatenica. Pomembno je, da se te preizkus opravi pri dnevni svetlobi, saj umetna osvetlitev pogosto izkrivi barvo kože proti rumenim odtenkom.
 
Seč, ki je oranžne ali celo čajne barve, je lahko znak zlatenice, saj se bo del presežnega bilirubina izločal skozi ledvice v seč. Barva seča je lahko spremenjena že, ko je koža še normalne barve.
 
Kadar pa se rumeno zabarvanje tkiv pojavi pri starejšem otroku ali pri odrasli osebi, bo zdravnik poslal v laboratorij vzorec bolnikove krvi. Po potrebi bo bolnika napotil na ultrazvočno preiskavo trebuha ali pa rentgensko slikanje z namenom, da odkrije morebitno zaporo žolčnih vodov.
 

Zdravljenje

Zlatenico novorojenčka večinoma zdravimo z izpostavitvijo novorojenčka jutranjemu ali popoldanskemu soncu. Sončna svetloba namreč pretvarja bilirubin v topno obliko. Kadar pri otroku ugotovijo visoke koncentracije bilirubina v krvi, se poslužujejo fototerapije (otroka položijo pod posebne t.i. bilirubinske svetilke). Le v primeru skrajno visokih koncentracij bilirubina v krvi je potrebna izmenjalna transfuzija. V primeru, ko je zlatenica posledica bolezni, pa je potrebno zdraviti osnovni vzrok; cirozo, hepatitis, žolčne kamne…

 

Zapleti
 
Prevelika količina bilirubina lahko v redkih primerih okvari otrokove možgane (kernikterus).
 
Vse informacije in nasveti v prispevku so namenjeni zgolj boljšemu poznavanju in razumevanju vaših težav in nikakor ne nadomeščajo posveta z zdravnikom in njegovih navodil glede zdravljenja.

 
Literatura:
Berkow, R., et al., (2005). Veliki zdravstveni priročnik. Ljubljana: Mladinska knjiga.
Lajovic, J., et a., (2006). Družinski zdravstveni vodnik. Ljubljana: Mladinska knjiga.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Stike lahko omejuje izključno sodišče!
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je ce...
30
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
5
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
4
Očetje, častite žensko, ki vam je rodila o...
Dragi očetje, tole je za vas: pomembni razlogi, zakaj morate postaviti spomenik ženski, ki vam je rodila otroka oziroma ...
4



Kako odpravimo temenca?
Temenca pravimo rumenkastim mastnim, lepljivim luskicam, ki se pojavijo v prvih treh mesecih življenja in skoraj ni novo...
Zamašen nosek pri dojenčkih
Nos je pomemben del dihalnega sistema in zato ni nenavadno, da nam in še posebej otrokom zamašen nos povzroča precej pre...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?