|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:03:20   
anikabd
Ob vpisu otroka v 1. razred sem bila izredno presenečena nad izjavo šolske psihologinje, da šola otroku, ki potrebuje dieto zaradi zdravstvenih razlogov po zakonu dolžna zagotoviti le en dietni obrok.
Ko sem jo vprašala kaj to pomeni v praksi, mi je razložila, da se bomo morali odločiti za zajtrk, malico ali kosilo. Za ostale obroke bomo morali poskrbeti sami. Ostali otroci, ki nimajo zdravstvenih težav in ne potrebujejo diete, dobijo vse obroke, če želijo.In, da imajo v šoli že tako ogromno diet, da tega ne morejo zagotoviti!?! Zdi se mi krivično in nepošteno ter diskriminatorno, da otroci, ki potrebujejo dietno hrano iz zdravstvenih razlogov nimajo pravice do vseh obrokov, kot ostali otroci.


Prosila bi vas, za vaše izkušnje. Kako ste se ve s tem soočile? Kakšni so bili odzivi s strani strokovnih delavcev iz šol?


Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:07:07   
Stanislava_
Po zakonu je šola dolžna organizirati samo malico. Vse ostalo je dodatno in tega ni dolžna zagotavljati. Tako navaja zakon.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu anikabd)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:17:14   
RIJA*
če bi ne vsak drugi (veliko njih zaradi lastne muhavosti in prepričanj) zahteval nekih posebnih tretmajev za svoje otroke, sem prepričana, da bi se dalo s šolami vse bolj zmeniti...tak pa bi radi ljudje iz šolke menze naredili ala-carte restavracijo za svoje potomstvo....enostavno to ne gre, sploh, če je šola z velikim številom otrok.

in da ne čujem slučajno, da so res vsi alergični na vse...ker vem, da temu še zdaleč ni tako...samo so nekateri starši toliko butasti, da ne verjamejo niti uradnim testiranjem in še naprej gonijo svoje alergije....vem iz meni bližnjega vira user posted image

< Sporočilo je popravil RIJA* -- 17.2.2014 23:18:18 >

(odgovor članu anikabd)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:18:18   
malaMravljica
Zjutraj vstanes 15 minut prej in svojemu otroku naredis mega smensi fensy dober zdrav obrok po tvojem okusu in mu das s sabo za malico, v soli pa bo jedel dietno kosilo in je problem resen. Ne bo tko kamot, kot ce ti ni treba mignit s prstom, sam imas pa moznost, da mu das zdrav obrok cisto po tvojih zeljah in zeljah otroka.


(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:21:01   
Stanislava_
Pa sta dodali podzakonske akte in razlago besedila user posted image .

Jaz sem tudi 100%, da bi se dalo vse zmenit, ker kuharce so pa ne glede na čase ostale zlate. Samo niso pa starši servis in prav je tako.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu malaMravljica)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:23:16   
RIJA*

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Pa sta dodali podzakonske akte in razlago besedila user posted image .




šolski zakon za telebane user posted image

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:24:28   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Pa sta dodali podzakonske akte in razlago besedila user posted image .




šolski zakon za telebane user posted image


Definitivno uspešnica user posted image user posted image . Mogoče začneš z vrtcem user posted image

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu RIJA*)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:27:20   
RIJA*
ne, preobsežno čtivouser posted image nekaj podobnega kot 3 knjige odtenkov sive....user posted image samo verjamem, da bi potem tretjo brala že samo vsako dvajseto stranuser posted image

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:28:04   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

ne, preobsežno čtivouser posted image nekaj podobnega kot 3 knjige odtenkov sive....user posted image samo verjamem, da bi potem tretjo brala že samo vsako dvajseto stranuser posted image



user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu RIJA*)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:30:11   
RIJA*
anika...pa še en resen odgovor user posted image

če je otrok res tak hud alergik, boš pa naredila, kot ti je svetovala mravljica....ne vem, meni osebno to ne bi bilo težko....ker nihče ni dolžan skrbeti za mojega otroka kot jaz sama....

in če je alergija zelo huda....zna biti tudi problem, da se alergene snovi in hrana za tvojega otroka pripravljajo v isti kuhinji....a na to si pomislila?


(odgovor članu anikabd)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:43:14   
anikabd

Tukaj ne gre za vprašanje zdrave prehrane amak za dietno prehrano, ZARADI ZDRAVSTVENIH RAZLOGOV!!!
Moj otrok se je na žalost rodil z presnovno motnjo in osnova zdravljenja je DIETA!!!
Vedno več otrok, ki imajo prirojene presnovne motnje, diabetes...
Res imamo srečo z vrtcem, nikoli nismo imeli težav glede tega. Vedno se je dalo vse dogovoriti.

Želela sem samo mnenje mam ki so že vse šle čez to.

_____________________________

Mi imamo se fajn ce vam prav je al' ne nam važno je le da imamo se fajn.

(odgovor članu malaMravljica)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:49:30   
malaMravljica
No tko, men pa je kar muka vstat 15 minut prej, da mu naredim zdravo malico, da se kar kadi od vitaminov in mineralov, ker itak vem, da se je ne bo dotaknil in jo bo jedel sele v avtu, ko ga pridem iskat. Ce mu je pa ne dam s sabo bom pa slaba, sebicna mama, ki svojemu otroku ne privosci nartaboljsega. Sam pol, ko jo v avtu opoldne koncno je, se mi pa kar milo stori, kok moj otrok zdravo je. Sam do takrat sem tud ze dva espresota spila in bolj trezno razmisljam user posted image
V adventnem casu sem naredila foro in mu cel teden dala se en bozicni piskot zraven, ker sem jih lih pekla in sem mu v petek povedla, kaj je zamudil user posted image user posted image

< Sporočilo je popravil malaMravljica -- 17.2.2014 23:51:45 >

(odgovor članu RIJA*)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
17.2.2014 23:53:55   
malaMravljica
Ja no, ce ima tvoj otrok zdravstveno dokazano da rabi dietno hrano in ti ves, da v soli ne dobi prave hrane, jaz res ne vidim druge, kot da mu ti das s sabo to kar ves, da on sme in zraven se ves, da ima se rad.

(odgovor članu malaMravljica)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 0:12:05   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: anikabd


Tukaj ne gre za vprašanje zdrave prehrane amak za dietno prehrano, ZARADI ZDRAVSTVENIH RAZLOGOV!!!
Moj otrok se je na žalost rodil z presnovno motnjo in osnova zdravljenja je DIETA!!!
Vedno več otrok, ki imajo prirojene presnovne motnje, diabetes...
Res imamo srečo z vrtcem, nikoli nismo imeli težav glede tega. Vedno se je dalo vse dogovoriti.

Želela sem samo mnenje mam ki so že vse šle čez to.


Jaz poznam družino, kjer ima otrok diabetes.......otrok mora jesti točno na 2 uri (ma kake malice in kosila v vrtcu in šoli, to odpade)....do minute točno mora dobiti svoj obrok, se mora iti takoj gibat ali umirit, če mu aparat kaj "narobe" pokaže.....večinoma mu pripravljajo obroke starši doma, ker se izredno redko lahko "pregreši"......mama je celo šla delat samo štiri ure, ker otroka mora vzeti ob 12 iz šole, da mu zagotovi vse, kar je potrebno......ker vseeno ni zgolj naloga šole, da skrbi za prehrano, gibanje in počitek njenega otroka.......

In kot je bilo že prej povedano.....šola ti je pri nas dolžna zagotoviti le en obrok....nič več....ostalo je le dobra volja oz. "tržna usmerjenost" šole......

(odgovor članu anikabd)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 0:38:58   
mateyka
sej sej, tudi hud alergik na določeno živilo ima dieto in če je nevarno, da zarad tega umre, si raje sam hrano pripravlja.. recimo moja svakinja na oreške - pa povsod maš te sledove oreščkov not, mora hudo pazit. ne morem verjet kje vse piše, da lahko vsebuje sledi oreščkov. ko pečem sladice zanjo, sem prav omejena in moram FUL pazit.. tko da, mene bi bolj skrbelo, da ja kaj neprimernega ponesreči ne zaužije v šoli, kot da bi bentila, zakaj nima vseh obrokov. ne vem no, mene sicer niti ne preseneča; a ni zdaj tako, da sociala vsega možnega več ne krije?

p.s. se pa opravičujem v imenu vseh, ki si drznemo komentirat, pa nimamo s tem osebnih izkušenj. brez zamere user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 6:17:55   
čivčiv
Naš otrok ima strogo dieto. In v šoli mu pripravijo dva dietna obroka. Nikoli niso kompliciral, še poklicali so nas na posvet, da smo skupaj pregledali jedilnik in se pogovorili o določenih živilih. Jaz mislim, če je šola kolikor toliko človeška in na podlagi zdravniškega potrdila ne bi smela komplicirat.

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 10:15:27   
RIJA*

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

sej sej, tudi hud alergik na določeno živilo ima dieto in če je nevarno, da zarad tega umre, si raje sam hrano pripravlja.. recimo moja svakinja na oreške - pa povsod maš te sledove oreščkov not, mora hudo pazit. ne morem verjet kje vse piše, da lahko vsebuje sledi oreščkov. ko pečem sladice zanjo, sem prav omejena in moram FUL pazit.. tko da, mene bi bolj skrbelo, da ja kaj neprimernega ponesreči ne zaužije v šoli, kot da bi bentila, zakaj nima vseh obrokov. ne vem no, mene sicer niti ne preseneča; a ni zdaj tako, da sociala vsega možnega več ne krije?

p.s. se pa opravičujem v imenu vseh, ki si drznemo komentirat, pa nimamo s tem osebnih izkušenj. brez zamere user posted image


točno to. če je res tak hud alergig, bi mene predvsem skrbelo, da se tam neki kuharici fučka, ko prime v roke hrano od moje in ono "normalno" hrano....in pri hudih alergikih je tako, da zna biti problem že v tem, da se v istem prostoru pripravlja alergena in nealergena hrana....san menda ne čakate, da bodo kuharice tako zelo sterilno ravnale s hrano za vašega otrokauser posted image
niti verjetno niso poučene o specifičnosti primera, niti se s tem ne obremenjujejo....

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 12:54:05   
bskrle
Nekaj je šola dolžna, nekaj je pa dobra volja ... žal gre večina šol po liniji najmanjšega odpora.Verjamem pa, da
bo to dodaten napor in skrb za vas.

_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu RIJA*)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 18:06:15   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: anikabd


Tukaj ne gre za vprašanje zdrave prehrane amak za dietno prehrano, ZARADI ZDRAVSTVENIH RAZLOGOV!!!
Moj otrok se je na žalost rodil z presnovno motnjo in osnova zdravljenja je DIETA!!!


In zakaj se moraš dret user posted image . In, če se že moraš, se lahko kvečejmu na tiste namišljene alergike, zaradi katerih so šole postale alergične. Pa malo prijaznejši ton ti tudi v pogovorih v šoli ne bi škodil.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu anikabd)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 18:31:32   
ronja
Šola je dolžna zagotoviti en obrok, kakršenkoli, zato je vse ostalo naš luksuz. Se strinjam, da alergiki takega luksuza nimajo (imam tudi sama alergije, mela sem tudi prehranske nekoč, so na srečo izzvenele), vendar je včasih res malo nerealno pričakovat, da bojo kuharice, ki kuhajo za eno ogromno šolo, kuhale 30 različnih diet... Lepo je, če se da, če pa ne gre, pa bi razumela. Tudi v vrtcih je zelo različno.
Bi pa tudi mene bolj skrbelo, da bi po nesreči dobil kaj takega, česar ne sme in bi mu že zato rajši sama pripravljala hrano. Sama taveliko vzamem ven pred kosilom, kadar le lahko, da je bolj zdravo, ker njihovo kosilo glih simbol zdravega ni;). Pa ni nič alergična, samo pač mislim, da je to boljše zanjo. Različni smo. Je pa vedno fino razumet še drugo stran. Zaradi lažnih samohranilk so nasrkale prave, zaradi lažnih diet nasrkajo pravi alergiki. To ni prav, je pa precej logična posledica... Rešitev ni v jezenju na šolo ampak v nadzoru nad lažmi...

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 19:28:13   
Paštetka
Pri nas šola zagotovi vse dietne obroke. Kuharice so zakon! Starši lahko še sami pripravimo seznam dietnih priboljškov.

Pri nas nošenje svoje hrane v šolo ni dovoljeno.

_____________________________

http://www.220stopinjposevno.com/220730-food-styling.html



(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 20:16:06   
enea
sama delam v šolski kuhinji, ne na moji matični šoli ampak na šoli za katero moja šola kuha.
V glavnem na obeh šolah so diete, vege, diabetes in celiakija,... in na obeh šolah dobijo otroci 3 dietne obroke,.. malico, kosilo in popoldansko malico,..
Če ima otrok zdravstveno dokazano da potrebuje dieto, ti mora šola to omogoči, prineseš zdravniško potrdilo, jaz če bi bila na tvojem mestu bi se magari skregala in tudi dosegla svoje,.. morajo ti to omogoči, saj konec koncev boš ti to tudi plačala,...
aja pa še to, ne vem od kod prihajaš, ampak jaz vem da so z "mojih" obeh šol kuharice in učitelji učencev (bolnih) šli na neko predavanje (zdravniško) v LJ, ravno zaradi teh otročkov, ki potrebujejo posebno dieto in več pozornosti,..
vstrajaj,.. in boš dosegla svoje,.. ne popusti,..

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 21:00:31   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: enea

morajo ti to omogoči, saj konec koncev boš ti to tudi plačala,...


Še enkrat - ne drži. Sploh pa ne zdrži argument denarja. Zato, ker nekaj plačam, bi mi morala šola to omogočit user posted image  Obvezna je samo malica, čeprav je dobrodošlo, da so tudi ostali obroki.

Zakon pravi:

(3) Šola za vse učence oziroma dijake v okviru dejavnosti javne službe obvezno organizira malico. Kot dodatno ponudbo lahko organizira tudi zajtrk, kosilo in popoldansko malico. Za dijake je šola dolžna organizirati toplo ali energijsko in hranilno bogatejšo hladno malico

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu enea)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
18.2.2014 21:41:43   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: enea

sama delam v šolski kuhinji, ne na moji matični šoli ampak na šoli za katero moja šola kuha.
V glavnem na obeh šolah so diete, vege, diabetes in celiakija,... in na obeh šolah dobijo otroci 3 dietne obroke,.. malico, kosilo in popoldansko malico,..
Če ima otrok zdravstveno dokazano da potrebuje dieto, ti mora šola to omogoči, prineseš zdravniško potrdilo, jaz če bi bila na tvojem mestu bi se magari skregala in tudi dosegla svoje,.. morajo ti to omogoči, saj konec koncev boš ti to tudi plačala,...
aja pa še to, ne vem od kod prihajaš, ampak jaz vem da so z "mojih" obeh šol kuharice in učitelji učencev (bolnih) šli na neko predavanje (zdravniško) v LJ, ravno zaradi teh otročkov, ki potrebujejo posebno dieto in več pozornosti,..
vstrajaj,.. in boš dosegla svoje,.. ne popusti,..


Meni se tudi tako zdi. Na naši šoli imajo zaposleno posebno kuharico, ki pripravlja prav diete, ki jih je kar nekaj. Tu se govori o dietah , ki so zdravstveno podprte in dokazane z zdravniškimi potrdili in ne le modne in drugačne muhe staršev in otrok. Ne vem, kaj predpisuje zakonodaja- ne da se mi brskat- se mi pa kljub temu zdi, da je to kršenje otrokovih pravic, če mu je kljub zdravstvenim težavam, onemogočeno jesti tisto, kar je zanj primerno oz. ustrezno. Otroke z dietami zaradi zdravstvenih težav se čisto lahko šteje v isti rang kot so otroci , ki so tako ali drugače invalidni in jim naj bi šola omogočila dostop do učilnic. Z dietami se ne gre igrati, saj vsak laik ve, da se pri tistih ta resnih lahko neupoštevanje le te, hitro tragično razplete.
Ne zdi se mi primerno govoriti, da naj pač starš poskrbi, da bo otrok dobil primerno prehrano za čas ko je v šoli, saj je to marsikdaj staršem čisto neizvedljivo oz. neprimerno tudi iz strani otroka.
Šola, ki se naredi takole brezbrižno do otrok z resnimi zdravstvenimi težavami in , ki ne bi želeli priti naproti takim otrokom in staršem temveč, bi se izgovarjala, da jim tega ni treba početi, definitivno ni šola, kamor bi bili vpisani moji otroci. OŠ je obvezna in temu primerno naj bi bila prilagodljiva in fleksibilna- predvsem pa človeška, saj je ustanovljena zaradi otrok.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu enea)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: šolska prehrana - le en dietni obrok ?
19.2.2014 0:42:39   
enea
kopiram iz uradnega lista,..
(2) Šolska prehrana obsega zajtrk, malico, kosilo in popoldansko malico.

(3) Šola za vse učence oziroma dijake v okviru dejavnosti javne službe obvezno organizira malico. Za dijake je šola dolžna organizirati toplo ali energijsko in hranilno bogatejšo hladno malico.

(4) Kot dodatno ponudbo lahko šola organizira tudi zajtrk, kosilo in popoldansko malico. Dietne obroke organizira šola v okviru dodatne ponudbe, v skladu s svojimi zmožnost
mi.

se pravi če je šola z veliko učenci in veliko obroki, tudi nimajo samo ene kuharice,..user posted image
primer: na moji matični šoli je 420 obrokov kosil + 700 obrokov za izven,.. samo o kosilih govorim,.. zaposlene so 3 kuharice in 7 pomočnic.
na šoli, kjer delimo kosila, pa je zaposlena 1 kuharica, ki pripravlja jutranjo in popoldansko malico z eno pomočnico za 4 ure,..

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Mesec rojstva lahko vpliva na poklic tvoje...
Si vedela, da mesec rojstva, v katerem je rojen tvoj otrok, lahko vpliva na njegov poklic?
Kdaj se vaš otrok začne spominjati?
Noben otrok nikoli ne pozabi materinega glasu. "Eden najzgodnejših spominov je spomin na materin glas."




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?