|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   kako?
4.6.2009 7:12:59   
maya2
Danes ali jutri me čaka grozna naloga. Kako povedati 3-letni hčerki da njenega ljubega strica ni več user posted image user posted image user posted image .
Izdelala sem si veliko 'scenarijev', vendar ne vem kako naj se zadeve lotim.
Če mi lahko katera pomaga z lastnimi izkušnjami bi bila vesela. Rada bi ji lepo in na pravi način povedala.... ampak kaj ko še sebi ne morem user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nobody is perfect.

Hi! I'm Nobody
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: kako?
4.6.2009 7:24:43   
Anonimen
Ni potrebno razlagat in ni potrebno otoka vodit na pogreb.
Premajhen je še, da bi čisto razumel.
Moj vnuček je bil tolko star, ko je njegov pradedi ( moj oče umrl) pred tremi leti. Hčerina prijateljica ga je počuvala za čas pogreba. Nič mu nismo povedali, tisti dan namreč, šele, ko je vprašal kje je dedi, sva ga s hčerko odpeljali pižgat svečko na grob in mu razložili, da je dedi pri angelčkih s prababico in, da mu na grobu prižigamo svečko, da se ga spomnimo. Kar nekaj časa je spraševal oziroma ugotavljal, da dedija ne bo več nazaj in se s tem brez traum sprijaznil.


Moje iskreno sožalje.user posted image

< Sporočilo je popravil neva6 -- 4.6.2009 7:25:59 >

(odgovor članu maya2)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: kako?
4.6.2009 7:45:07   
mika
Maya, iskreno sožaljeuser posted image user posted image

Tudi mi nismo peljali hčerke na pogreb, ko je umrla moževa babica. Stara je bila 2.5let.

Smo jo pa ohranili v skoraj vsakodnevnem pogovoru in se je po dveh letih še vedno spomni. V najini pravljici, o Luciji, ko se je rodila, omenim, da smo iz porodnišnice šli najprej k babi in kako je bila vesela....gledamo slike, tako da se je z veseljem spominja.

Pogrebi se mi zdijo preveč travmatični za otroka. Z enostavnimi besedami, mu povejte zakaj je umrl ,....tako kot je Neva napisala, smo tudi mi šli po pogrebu skupaj svečko prižgat in smo ji rekli, da je babi pri anglečkih, ker je bila zelo bolna in jo je fejst noga bolela.

drži seuser posted image

(odgovor članu maya2)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: kako?
4.6.2009 9:28:45   
Lunca1
Moje sožalje. user posted image

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: kako?
4.6.2009 10:06:10   
end1
to smo mi dobili kot priporočilo strokovno usposobljenih oseb ob tem življenskem dogodku.

Kako se pogovarjati z otrokom: pomembno je, da otro čuti našo naklonjenost (o tem sem se pripravljen pogovarjati s teboj), odkritost (otrok lahko vpraša karkoli, nepomembnih vprašanj ni) in resnicoljubnost (otroku govorimo resnico in mu priznamo, da marsičesa še sami ne vemo).

Otroku pomagamo krepiti njegovo zmožnost predstavljanja:
- pogovarjamo se o mrtvih, si ogledujemo fotografije, obiskujemo, negujemo grob
- otroku povemo, da telo pokoljnika pokopljemo
- ljubljene osebe, kljub temu, da jo pokopljemo, nikoli ne izgubimo, če mislimo nanjo (se p njej pogovarjamo, obiskujemo grob)

Pomembno:
- odrasli se ne izogibamo pogovorov o smrti, ampak se o njej pogovarjamo,
- ne pričakujemo, da bodo otroci razumeli pojem smrti, tudi če jim bomo natančno predstavili dejstva
- ne govorimo mu kako naj se počuti ali odziva
- ne bodimo presenečeni, če se nam otrok ne zdi primerno žalosten ali nesrečen. ne kritizirajmo njegovega vedenja,
- pri pojasnevanju smrti nikoli ne uporabljamo izraza, da je nekdo zaspal
- ne govorimo mu, da je nekdo umrl samo zato, ker je bil bolan. Treba mu je objasniti, da večina bolnih ljudi ozdravi,
- ne uprabljamo besednih leporečij. Stavek: Izgubili smo dedka, lahko otroka zelo vznemeri. Ne razume zakaj nič ne storim, da bi ga našli. zelo neprimerno je otroku pojasnevati, da je nekdo umrl, ker ga je Bog imel rad in ga je vzel k sebi. Otrok doživlja, da sam ni dovolj priden, da bi ga imel rad,
- ne govorimo mu, nja v težkih časih pomaga staršem.

Nam je pomagalo.

Sožalje!

(odgovor članu Lunca1)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: kako?
4.6.2009 18:40:39   
bskrle
Najprej iskreno sožalje.
Otroku mirno povej. Naše so čisto lepo sprejele, da je prababica umrla, videle so jo na parah in šle k pogrebu - stare 3-5 let.

Pogreb za otroka ni nič travmatičnega, če ve zakaj in kako se kaj dogaja. 


_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu end1)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: kako?
4.6.2009 19:18:46   
blaža
Sožalje.

Povej ji iskreno. Bre izmišljevanja raznoraznih ,... Nam je umru nono od mojga predkratkim in sva sina, ki ima šest let peljali na pogreb. Sem prav vprašala vzgojiteljico, da kaj naj nardim in je rekla, da je prav da gre, da je to naraven proces v življenju,... pa še eno gradivo mi je skopirala o smrti in tam piše, daje treba povedat po resnici, da bo otrok to lahko sprejel.

Je pe druga zadeva, če umre otroku pranono, ker je to naravno, ker je pač najstarejši,.., če pa umre nekdo v nesreči, al pa mlad človek, je pa zadeva bistveno težja. Če je bil bolan se pač poveda, da je bil hudo bolan,... če je umrl v nesreči se mora tudi to povedat. Ni druge, čeprav je zelo težko.

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu bskrle)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: kako?
4.6.2009 21:33:02   
maya2
user posted image user posted image user posted image danes popoldan sva ji povedala user posted image user posted image meni se srce para, če je možno še bolj kot je.... Mala je tako jokala, da bi se je še kamen usmililuser posted image user posted image držala je njegovo sliko jo lubčkala, v drugi roki stiskala angelčka in vse kar je spravila je bilo: zakaj? zakaj so ga odnesli anglečki .... nikoli več ga ne bom videla...user posted image user posted image   Vedela sem da bo težko ker ga je oboževala, vendar si nikoli nisem mislila da bo tako hudouser posted image user posted image obljubila sva ji da jo bova peljala prižgat svečko kadar bo hotela, da mu bo lahko vse povedala na grobu, ampak da ga med nami ne bo več.... ne vem kje sem zbrala toliko moči, ker znotraj me je trgalo....user posted image user posted image Ne vem kako bomo naprej.........

_____________________________

Nobody is perfect.

Hi! I'm Nobody

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: kako?
5.6.2009 23:39:16   
PiaM
user posted image  Ojej, iskreno soažlje.

(odgovor članu maya2)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: kako?
6.6.2009 10:32:02   
hmm...
Ojoj, iskreno sožalje.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Kadar neko stvar izgubimo, šele takrat se zavedamo kaj smo imeli!

http://www.zavetisce-horjul.net/index.php

-----> POMAGAJMO JIM!!!!!

(odgovor članu PiaM)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: kako?
6.6.2009 10:37:44   
Anonimen
Kako povedati 3-letni hčerki da njenega ljubega strica ni več user posted image user posted image user posted image


Jaz ji kar direkt recem, da je umrl. Da tako je, dojencki se rodijo, stari ljudje umrejo, ko jim neha biti srcek, vcasih pa niso stari, ampak jim srcek neha delati ze prej. Nic ne olepsavam in nic ne skrivam.

(odgovor članu maya2)
  Neposredna povezava do sporočila: 11
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Naravno in sočutno odvajanje od plenic
Pri odvajanju od plenic ne gre toliko za to, kdaj so otroci razvojno pripravljeni biti brez plenic, ampak bolj za to, kd...
BLOG: Pogovori z otrokom v trebuščku
V tistem trenutku sem se odločila, da sploh ni pomembno, kakšni bodo rezultati amniocenteze, jaz bom tega otroka obdržal...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?