|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Otrok sam doma
29.12.2010 11:00:00   
Anonimen
V čem se torej tvoje razmišljanje razlikuje od mojega ali od večine na tej temi?

(odgovor članu tehnofil)
  Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Otrok sam doma
29.12.2010 13:11:20   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Gina
, pod pretvezo kazenske odgovornosti kaj pa če se zgodi, otroku .....


Pod to pretvezo se je ne samo otrokom odvzela sposobnost prevzemanja odgovornosti, ampak je naredila tudi nas starše nesposobne odločanja o zrelosti otroka.

Jaz sem pri 3-eh letih bila sama doma celo noč, ko sta šla starša ven (pa smo živeli v 12. nadstropju), pri 6-ih letih hodila sama domov iz vrtca (čez ravno in prometno cesto), pri 7-ih letih se sama zbujala za šolo in šla na avtobus (ker sta onadva šla ob petih v službo, avtobus pa je šel ob sedmih), pri 8-ih hodila po brata v vrtec, itd.

Zdaj pa sem v šoli prosila, če bi lahko šel sam domov iz šole (pa ni niti 100 metrov), so me gladko zavrnile, da tega ne sme v prvem razredu. Kam naj ga dam med počitnicami, jim pa gladko dol visi. Paradoks današnjega časa. user posted image  Da ne omenjam trgovine, kjer so skoraj paniko nagnale, da gre skoraj 7-letnik sam po kruh (in tudi tu ni 100 metrov). Tamal si želi samostojnosti, jaz se pa bojim, da mi bo res kdo poslal socialno na vrat. user posted image

(odgovor članu tehnofil)
  Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Otrok sam doma
29.12.2010 13:47:20   
Klemy82
IZVIRNO SPOROČILO: mizantrop

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
, pod pretvezo kazenske odgovornosti kaj pa če se zgodi, otroku .....


Pod to pretvezo se je ne samo otrokom odvzela sposobnost prevzemanja odgovornosti, ampak je naredila tudi nas starše nesposobne odločanja o zrelosti otroka.

Jaz sem pri 3-eh letih bila sama doma celo noč, ko sta šla starša ven (pa smo živeli v 12. nadstropju), pri 6-ih letih hodila sama domov iz vrtca (čez ravno in prometno cesto), pri 7-ih letih se sama zbujala za šolo in šla na avtobus (ker sta onadva šla ob petih v službo, avtobus pa je šel ob sedmih), pri 8-ih hodila po brata v vrtec, itd.

Zdaj pa sem v šoli prosila, če bi lahko šel sam domov iz šole (pa ni niti 100 metrov), so me gladko zavrnile, da tega ne sme v prvem razredu. Kam naj ga dam med počitnicami, jim pa gladko dol visi. Paradoks današnjega časa. user posted image  Da ne omenjam trgovine, kjer so skoraj paniko nagnale, da gre skoraj 7-letnik sam po kruh (in tudi tu ni 100 metrov). Tamal si želi samostojnosti, jaz se pa bojim, da mi bo res kdo poslal socialno na vrat. user posted image

Zelo fajn napisano, mizantrop, in se strinjam s tabo popolnoma in vem, kaj hočeš povedati. In ni fora v tem, da so bili včasih drugi časi (ravno tako so bili avti pa promet, pa žleht ljudje pa pedofili pa barabe in vse to) ampak otrok se ni toliko zavijalo v vato, jih ujčkalo, ampak smo pač malo prej postali samostojni in odgovorni, skrbeli sami zase, ker drugače pač ni šlo.
Tudi jaz sem od 1. razreda dalje hodila sama v šolo, se sama vstala in oblekla, včasih nas je šlo več otrok iz iste ulice skupaj, čez počitnice smo bili sami doma, ker ni bilo varstva, starši so nas brez slabe vesti poslali v trgovino po kruh... danes pa... ja, res lahko samo čakaš, da ti kdo na vrata pozvoni, da matraš otroka, ker je pri 7 letih sam nesel kilo kruha pa liter mleka do bloka zraven. Res je, tudi časi se spremijajo, ampak najbolj žalostno je to, da se spreminja sama percepcija otroštva. Par 100 let nazaj so otroke pojmovali kot mini odrasle, pa potem nekaj vmesnega, zdaj pa se je trend očitno obrnil... otrok naj bo otrok čimdlje, brez obveznosti in skrbi... in zato marsikateri otrok, kar lahko beremo tudi na tem forumu, še pri 30 in več visi doma mami na joški. A to je pa kul al kaj?



_____________________________

Jst.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Otrok sam doma
30.12.2010 8:45:52   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: Ankica.
V čem se torej tvoje razmišljanje razlikuje


A se mora razlikovat? user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Otrok sam doma
30.12.2010 9:59:51   
HuAnita
Pa je drugače kar samostojna, da bi bila lačna ali žejna ni panike, ampak ji možgani čisto preveč delajo na raznih "adrenalinskih in diverzantskih akcijah".



tudi mi smo bolj na akrobatiko, pa ker sta 2 taka za povrh, je res kriza...
Se zgodi, da ju pustim 10 minut, da grem po kruh v trgovino praktično pred nosom, več pa raje ne...
ko sem zadnjič videla, da sta se šla gasilce, sta moj šal privezaja za stopnico, ta velika pa je tamalemu zanko okoli vratu naredila in ga gor vlekla, mi je kapnilo... ja, diverzantsko bo rpava beseda...user posted image

(odgovor članu ZARA)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Otrok sam doma
30.12.2010 10:01:01   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica.
V čem se torej tvoje razmišljanje razlikuje


A se mora razlikovat? user posted image



Lahko se ali pa tudi ne user posted image .

Ja, no, če pa si tako pisal, da te ni bilo možno dešifrirat, a morajo biti otroci zaprti v varno obloženi sobi do polnoletnosti ali se jih lahko že prej spusti ven user posted image .

(odgovor članu tehnofil)
  Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Otrok sam doma
30.12.2010 10:38:04   
Gina
Tehno, ti pišeš o skrajnostih - o 4-letnem otroku, ki so ga zaklenili samega v stanovanje, o fantu, ki ga na bazenu ni nihče gledal, o 4-letnem fantu, ki je spal v sobi in čigar mama je bila ob njem, doma, pa se je iz neznanega razloga spravil plezat čez okno.... Kdo je govoril o tem,d a naj bi se zapustilo osnovno varnost?
Prvi primer je jasno popolnoma neodgovoren - sama nikdar ne bi pustila otroka samega doma zaklenjenega ponoči, če bi pa tudi to storila, ko bi bil recimo star 5 let skupaj z bratom in sestro, bi mu pa povedala, kam naj se obrne, če se zbudi. Da ne govorim o tem, da moj otrok ve, da se nanju lahko zanese in ju s temi očmi spoštuje, gleda. Ne verjamem, da bi šel plezat čez okno, čeprav niti ne stanujemo v bloku, da bi lahko tako globoko padel, niti jih samih doma ponoči menda še nikdar nisem pustila, ker pač ponoči nimam potrebe žurat, pa ima več kot 6 let. POleg tega - navajanje na odgovornost je tudi to, da ve da se ne sme plezat skozi okno. Dokler pa na splošno otroci ne ubogajo staršev pri ničemer, niti če so oni zraven, ne morejo pričakovat,d a jih bodo ubogali, če bodo rekli, ne plezaj skozi okno. To je lahko (ni pa nujno seveda - nekateri otroci pač gredo vedno čez vse meje ne glede na vse) posledica tudi vzgoje.

Na bazenu sem jaz osebno panična. Ves čas gledam otroka. Pa še tako so se enkrat naši ta mali rokavčki sredi bazena dol sneli, tako da če me ne bi bilo zraven, bi se lahko utopila. Bazeni so skrajno nevarne situacije in jasno je, da moraš otroka gledat. Ta primer nima veze z normalnim navajanjem na samostojnost in odgovornosti.

Tvoj tretji primer pa sploh ni realen. Mama je bila doma. Ne mi reči, da ti ves čas gledaš izključno in samo otroka 24 ur na dan 365 dni na leto in da ves čas samo kontroliraš, kaj dela - ker t ni mogoče fizično ne psihično ne nikakor. Pa celo če bi to bilo možno, ga ne moreš toliko kontrolirat, da se mu ne bi nobena nesreča zgodila, pa da se recimo ne bi mogel spotakniti in pasti ter si zbiti zobe. NIti ne moreš garnatirat, da ne bi ti recimo kuhal kosila, otrok bi se zbudil in naredil neumnost ne da bi ti vedel, da se je že zbudil.

Skratka ti govoriš o osnovni varnosti, jaz pa o kontrolfrikovstvu. To sta dve različni stvari in ne vem zakaj jih enačiš? Osnovne varnosti ne smeš nikdar zanemarit, zapustit, vedno smo dolžni poskrbet za to. Otroku odvzemat odgovornosti, ga naredit za Narciska oz. ga zavijat v vato in mu obenem podeljevati preveč pravic odločanja je pa zanič stvar - moderni otroci se sami odločajo tudi o tem, ali bodo skakali na cesto ali ne, ali bodo ubogali pri nevarnih rečeh ali ne....te dve stvari pa ne gresta skupaj. Če hočeš zrelega, odgovornega otroka, mu moraš po malem nalagati tako pravice kot odgovornosti. Eno brez drugega ne gre. Najmanj pa gredo pravice brez odgovornosti. V teh primerih pa zelo rado prihaja do nesreč - in točno to je tisto, zaradi česar starši ne zaupajo svojim otrokom. Vedo, da ne ubogajo in da bodo mirne duše naredili neumnosti, ker itak vedno hodijo čez meje. Ampak pozabili smo, da vzrok temu v bistvu največkrat ni nezrelost. Torej jasno je, če otrok nima odgovornosti, če veš, da te ne bo ubogal in se vedel doma varno, je edina reč, ki jo lahko narediš, da mu ne dodeliš pravic - biti sam pol ure doma. Dosežeš pa lahako to, da mu lahko dodeliš pravice samo takrat, ko bo sprejel odgovornosti. Ja vem, eni tega ne dosežejo niti pri 30. letih. Na splošno sem dobila vtis, da smo kot družba zelo zatajili. Ampak nimaš kaj, kar je je. Bodo naši otroci to popravljali, ker tako razvajeni ljudje ne prenesejo, da bi imeli razvajane otroke, od otrok bodo pričakovali, da jih bodo stregli, ne samo od partnerjev. Torej je še upanje za kasnejše rodove.

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Otrok sam doma
30.12.2010 23:22:52   
ronja
tehnofil, saj te razumem, da bi rad imel občutek, da se te stvari tebi ne morejo zgoditi, ker z ženo skbno pazita na svoje otroke. Vendar mislim, da se slepiš:
- ok, it na zabavo in pustit otroka samega doma, je neodgovorno, ja. Ampak po drugi strani bi lahko starša tudi trdno spala in ne bi slišala otroka, kako spleza na balkon - in zgodilo bi se popolnoma isto! Nama se je že dostikrat zgodilo, da sva se zjutraj spraševala: "si ti prinesel/a tamalo sem?", "Jaz ne, si ti?"... Sama je prišla in midva nisva niti porajtala, ko je zlezla k nama v posteljo. Včasih pač ne začneta jokat, ampak samo primarširata k nama. Ja, seveda imamo balkon zaprt, vendar sta še tako mali, da ga ne moreta odpret. Ko bosta večji pa ga bosta lahko...
- drugi primer: hudiča, mama je bila V STANOVANJU, ni pustila otroka samega tam! Hočeš rečt, da mama ne sme it niti na balkon ali v drugo sobo? Kako hudiča gresta vidva z ženo na wc, če mora en non stop gledat otroke? Starejši otroci znajo sami odpret okno... Mene je tega groza, ker vem, kaj se je meni podilo po glavi, ko sem bila mala... (in živeli smo v 6. nadstropju...) Ampak tega ne moreš za 100% preprečit, lahko se zgodi, ni zato starš nujno kriv. Mama je bila zraven!!!
- tretji primer: 6letnik je rekel, da gre na wc (tako je rekla ne samo mama, ampak tudi druge priče). In mama ga je pustila samega na wc. Ti vedno spremiš svojega otroka na wc? Greš z njim prav do tja - do katerega leta? Sama sem ob vodi res zelo pozorna, pa se mi vseeno zdi, da bi se mi lahko zgodilo, da bi pustila 6 letnega otroka, da gre sam na wc. No, očitno boljše, da ne. Ampak si predstavljaš, da imaš več otrok: kaj narediš? Pokličeš vse iz vode in jih zaviješ v brisače in gremo spremljat bratca na wc?

Ne obtožuj toliko teh staršev, ki so imeli večinoma samo smolo. Lahko bi se zgodilo vsakemu od nas, pa če si še tako zelo želimo mislit, da ni tako!

In recimo naš primer, tehnofil: ko sem bila stara 8 let, sem hodila po 3 letnega bratca v vrtec. Mami se je tako zmenila, ker je vedela, da se lahko zanese name, da ga ne bom pozabila. Vsak dan, po šoli sem ga šla iskat, nikoli nisva imela problemov. Potem je prišel odlok, da osnovnošolski otroci ne smejo po brate/sestre v vrtec, ker je to nevarno, itd... In tako je morala začet ponj hodit moja 7 let starejša sestra. Mislim, da ga ni prišla niti 3x iskatuser posted image . Pač je pozabila. Seveda ga je imela ravno tako rada, ampak ona je bila takrat pubertetnica in se ji je 100/h dogajalo vse kaj drugega kot pa 3 letni bratec... In tako so vzg. dan za dnem ostajale tam dlje in klicarile starše, če misli kdo prit po otroka, mami je laufala iz službe, mali pa je tam čepel do pozno popoldne... No, končalo se je tako, da so potem vseeno spet meni dovolili hodit ponjuser posted image . Mami je rekla, da nima kaj naredit, če sva stari toliko, kot sva pač stari, da ona svoje otroke pozna in da ve, da trenutno drugemu otroku lahko zaupa, da bo pripeljal mlajšega domov, prvemu pa trenutno ne (o čemer so se lahko sami prepričali). Pa je bila sestra stara 15 let! Torej je imela že neke pravice in dolžnosti po tvojih podatkih, ne?

Pa je sestra mene tudi zelo vzorno pazila, ko je bila mlajša, da ne bo kdo mislil, da se imam za boljšo od nje. Sploh ne! Ona je bila meni super starejša sestra in je lepo pazila name, kadar sva bili sami in jaz sem pazila na brata, kadar sva bila sama. KO je bila v puberteti pač ni bila najbolj zanesljiva, to je vse. Tako da številke se da zelo manipulirat, kot bi rekel naš statistikuser posted image .

Zgodi se tudi, ko so starši zraven: Ronjo je stresla elektika OB zaščitenem štekerju, ko smo bili nekje na počitnicah (ni bilo naše stanovanje, sva pa vseeno zaščitila štekerje). Ampak elektrika tam ni bla dobro napeljana in jo je odneslo 2 metra. Mene hvalabogu ni bilo zraven (je bil pa lubi čisto zraven nje, še igrala sta se takrat skup, predno se začneš usajat - ne, nisva je pustila same v tisti sobi - čeprav se mi tudi to ne bi zdelo tako nemogoče, da je otrok za par minut sam v sobi...)

Se pa strinjam glede tega, da jaz tudi ne bi puščala 5 letnika samega, bi tudi dala mejo nekje pri 6-7 let, č ebi me zdaj vprašal (vendar mojidve še nista toliko stari, da bi lahko povedala iz izkušnje).

Sem pa opazila eno prav zanimivo stvar: včasih se zgodi, da nismo čisto skupaj: če recimo nekaj pozabim in letim gor po stopnicah to iskat, onidve pa počakata na dnu stopnišča, da ju ne vlačim obeh gor, ali pa če moram it nekaj podpisat poštarju,... Če hočem samo tako it, potem je obe strah. Če pa vprašam Ronjo, če bi bila "velika sestra" in "pazila na Lejlo", da grem podpisat pošto, potem nobene ni nič strah - niti Ronje, kar je prav hecno - čisto se prelevi, zdi se, kot da ima občutek, da obvladuje položaj. In nikoli se še nista jokali, skregali ali karkoli takega medtem (ok, tudi sicer se ne kregata dosti, pa res to ne traja dolgo, ampak vseeno sem ponosna nanjuuser posted image ).

no,sem se spet razpisala, samo res me razžalosti, ko vidim tako obsojanje staršev, ki jim je že tako grooozno, ker se je njihovim otrokom nekaj zgodilo... KOlikokrat bi moj otrok lahko padel iz kakega igrala na igrišču? Kaj če bi jo takrat z elektriko ne odnesla tako dobro? Niti pomisliti nočem! Pa dokler je vse ok, sem ok mama, če bo pa kaj narobe, bom pa grozno neodgovorna? Pa saj sem ista jaz. IN oni so isti - delajo isto, kot so prej, včasih se pač zgodi kaj groznega. Slepit se, da se tebi ne bo, ker si tako super, je pesek v oči. Upam, da se mi ne bo, trudila se bom, da se ne bi, vem pa, da je tu vedno potrebna tudi sreča!


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Otrok sam doma
31.12.2010 8:43:21   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: ronja
no,sem se spet razpisala, samo res me razžalosti, ko vidim tako obsojanje staršev, ki jim je že tako grooozno,

Obsojanje? user posted image
O tem v konkretnih primerih odloča sodišče. Ne da je to narobe. Ne da je to prav. To je dejstvo.


IZVIRNO SPOROČILO: ronja
Se pa strinjam glede tega, da jaz tudi ne bi puščala 5 letnika samega, bi tudi dala mejo nekje pri 6-7 let,

Če bi prebrala v miru brez razburjenja, bi ugotovila, da sem to napisal. Prej otrokovi možgani niso sposobni sprocesirati informacij (pa če so še tako odgovorni in zreli otroci).

Nisem najdel primera, nekaj let nazaj, ko je mama pustila 2letnika in 4 letnika doma in samo skočila v trgovino. 2letnik je medtem padel skozi okno.
A je mami hudo? Je.
A je ravnala odgovorno? Ne. Čeprav se ji takrat to ni zdelo. Pa tudi prej je verjetno že pustila za kratek čas same, da je lahko takrat zaupala toliko bolj. Zanima pa me, kaj praviš na posledice, ki jih sedaj nosti ta 4letnik. Celo življenje.

Tako kot pravo Ronja, uporabljat pravo mero zdrave pameti.

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Otrok sam doma
31.12.2010 13:27:16   
ronja
O tem v konkretnih primerih odloča sodišče. Ne da je to narobe. Ne da je to prav. To je dejstvo.

Ni obsojanje samo na sodišču in mislim, da to oba vevauser posted image . V tvojem postu ga je bilo precej zaznati, čeprav nisi sodnik.

Če bi prebrala v miru brez razburjenja, bi ugotovila, da sem to napisal.

Zato pa sem napisala, da se strinjam - če bi pozorno perbral, bi videluser posted image .

Se strinjam z uporabo zdrave pameti - vendar tudi pri "sojenju" staršem. Mama, ki je bila zraven, ko je otrok padel skozi okno... Kaj nihče nima nikoli odprtega okna, pa gre iz enega prostora, kjer so otroci v drugega za 3 minute? To res težko verjamem... Sama sicer nisem frik na zračenje in me je groza ravno tega, ker živimo v bloku v 2-3 nadstropju (odvisno kako šteješ), vendar bi težko rekla, dase mi ne more zgodit, da bi šla na wc, kadar bomo zračili, pa da bi bil lubi recimo ravno takrat v drugi sobi ali bi pač otrok šel v drugo sobo med tem... Tudi to je zame zdrava pamet.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 35
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Pojdi na:





Za družine BREZPLAČNO (od 15. do 22. maja)
Na pobudo ZPMS bo kar 40 muzejev in galerij po vsej Sloveniji, v tednu družin, med 15 in 22. majem 2024 (ali pa na določ...
BLOG: Pitje vode in lulanje med poukom
Te med odmorom ne tišči lulat in te je pritisnilo sredi pouka? Boš moral počakati do naslednjega odmora. V mojem svetu j...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?