|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   šolanje na domu
12.3.2010 8:57:46   
tanajana
morda bi kdo , ki šola otroka na domu podal svoje izkušnje, morda priporočil šolo, kjer otrok opravlja izpite....moj nabiralnik bo vesel sporočil
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: šolanje na domu
21.3.2010 16:12:20   
zaspanamama
user posted image Tudi jaz razmišljam o šolanju otroka doma. Ker sem tudi sama učiteljica, vem, da bi bilo moje domače okolje veliko bolj učno bogato in vzpodbudno, kot šolsko okolje. Sem pač zelo kritična in zahtevna mama, s širokim vpogledom v načine učenja in poučevanja otrok, zato veem, da šola ni ravno vzpodbudna pri razvijanju otrokovega potenciala in notranje motivacije. Šola je namenjena "militariziranju" otrok, ker pač morajo vsi poslušat, sledit, bit tiho in ubogat, ko učiteljica govori. Ni veliko prostora za individualen pristop, skupine so prevelike, otrok si ne more sam izbirat dejavnosti, glede na lasten interes... še in še je argumentov. Če kdo dvomi, si lahko prebere argumente za šolanje doma v literaturi: Dayna Martin RADICAL UNSCHOOLING, Maria Montessori SRKAJOČI UM in ODKRITJE OTROKA ali THE DISCOVERY OF THE CHILD, John Holt TEACH YOUR OWN in druge. Poglejte na spletu.
Edina šola na domu ki jo poznam je ELIZA od Tinke Podjavoršek. Informacije so tudi na spletu! user posted image


(odgovor članu tanajana)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: šolanje na domu
22.3.2010 20:43:21   
leonardo
foruma se udeležujem prvič - čeprav jih redno prebiram (take in drugačne, na različnih portalih); to s šolanjem na domu me žal vedno spravi v zelooooo slabo voljo!user posted image nekdo začne z vprašanjem glede info - dajte mi čimveč informacij, kako to naredim in potem se na forum oglasijo vsi pametnjakoviči, ki strsajo svoja mnenj (predvsem odklonilna) glede socializacije otrok....HALOOOOOO?!?! če nimate info o tem, kako se to počne, če nimate s tem izkušenj, potem PROOOOOOOOOOOOSIIIIIIIIM, se tega foruma ne udeležite user posted image rjovite drugje

torej - pišem zato, ker je forum "na začetku" in ker nekdo rabi info, pa tudi zato, ker sem izredno presenečena nad pozitivnim odzivom zaspanemame user posted image

torej - mi pa šolamo otroka na domu! če bi vedeli, da je to tako, bi šolali tudi prvega. - za intermezzo: nismo verski fanatiki, nismo a-priori proti marsovčkom v učbenikih, nismo skregani z babicami in dedki, da bi otroke morali skrivati pred njihovimi očni user posted image - tako namreč v medijih (TV, Lady in ostala strokovna literatura user posted image ) prikazujejo take starše in družine, ki šolamo otroke na domu). Naši oz. najini otroci so SOCIALIZIRANI! imajo družbo, prijatelje, veliko izvenšolskih aktivnosti; tako tisti, ki se je šolal na domu, kot tisti, ki se šola doma.

naše šole so vse prej kot otrokom prijazne! ne zatiskajmo si oči nad medvrstniškim mobingom, ki je hujši od tistih ravsov, ko pridejo domov s kakšno buško ali prasko. Znanje je cenjeno samo na predavanjih v t.i. "šolah za starše", v resnici pa so taki otroci hitro izločeni s strani vrstnikov, za učitelje pa silno breme, saj morajo narediti z njimi kaj več, kot s povprečjem...redki so učitelji, ki se takim otrokom posvetijo in jih tudi ščitijouser posted image , za to pa morajo imeti tudi kaj več od želje po tem, da dobijo na koncu meseca zagarantirano plačo user posted image . Pa to moje pisanje ne gre na račun obračunavanja z učitelji - sistem je pač sistem in ali plavaš kot riba v ribniku ali greš...mi smo se pač tako odločili

pa da ne bomo razpletali in zapletali v tej neproduktivni smeri, za katero je konec-koncev pristojno ministrstvo. imamo zavod za šolstvo, zapišem nekaj bolj koristnih info...pa bomo videli, kako bo šlo v tej smeri:

šolanje na domu je predpisano v Zakonu o OŠ - poglejte na www uradnega lista ali na gov.si, pa potem linkajte preko sprejeti zakoni... v zakonu je natančno napisano, kako se prijavite (forma, katere podatke) 88. in 89.čl. Zakona o osnovni  šoli (ZOsn Ur.l. RS  UPB 81/06 in 102/07)PAZI SKRAJNI DATUM PRIJAVE!!!!, potem so pa še določeni predmeti v 28.čl. istega zakona....do tu je vse easy user posted image ; a ja, pa na svojo matično šolo vsaj prijavi (šolski okoliš), da ne zamudiš datuma, potem že lahko vlogo prekladaš, če dobiš drugo šolo, ki te hoče

od tle naprej se pa začne "križev pot" ali "znajdi se"; tu je vse odvisno od tvoje iznajdljivosti in sposobnosti; materiala ni; pomagaš si pač s šolskimi učbeniki, pa če imaš koga, ki ti odstopi zvezke + teste od prejšnjega leta ali dobivaš kopije od "sošolcev".

slabo ali dobro (zame je to slabost in bi bilo verjetno smiselno razmislit pa predlagat spremembo) je, da se izpiti delajo šele od 3.5. dalje v tekočem letu, otrok pa jih mora opraviti do 31.8. v tekočem šolskem letu. predmetnik je v 28.čl. - glej prej napisano!; izpit se opravlja pisno in ustno 2x 1 šolska ura z vmesno pavzo, da se pregleda pisni del; princip je v bistvu identičen popravnim, samo da se temu reče "razredni izpit", pa nivo, ki ga pričakujejo oz. zasledujejo ni minimalni standard  - kaj je minimalni in kaj zahtevan standard znanj poglej na spletni strani Zavoda za šolstvo - letni učni načrt...

še glede šol: kar se tiče Elize - še nimajo zadnje triade, drugače OK; za tak način šolanja je izredno prijazna OŠ v Divači, ki ima tudi največ izkušenj s tovrtnim načinom šolanja - bili so prvi v Sloveniji, ki so s tem začeli; potem imaš še OŠ v Mb (trenutno ne vem imena, ko najdem napišem), pa Grosuplje in ena OŠ v Škofji Loki

predlagam, da se odločiš za OŠ, ki že izvaja tak način, ker če ne boš (boste) izgubljeniuser posted image

če je še kaj.....PIŠI IN VPRAŠAJuser posted image
upam, da je kaj koristnega v vsem tem napisanem

(odgovor članu zaspanamama)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: šolanje na domu
22.3.2010 20:56:50   
zaspanamama
Če sem prav razumela šolate otroka na domu. In prijazne šole za opravljanje razrednih izpitov so OŠ v Divači, OŠ v Mb, pa Grosuplje in ena OŠ v Škofji Loki. Hvala za informacijo!!! user posted image
Ker je moje področje prva triada, sem tukaj 100% sigurna, da večina staršev zmore doma otroku omogočit vsa potrebna znanja. Kar se tretje triade tiče pa sem tudi jaz bosa.
LPuser posted image

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: šolanje na domu
22.3.2010 22:18:48   
leonardo
ja, šolamo doma; začeli smo v 2.triadi (5. in 6.r); zdaj smo v 3. triadi (7.r)
dejte no - če ste končali srednjo šolo, potem imate dovolj (garant!!!) znanja za 1. in 2. triado user posted image   ; pa poglejte katere izpite otroci delajo user posted image user posted image user posted image 1.triada slo in mat (opismenit ga boste že znali, pa osnove matematike + in - pa poštevanko tudi obvladate, a ne user posted image ?!); v 2. triadi imate še angleščino - mi smo dobili upokojeno profesorico angleščine, ki ga poučuje (pa saj dandanes kdor kaj da na znanje svojega otroka in kolikortoliko finančno zmore tako ali tako poišče privat učiteja tujega jezika oz. vpisuje otroke v jezikovne šole); v 3. triadi je malo težje, ker je več predmetov, pa nobenega materiala, s katerim bi si pomagal...pa je treba biti malo iznajdljiv - knjižnica vedno obstaja, pa discovery chn, pa national geographic, zgodovina in zemljepis postaneta veliko bolj zanimiva, kot pa tista šolska klasika user posted image ...za naravoslovje imate krasno hišo eksperimentov v Lj, pa pobrskajte malo po netu - kvarkadabra, e-um, delavnice raznih muzejev (bistra npr.), naravoslovni dan si naredite sami...morje znanja, ki ti ga ponujajo, samo spravit se je treba in zagrabit
da vas ne bi kdo prepričal, da kaj pa drugi predmeti...user posted image tisto znanje vaš otrok pridobi mimogrede pa mu kasneje nič ne manjka oz. za tisto kar porabijo v šoli 1/2 leta, da razložijo 8-letnemu, porbite potem vi nekaj uric, ko ima otrok 2 leti več in drugačno predznanje, da o načinu razmišljanja in percepciji 2 leti starejšega otroka niti ne zgubljamo besed

ne, nisem napisala "prijazne" šole! - napisala sem šole, kjer imajo izkušnje - predlagam, da poiščete šolo, kjer že imajo izkušnje s takim načinom, ker sicer se boste lovili in eni in drugi; na žalost je tak način izobraževanja tudi za šole "tema", ker nimajo nobenih posebnih navodil in usmeritev. mogoče ne bi bilo slabo (tam smo tudi sami dobili nekaj uporabnih info), da se obrnete na zavod za šolstvo na direktorat za OŠ (so razdeljeni po "regijah" pa poglejte kdo je pristojen za vas) in če bi vam dali info, katere so OŠ blizu vas, kjer že izvajajo ŠND - dobro je, če se s šolo dogovorite, da vam vsaj na začetku pomagajo
Kolikor vem, so imeli take "primere" tudi v OŠ v Piranu in v Portorožu; pa seveda v Kopru - kontaktirajte "Elizo", na tej "šoli" sicer poučujejo, vendar morajo biti otroci prijavljeni kot ŠND in potem opravljajo izpite na matični šoli.

in ne pozabite - zelo pomembno je, da dobi otrok občutek za "timeing" - poskusita narediti test in potem štopat 45min, da dobi občutek, koliko je to...da se potem ne zapleza na izpitu





(odgovor članu zaspanamama)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: šolanje na domu
25.3.2010 17:21:07   
leonardo
obljuba dela dolg user posted image

torej moja napaka - ni OŠ v Mariboru, ampak OŠ Kamnica (pri Mariboru), potem NI PREVERJENO!!!, naj bi bila OŠ Prebold pri Celju in spet na Obali - OŠ v Hrvatinih


to je zaenkrat vse

kaj novega??

LP

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: šolanje na domu
8.4.2010 0:04:29   
tanajana
Naj še jaz dodam, naslednje leto se bo sin šolal doma. Šola ,ki jo še obiskuje je tipičen primer kulise, veliko lastne hvale a žal malo vsebine. Potemkinova vas so Unicefov program o nenasilju, kjer se bolj ali manj deklarativno hvališ , da si del programa. ...Že drugo leto zapored je otrok deležen razredničark s prav posebnim občutkom za pedagogiko, ki pridno kršita tudi veljavna pravila in po eni strani se pikolovsko išče napake....npr. slovnične pri testu matematike in tako naprej.-da občutek za vsebinskost je zelo pogojen....po drugi strani pa.... . Žal je tudi sposobnost dialoga zadnjih dveh razredničark skoraj enaka monologu. Mislim, da se generacijo za generacijo v naših šolah vedno znova ponavlja čudežna preobrazba, ki povzroči
, da v šoli večina otrok izgubi tisto temeljna radovednost in vedoželjnost.... zato bi v prvih petih razredih potrebovali najboljše kar premore naš učni sistem, od programov pa do- predvsem učiteljev, žal temu ni tako...Moja izkušnja s šolo je pravzaprav pričakovano...kljub odličnemu uspehu sina glede ocen, sva le dosegla soglasje, da se sin šola doma in veseli me, da obstaja možnost izbire... in tudi ljudje, ki izberejo drugo možnost.

(odgovor članu tanajana)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: šolanje na domu
8.4.2010 11:51:18   
leonardo
en Lp vsem na tem forumu
1) ZASPANAMAMA - sorči, nekaj časa nisem sledila mailom - odgovor imaš gor, pokukaj, pa mi vsaj javi, če si dobila; glej privat mail, ne službenega

2) TANAJANA - user posted image   pazi rok prijave do 31.5.!!!!; "prijateljstvo" - ne vem, če je uspelo, ker link ni bil direktno aktiven....

3) za tiste, ki nas hočete učiti socializacije otrok in učiteljice (brez zamere), ki bi želele komentirati moj predlog s "primerialno analizo" učenja in utrjevanja snovi po principu 5XP, kampanjsko učenje, in podobne floskule.... ODPRIMO RAJE NOV FORUM, da na tem ne zasedamo prostora, zgubljamo rdeče niti in predvsem časa 

3) za vse, ki prebirate ta forum in ki že ali še boste šolali otroke doma; tisti, ki to počnemo, pa tudi tisti, ki sicer inštrurirajo (saj če bibile pa naše idealne, teh sploh ne bi potrebovali....user posted image ) veste - vemo, da je tak način učenja zelo, zelo, zeloooooo drugačen od utečenega šolskega v javnih šolah (pa saj je že drugačen od waldorfa, škofijske, montzesori - pa se nihče preveč v to ne spotika; ker gre za princip INDIVIDUALNRGA učenja, je dojemanje in pomnjenje snovi BISTVENO HITRJŠE (govorimo o otrocih, ki sicer nimajo specifičnih učnih težav, pa tudi pri teh je zadeva pri poučebanju na individualni ravni bistveno hitrejša...ampak o ni zdaj tema, da se ne zgubljam); trenutni pravilnik določa, da lahko otrok opravlja izpite v tekočem šolskem letu od 3.5. do 31.8, zdaj pa poglejmo, kakšne težave vse to prinaša:

a) julija in avgusta (z izjemo zadnjega tedna, ko se opravljajo popravci) so naše JŠ zaprte, ampak po zakonu o OŠ, morajo naši otroci, ki se šolajo na domu opravljati izpite v JŠ; torej otrokom realno ostajata na razpolagoza opravljanje izpitov samo 2 meseca (maj, junij 3 tedne in 1 avgust 1 teden)

b) otroci morajo delati (v zadnji triadi) po 8 izpitov v tem kratkem obdobju, ko je tudi za OŠ najbolj neustrezen (preverjeno - smo že govorili z večimi šolami) - v tem času se po šolah opravljajo NPZji, kar jim dodobra zmeša ustaljeno delo; tudi sami zaključujejo šolsko delo; držati se morajo famoznih pravil - najprej preizkus, potem preverjanje; toliko dni razlike med preverjanji, otroci ne smejo pisati več kot tolko preverjanj v določenem obdobju, zadnje preverjanje mora biti toliko dni pred konferenco, ..., pa še pomladanski športni dnevi.......in v vse to je treba stlačiti še komisije, pri katerih naši otroci delajo izpit (pisni in ustni)....

c) veliko bolj enostavno bi bilo, ko bi pravilnik spremenili tako, da bi omogočili otrokom, da izpite opravljajo skozi vse šolsko leto - po principu visokošolskega dela: predavanje-izpit; otrok bi se tako pripravil na izpit in ga opravil in naslednjega in tako naprej; zagotovo bi bilo to veliko enostavneje - s stališča otroka glede stresa (gre konec koncev tudi za fizični napor - samo spomnimo se, kako smo bili zmozgani po 5, 6 izpitih na faksu v juliju, pa nas je še čakalo...), glede razporeditve izpitov bi bilo to za šolo sploh najenostavnejše; laže pa bi bilo tudi za nas, saj bi se otroci tako veliko bolj enakomerno učili skozi vse šolsko leto; tako pa se prva polovica bolj "zabušava" in se potrem stisne od marca naprej, saj je treba vso snob "držati v glavi" za naenkrat

č) tisti, ki se strinjate s tem predlogom predlagam, da pripravimo pobudo za spremembo pravilnika (lahko pripravim jaz začetno besedilo, pa ga skupaj dodelamo), ki jo skupaj podpišemo in pošljemo na MŠŠ in Zavod za šolstvo
g. Črnivcu
; glede tega morate biti malo aktivni in obvestiti vsakega, za katerega veste, da tako šola otroke, ker vsi ne berejo tega foruma, nismo nikjer povezani in smo nasplošno "izgubljene duše"; (da zapišem za tiste, ki se bojijo, da bi bili pa zdaj njihovi otroci, ki so pri "rednem pouku" kakorkoli prikrajšani) če bi to pobudo sprejeli, bi se to tikalo izključno odnosa OŠ-otrok, ki se tako šola, za drugo šolsko delo ne bi imelo NIKAKRŠNIH POSLEDIC IN NOBENEGA UPLIVA! mi že sedaj šolamo otroke na svoje stroške, OŠ za njih ne dobi od MŠŠ in občin niti centa, poleg tega pa starši plačujemo davke državi, iz katerih se tudi financirajo javni zavodi...če nam že ne priznajo nobene olajšave, bi nam lahko pomagali vsaj v tej smeri

(odgovor članu tanajana)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: šolanje na domu
8.4.2010 12:03:03   
rija
mene pa zanima, če je kdo tukaj, ki je otroka šolal doma, pa ga potem dal v šolo.

kako se je otrok vklopil?

_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu tanajana)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: šolanje na domu
8.4.2010 12:29:46   
leonardo
če ti je v kakršnokoli "info" - moja znanka (žal ne sodeluje niti na tem in tudi ne na drugih forumih - njena odločitev oz. izbira) je enega od svojih otrok, ki jih sicer šola doma "kasneje" vpisala k rednemu pouku, pa ga je potem naslednje šolsko leto spet prijavila na "šolanje na domu"; otrok ni imel NOBENIH TEŽAV S "SOCIALIZACIJO" - brez težav se je vklopil med vrstnike in tudi oni so ga sprejeli, kot pač sprejmejo kateregakoli sošolca

če te zanima področje "socializacije" - načeloma ni problemov; sicer pa tudi tebi ena družba paše, druga pač ne; pa saj nihče od nas, ki tako šolamo otroke na "asociaizira" oz. izolira otrok od dnevnega dogajanja; moji se družijo na način, ki mu pravimo "normalno" druženje - pa saj tudi otroci, ki se šolajo doma živijo sicer "normal life"user posted image ; kakšna je pa razlika med "rednim" in "izrednim" študentom ali pa tistim "z" in "brez" statusa???

če pa spašuješ glede načina učenja - je pa prehod iz šole domov bistveno lažji, kot od doma v šolo; princip učenja je TOTALNO drugačen; poleg tega se mu čas začne obračat čisto drugače - predstavljaj si sebe, kako je. če hodiš v službo in kako bi bilo (ali je), če si "sam svoj mojster" in imaš npr. delo, pri katerem si sam razporejaš čas in način dela (npr. umetniki, pa ratnorazni "prosti strelci" na projektnih delih);

JA - lahko ti zagotovim, da se otrok, ki se najprej šola doma težko (ali težje) vključi v način dela v šoli, kot tisti, ki že štartajo na tak način

(odgovor članu rija)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 2:08:46   
westie
ker bi tudi sami radi otroka šolali na domu, skušamo najti informacije o tem kakšni so sploh pogoji, da ga lahko kot starš šolaš oz. je to preprosto odločitev staršev?

Hvala vam za vsako informacijo

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 9:53:52   
tanajana
Zakon o osnovni šoli ZOŠ 88.člen omogoča šolanje na domu, 89. člen tega zakona določa rok tj.najmanj tri mesece pred začetkom šolskega leta v katerem morajo starši obvestiti osnovno šolo v kateri je otrok vpisan, da se bo šolal na domu. Obvestilo šoli je pisno in mora vsebovati : javno veljavni
program , po katerem bo otrok opravljal izobraževanje doma - napiše se pač, da se bo šolal po javno veljavnem programu, nadalje ime in priimek otroka, kraj kjer bo izobraževanje potekalo in ime in priimek osebe, ki bo otroka poučevala. Za obvestilo ni obrazca - vsebovati mora le navedeno.
Skratka vse je enostavno...Do 7.razreda je tudi malo preverjanj znanja- izpitov v 5 in 6 so samo trije slo, mat in angleščina.

(odgovor članu westie)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 10:12:04   
kakadoo
????????? sploh nisem vedla da se to v današnjem času še izvaja??
šolanje na domu? Ne razumem... Zakaj? A zato ker si starši lahko privoščijo
privat učitelja na domu al zato ker ima otrok posebne potrebe pa ne more hoditi v šolo?

(odgovor članu tanajana)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 16:23:11   
rožica2

kako pa je s tem zakonsko določeno,npr. kakšno stopnjo izobrazbe mora imeti starš ki želi otroka sam šolati?in zanima me če hodite v službo,ker poleg službe si težko predstavljam kako vse to poteka?

(odgovor članu kakadoo)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 19:17:35   
leonardo
user posted image kakadoouser posted image če bi spremljala malo dogajanje po "svetu", potem ne bi sploh uporabila besede SPLOH ŠEuser posted image user posted image user posted image in konec koncev, kaj te briga, kdo si lahko SPLOH to privošči - a si ti lahko SPLOH to privoščiš, kar si privoščijo VIPovci, pa nogometaši, pa filmski igralci....NE, apak to je splošno sprejemljiva norma, če pa se starši odločijo, da bodo otroke šolali drugače in jih enakovredno ali še bolje izobrazili kot v javnih OŠ, potem so pa prileteli iz druge galaksije, A NE user posted image ; če misliš o "SOCIALIZACIJI", nisi na pravem forumu, ker si tu gor "izmenjujemo" samo TEHNIČNE INFORMACIJE; pa še tolko v vednost, ker smo tu sami čudaki, ki šolamo otroke na domu, prelistaj malo Ustavo, pa poglej malce, kaj noter piše o starših in šolanju, pa od tam navzdol še ostale predpise

OTROCI S POSEBNIMI POTREBAMI - so drugi zakoni in predpisi in je zanje urejeno drugačno šolanje na domu, zanje velja prijava 6 mesecev pred začetkom šolskega leta (praktično do 28/29.2. v tekočem letu); drug pravilnik....




(odgovor članu rožica2)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: šolanje na domu
13.5.2010 19:58:02   
leonardo
verjamem, da je forum dolg (še posebej moji odgovori user posted image in komentarji user posted image ), ampak veliko info o katerih sprašujete je že noter; povzetek:

1) tanajana je napisala osnovni predpis, po katerem se otroka prijavi (ne sme biti otrok s posebnimi potrbami, ker je potem to čisto drugače!!! urejajo drugi predpisi); "mušter", če komu pomaga:

NASLOV OŠ IN POOBLAŠČENA URADNA OSEBA ZAVODA (RAVNATELJ)
Kraj: datum  Zadeva: Pisno obvestilo o izobraževanju na domu  Skladno z 88. in 89.čl. Zakona o osnovni  šoli (ZOsn Ur.l. RS  UPB 81/06 in 102/07) obveščam ravnatelja XXXXXXX, da se bo IME IN PRIIMEK OTROKA s stalnim bivališčem NASLOV, naslednje šolsko leto – t.j. šol.l. 2010/11 izobraževal na domu. Šolanje bo potekalo na naslovu DOMAČ NSALOV. IME PRIIMEK OTROKA bo(va)(do) izobraževal(a)(i) NAŠTEJ IMENA LJUDI, KI BODO OTROKA IZOBRAŽEVALI. Šolanje bo potekalo po veljavnem programu za javne osnovne šole, ki ga je predpisalo Ministrstvo za šolstvo in šport. V šol.l. 2010/11 se bo IME PRIIMEK OTROKA izobraževal po javno veljavnem programu za ??.RAZRED redne osnovne šole, za predmete, ki so navedeni v 28.čl. ZOsn. (Naknadno bomo sporočili, katere predmete iz  naravoslovja, družboslovja in umetnosti bomo izbrali) – KDOR VE, LAHKO ŽE NAPIŠE.  Lep pozdrav                                                                                               PODPIS STARŠEV (ZAKONITEGA ZASTOPNIKA)

2) zadnji rok za prijavo je vloga na dan 31.5.2010; otroka, ki se tako šola je mogoče vpisati kamorkoli; ne velja  šolski okoliš,

3) rožica2: izobrazba oseb, ki bodo otroka izobraževale NI PREDPISANA; so pa starši oz. zakoniti zastopnik, po zakonu odgovorni, da otroka potem, ko ga tako prijavijo tudi izobrazijo; v primeru, da otrok razrednih izpitov ne opravi, v naslednjem šolskem letu ponavlja razred, doma pa se ne more več šolati (res pa še ni bilo nikjer slišati, da otroci izpitov ne bi naredili); kako poteka???user posted image ja to pa je stvar vaše osebne zavzetosti, organizacije, doslednosti, inovativnosti user posted image ; osnova za učenje je vedno ista kot v šoli - imaš iste učbenike in DZ, s šolo se lahko dogovoriš, da ti pomagajo z delovnimi listi...

4) razredni izpiti se opravljajo pred 3 člansko komisijo; pisni del (1 šolska ura) in ustni del (1 šolska ura); mislim, da so lahko odstopanja 15min; izpit je v bistvu tak, kot za otroke, ki so delj časa odsotni od pouka (mislim, da je odsotnost 30% šolskih ur meja za te primer, ampak to je samo informativnega značaja); o izpitu se naredi zapisnik in otrok ima na šoli svojo "personalno mapo"; za izpit se dogovijo starši in vodstvo šole in se jih opravlja v rokih, kot jih predpisuje "šolski koledar" (pravilnik, ki tudi določa počitnice....)     

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: šolanje na domu
14.5.2010 0:58:34   
westie
Leonardo, hvala za mušter - pot do šolanja na domu nam je že krajšauser posted image , samo še pošljem na šolo, pa da vidimo odziv - bomo prvi čudaki v našem okolišu.





Vsem vašim otrokom, ki pa se že pridno pripravljajo na izpite, želim, da le te opravijo uspešno.

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: šolanje na domu
14.5.2010 21:05:56   
leonardo
user posted image če je še kaj, samo napiši, mi smo že tkoooooo čudni, da imamo že mir user posted image

že finiširamo user posted image še zadnje "dodelave", pol pa štartamo z izpiti - zdej "smo" v 7.r; ko boste pa vi do tja "prilezli" se javi, pošljem material za učenje; vse na PCju, varno spravljeno in tudi prekopirano nekajkrat

najbolj "zanimivo" user posted image je pa to, da se po naših "zapiskih" z veseljem učijo tudi pri naših prijateljih, otroci, ki sicer hodijo v javne OŠ in kar "prežijo", kdaj bodo dobili kakšne sveže zapiske, pa da kaj ne spustimo al pozabimo user posted image na začetku smo bli "čudni", zdej pa pravijo, da kapo dol, ker si upamo....nej si drugi mislijo kar hočejo, važno da pri nas funkcionira; drugi ne motijo nas, mi ne motimo drugih....naš starejši bi rekel COOOOOOL user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu westie)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: šolanje na domu
16.5.2010 22:37:16   
leonardo
gina zate:
JA sama , pa ne čisto vse...ne ker ne bi bila sposobna, ampak sem mnenja, da pač to ni "moje področje"; npr. jaz znam tuje jezike (kar nekaj...pa opravljeni izpiti "aktivno") - sem tolko samokritična oz. je moje mnenje, da je prav, da te tujega jezika uči strokovnjak, kar pač jaz nisem (imamo privat učitelja - inštruktorja) ...drugače - sem naravoslovec (torej mat, fiz in kem - no problem; na srečo mojega otroka, pa še marsikaterega drugega, ki mu mimogrede kaj razložim ); ostalo pa - a rabiš ne vem kaj, da se učiš geografijo, zgodovino, etiko ???? knjiga, atlas, www, muzej, izlet... that's that  ; slo - to tudi obvladam; ful problematična telovadba - smo bolj nerodne sorte oz. a si ti predstavljaš met doma kozo, bradljo, gred ; ja bomo meli pa 2 sej zato pa ne bo svet dol padu

lej - da se zastopimo, nisem proti javni šoli; sem tudi zagovornik privat šole (jao - zdej bo komentarjev ); pravim samo, da je vsak svoj individuum in če pač nekaj ne funkcionira ne zapravljam energije v prazno - jaz sem velika-odrasla-samostojna in sem (sva) dolžna poskrbet za to, da bo tak tudi najin otrok; ker smo ugotovili, da bi porabili preveč energije in dosegli z mlajšim slabše rezultate v šoli, smo se tako odločili....pri nas funkcionira, ni pa spet to čarobna rešitev za vsakega; a ja, da ne pozabim - otrok SOCIALIZIRAN ima prijatelje in interesne dejavnosti, samo uči se ob drugih urah in na drugačen način

ja, taka kot si (ko prebiram tvoja mnenja) - jaz bi šla na svoje; obstajajo možnosti...ampak ne bi o tem na forumu; saj maš mail

za druge ne vem, kaj počnejo sami in kaj ne, pa mislim, da smo vsi bolj ali manj na istem - tuje jezike prepustimo kar drugim. Veš kaj, interes je, samo ljudje se zelo počasi premikajo....samo poglej oddaje, kaj predstavljajo pod šolanje na domu, ko da smo sami skeglani....veš kaj, da ne "utrujava" na tem mestu, prestavi ostalo na forum "šolanje na domu" (ups, snisem niti pokukala, če si že tam grem zdej)

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: šolanje na domu
19.5.2010 19:26:42   
Gina
Evo, me ni bilo doma, pa sem šele danes pokukala na forum. Kar se tiče tega, da je fajn nekoga imeti, sem razmišljala v kontekstu zaposlenih staršev. Težko si dva, ki sta cel dan v službi, privoščita imeti otroka s šolanjem na domu, če nimata nekoga, ki to počne namesto njiju, saj po osmih urah dela + vseh domačih opravilih navadno nisi sposoben še celo šolo zraven furat (po možnosti ima človek dva otroka ali več, pa rata še večji problem) - v bistvu ne da nisi sposoben, ampak utrujen si, ni humano, da bi moral še to.

Kar se tiče učne snovi tudi ne gre za to, da starš ne bi imel toliko osnovne izobrazbe, da ne bi razumel osnovih ciljev oš, ker če je malo bolj izobražen, jo verjetno ima. gre za to, da reči včasih tudi malo pozabiš, pa moraš vmes malo osvežit spomin, da ne govorimo,d a si moraš zmislit metode dela, da si otrok sploh kaj zapomni. Dolgoročno mislim. In če učiš otroka na domu, preverjajo mnogo bolj dolgoročno znanje, saj gre za kampanjski način preverjanja, torej se otrok težje prešlepa, kot se v redni oš.

Kar se kvalitete naših šol tiče, sem že mnogo preveč kritizirala skozi leta objavljanja česarkoli na netu, tako da bom danes tiho. POnovim lahko samo moj stari izrek, da je popolnoma preveč balasta, da bi otrok osvojil osnove, ker ni časa za utrjevanje. Tem rečem se precej izogneš s šolanjem na domu, ker imaš priložnost otroka naučiti da razume reči, da si jih predstavlja, usvoji, ponotranji, česar v redni šoli vedno ni možno, zaradi prevelikega števila otrok in prevelikih razlik med njimi - s tem krademo en drugemu čas, ogromno časa. Žal se moderni otroci (veljalo pa je to tudi že v naših časih, sploh za otroke, ki so doma imeli veliko možnost intelektualnega razvoja) več ali manj tričetrt reči, ki jih rabijo za življenje, že itak naučijo drugje, ne v šoli.

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: šolanje na domu
19.5.2010 20:24:01   
leonardo
v bistvu ti lahko samo rečem, da imaš prav...jaz sem morala svojo "klasično" ziher službo pustit in se lotit zadeve drugače, tako da sem z otrokom doma - pravzaprav mi je glede tega žal (služba mislim!), samo moja naloga kot starša je tudi ta, da "sfuram" otroka do zdrave samostojnosti, ne pa da ga spremenim (ob "pomoči" šole) še v socialnega (in mentalnega) "invalida"


ja, dejstvo je, da če bi imela tak "servis", kot si ga omenila na drugem forumu, s katerega sva se preselili sem, potem bi ostala v službi in bi z veseljem plačala nekoga, da bi individualno ali v majhni skupini učil mojega otroka. Tako pa preprosto skombiniram tuj jezik v dopoldanskem času (takrat imam jaz 100% čas za svoje delo) in imamo to srečo (kar je bilo najbolj "moteče" za šolsko in skupinsko delo), da se naš otrok veliko uči sam - npr. "piflarskih" predmetov se je naučil v celoti sam - zgodovino npr. se je treba usest za mizo pa dudlat, dokler si ne zapomniš...


user posted image user posted image ja kaj si ti misliš, da sem jaz enciklopedija na dveh nogah user posted image user posted image user posted image user posted image seveda ne gre drugače, da se tudi jaz usedem za učbenik, naštudiram (kot v študentskih cajtih) snov in potem to "odpredavam" svojemu "učencu" - ostalo, kot sem napisala že predhodno na tem forumu je stvar tvoje osebne iznajdljivosti, doslednosti...


najin namen je bil (ker tu in tam vkoči tudi naš ata user posted image ), da otroka dobro izobraziva - nimava predsodokov glede hrane, vere, vsebine učbenikov in risbic v njih...se nam je svet tako obrnil, zaradi "nekompatibilnosti" in se nama je zdela v tistem trenutku to najboljša izmed možnih rešitev - midva sva namreč proti izdajanju odločb pp vsepovprek; dajo odločbo, potem pa ni zadaj "servisa" in kaj smo razumeli??? najin otrok je lahko zelo pp ali pa sploh ne, kakor se pač z njim dela....



tista silna socializacija, ki naj bi pa potekala v OŠ je pa zame osebno en blablabla....v razredu je bolj "borba za mesto v družbi", v katerega dandanes preveč posegajo starši!, kot pa navezovanje stikov in "učenje" tolerantnosti ali vzpostavljanje prav zdravih medosebnih odnosov;  s kom potem socializirajo (?!) otroci; poleg tega je potrebno ves čas "tekmovati" na nek način s sošolcem... torej najinadva sta oba totalno različna karakterja (upam, da mi niso katerega od njiju podtaknili v porodnišnici  user posted image user posted image user posted image user posted image ), kot da nista iz istega gnezda in od istih staršev - en družaben, da ne more dihat brez ljudi okoli sebe, drugi 100% samotar (še lastna senca  mu je v napoto user posted image ); ugani, kateri se šola doma user posted image user posted image ; kaj je potem "socializacija" - kalupiranje! in ker mi tega ne maramo, smo naredili, kar pač smo; ker smo otroku omogočili, da je "sam", se je začel tudi odpirat in "iskat" družbo, ker si jo lahko "dozira", šola je bila pa dan na dan stres; ....in tako se je "socializiral"


veš kaj, če resno razmišljaš o sp ali čem podobnem, potem se boš morala začet "ponujat in prodajat", ker verjami, da marsikatera družina razmišlja o takem načinu šolanja, sami ne zmorejo, za ljudi, ki bi to delali pa ne vedo....

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: šolanje na domu
11.6.2010 19:35:47   
Poka
Bom rekla takole. Imam eno diplomo s pedagoške in zaključujem še en temu čisto kontra faks. In izhajam iz družine, kjer je izobrazba ena najvišjih vrednot. Sem pa učila ravno v šoli, kamor bodo mogoče enkrat hodili moji otroci in sem npr. videla slabosti sistema - moje drugo področje je organizacija, zato takoj vidim slabosti, ki jih je cel kup. Zato me je strah, če bo šlo tako dalje, dat otroke npr. v to šolo. Sem pa delala drugje in obstajajo tudi odlične šole! Kot starš imate praviso izbire in lahko otroka vpišete kamorkoli.

Šolanje doma ima po mojem več slabosti kot prednosti. Jaz bi to lahko naredila, ker imam znanje iz didaktike. Je pa bil moj stari ata zelo sposoben in uspešen inženir strojništva, tudi eno veliko firmo je popeljal čez meje Slovenije, pa je potem učil v šoli fiziko in matematiko. Ker sem ga nekajkrat prosila za pomoč pri pripravi na tekmovanje pri enem izmed predmetov, pa vam povem, da je bil izredno slab pedagog - sicer so ga imeli otroci izredno radi, ampak roko na srce, ni znal razlagat.

Že zdaj vam povem, da če niste po izobrazbi pedagogi, razen v redkih primerih, če imate naravni dar, otrokom ne boste znali tega razložit. Tudi malim ne - drugo so kaki predmeti npr. naravoslovje, kar lahko pa doma po mojem celo več narediš. Meni je matematika bila vedno izredno lahka in sem imela vedno 5, dobila sem Zoisovo štipendijo na osnovi priznanj, pa je preden nisem hodila na ta faks, nisem znala razložit drugim.

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: šolanje na domu
12.6.2010 14:15:00   
leonardo
Poka user posted image ja, se v celoti strinjam s tabo - jaz sem pač na srečo tista, ki ima, kot si zapisala "naravni dar", sreča za mojega, pa za vse tiste, ki jim že leta razlagam matematiko, fiziko, pa še marsikateri drugi šolski predmet; pa sem jo razlagala že svojim sošolcem v gimnaziji ... pa je imela naša profesorica (krasna!!!!) vsa pedagoška znanja; njena razlaga je ležala nam nekaterim, drugim ni šlo in je bilo treba isto stvar povedat drugače... pa konec koncev je to povsod, ne samo pri matematiki

se strinjam, da je didaktika pomembna, ampak - kaj pomaga narejen izpit didaktike tistemu, ki nima "naravnega daru", ali pe še sam ni čisto s sabo razčistil, kaj pravzaprav razlaga user posted image , ker saj vemo, da so tudi taki vmes....; poleg tega - so določeni načini podajanja snovi, ki pri enih užgejo, pri drugih spet ne - večji je razred, težje je najdet nekaj, kar bi bilo pa za čisto vse OK

tudi zame ali za nas (našo ožjo družino, pa tiste, iz katerih z možev "izhajava") sta znanje in izobrazba veliki vrednoti, zato se dobro zavedamo, kaj zmoremo in kaj ne...sem že v prejšnjih komentarjih napisala, da za tsto, kar ne gre, poiščeš ustrezne učitelje (naši jih imajo npr. za jezike - sicer midva govoriva oba odlično angleško, ampak to ni znanje, ki bi ga midva prenašala naprej - lahko pomagava, ne pa učiva! that's all)

bi te popravila mogoče glede tega, da ima šolanje doma več slabosti kot prednost - jaz bi rekla, da je dvorezni meč; najprej se moraš sam kot starš dobro zavedati, ali si to sposoben speljat in otroku nudit vsaj enak izobrazbeni standard, kot mu ga nudi javna šola (sam ali tako da mu zagotoviš za vsak predmet privat inštruktorja - učitelja...; to je tvoja izbira, kako), potem rečeš ja ali ne; jemat otroka iz šole zaradi svoje npr. neke osebne frustracije pa ne!

naš šolski sistem ni slab - je obupen! definitivno rabi spremembe, ampak vprašanje, če si jih starši pravzaprav želijo? tako je dosti bolj enostavno, da se krivda za vse slabo preklada med šolo in starši, nihče ni kriv oz. so krivi vsi, takratko pa potegnejo otroci oz. generacije otrok, kar bo pa imelo daljnosežne posledice že čez par let in jih še desetletja ne bo kar tako lahko odpraviti. saj si tudi ti sama napisala, da te je strah, če boš morala svoja otroka vpisat na "svojo" šolo.... in zakaj toliko staršev to "vpije", pa jih nobeden "ne sliši" - saj poznamo najpreprostejši odgovor: ti ni prav, pa pojdi drugam; ti ni prav, šolaj doma; če je za druge dobro, bo tudi zate....ja, včasih, pa rečeš: se ne grem več! in "izstopiš" iz sistema

pa še pripomba o izbiri šole: ja, se strinjam tudi glede zamenjave šole, pa da so tudi odlične šole... ampak to lahko rečeš v večjem mestu, kjer imaš tudi kaj izbrat; kaj pa tam, ko je na razpolago ena sama šola (in ta ne spada med odlične šole), ali pa "2", tako da isti učitelji poučujejo na obeh, ker nimajo polne obremenitve zaradi premalo ur, zaradi premalo otrok, pa premalo razredov....???

mi smo enega speljali skozi celo devetletko v javni OŠ - z drugim delamo od 2.triade doma; v teh dneh je zaključil 7.R; kdorkoli se odloči za tazadnji način, naj se zaveda, da je po svoje "zabaven", ampak zahteva veliko več doslednosti in organizacije celotne družine; preverjanja - celoletni izpiti iz 9-ih predmetov v 3-eh/4-ih tednih ob koncu leta so stresni predvsem za otroka, pa tudi za družino (spomnite se izpitov na faxu in to je povsem primerljivo - pisni, ustni pred komisijo! - vsaj 3 šolske ure); lahko pa rečem, da se je tak otrok (jaz jih imenujem "izredni šolarji", kot so "izredni študentje" user posted image ) v primerjavi z "rednim šolarjem" bolj samostojen pri učenju in se že zgodaj nauči učiti kompleksno, primerljivo z načinom učenja v srednji šoli, tudi na faxu; spoznali smo nekaj otrok, ki se tako šolajo in res velja to za vse od njih


(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: šolanje na domu
15.6.2010 14:20:21   
Balerina
Joj berem tole in vam kar zavidam da ste tako pogumne in šolate otroke doma. Mogoče se pa jaz tudi opogumim in to naredim, imam še 2 leti časa da se odločim, takat gre moja najstarejša v šolo. Bi si pa morala prej drugače organizirati delo.

(odgovor članu leonardo)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: šolanje na domu
16.6.2010 14:03:00   
Poka
Problem sistema pri nas je ta - joj, saj jih je veliko, včasih se ti prav obrača želodec, sploh ker na žalost vem, kaj vse se dogaja, sem največji kritik sistema... Ampak vseeno - imam srečo, da sem pa učila na eni šoli, kjer se ne da opisati vzdušja in tega, kako pozitivni učitelji so tam, pa ne samo da so taki, ki znajo z otroki, so tudi dobri pedagogi in imajo zelo zanimive ure. V razredu tudi ni tako veliko otrok, od 15 do 20 - kar je skoraj idealno. V bistvu starši prepisujejo otroke na to šolo tudi iz okoliških krajev.

Problem v razredih je ta, da je ponavadi preveč otrok. Če je njihova raven znanja in sposobnosti nekje enaka, se da super delat z njimi. Kakor imaš odstopanja navzgor ali navzdol, je problem. Nadarjeni so prehitri in potem nekateri motijo pouk, slabši ga zavirajo. Ni enostavno iskat dejavnosti za vse skupine otrok, in to za 5 ur na dan vsako posebej. Vsak bi potreboval individualen pristop, kar seveda za čez 20 otrok ni mogoče, v tem primeru je res šolanje doma idealno. Imaš pa včasih otroke, ki so pa izredno zamžnemarjeni s strtani staršev. Kolikor se je poslabšala kvaliteta šolanja, je pa tudi precej vzgojno zanemarjenih otrok.

Jaz ne bom govorila o vzgoji otrok doma, ker jih še nimam in če bi jih trenutno imela, bi bil to absolutni polom na celi črti, ker nimam časa ne zase, ne za partnerja. kaj šele za otroka. Zdaj sicer delam na tem in če mi bo uspelo, bodo sicer otroci normalno hodili v šolo - zaenkrat si ne morem privoščit takega luksuza in pustit službe, bom pa vsak dan delala z njimi in pregledovala zvezke, tako kot je delala moja mama. Večina tega ne dela. Pa je npr. šoila, kakor bodo hodili moji, katastrofa - razmišljam, da bi jih vozila drugam, če ne bo bolje, resno... Ampak v teh krajih sem opazila, da zelo grdo delajo z otroki, tako negativno, zato otroci enako reagirajo nazaj. Velikokrat so mi otroci sami pravili stvari, bila sem zgrožena - in nad reakcijo pedagogov - namreč jaz sem doživela na eni šoli to, da se jim je bolj šlo za ugled šole, kot za otroka. Ampak tu, ko se pa resnično dogajajo krivice - ampak morate znat precenit, kdaj je to res krivica - tu pač za vsako ceno morate uveljavit svoje. Tudi tu moram omenit svojo mamo, ki je to vztrajno počela in ji je uspelo, poznam še nekaj staršev - problem je pa ta, da zna potem to prerastit v dajanje potuhe otrokom, kar je pa najslabše kar lahko nbaredite. Je bolje, da se navadi, da tu in tam v življenju ne gre vse gladko, kot pa da spregledaš kakšno stvar in ga vzgojiš v navadnega razvajenca. Pri mojem bratu je mami to zelo uspelo.


Je pa še nekaj - moja mama sicer ni pedagog, ampak me je verjetno nevede naučila določenih stvari - kar se tiče računanja, množenja, seštevanja - okrog petega leta ali prej sva z bratom to oba znala, ker smo se vedno igrali štetje pikic, bombonov, jabolk... Verjetno niti ni vedela, da naju je to naučila čez igro. Branje in pisanje enako - sploh ni vedela, da znava - ampak smo veliko brali, mama je zraven kazala s prstom (čisto iz navade) in sva se naučila. Tako, da po eni strani je možno, da brez pedagoških izkušenj nekoga naučiš brat in psiat - ampak sem se pa o tem pogovarjala s strokovnjakinjo s tega področja (ker me namreč zanima zaradi mojih otrok), ampak način ne ustreza vsakemu otroku, načinov, kako naučit brat in pisat je pa veliko. Zato je bilo to pri naju naključje, ne kaka pedagoška nadarjenost moje mame - joj, ona pa pedagog user posted image


(odgovor članu Balerina)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kdaj se vaš otrok začne spominjati?
Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na materin glas."
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?