|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Otroci z velikim egom
7.2.2007 22:09:01   
Pobalami
Še jaz bom vskočila.

Kot ste že nekatere napisale. Ni važno po kakšnih načelih vzgajate otroka ap, sž, ****. Važno je da mu postavite meje. Otrok potrebuje mejo. Starš ga mora voditi, ker sam je ne bo najdel (pri nekaterih otrocih lažje pri nekaterih težje). Ker če mu je ne boste bo postal razvajen, egoističen mulc, ki bo šel na živce vsem do konca življenja.

Sem gledala serijo Supper Nanny na BBC prime, kjer so "prevzgojili" problematične otoke v zelo kratkem času. Samo prav način je treba ubrati. V bistvu je bil point v tem, da otrok ve da ga imaš rad, se z njim ukvarjaš, dogovarjaš hkrati pa mora vedeti kje so meje (otrok, če ni ubogal je šel sedet v kot na stol, na stopnice, v hujših primerih so ga zaprli v kopalnico dokler se ni strmal do konca).

Hočem rečt otrok je razvajen pri starših z AP načeli in razvajen je lahko pri starših, ki se z njim sploh nič ne ukvarjajo. Oboji mu niso nudili nekaj kar bi potreboval.

(odgovor članu dory)
Neposredna povezava do sporočila: 51
   RE: Otroci z velikim egom
7.2.2007 22:25:55   
Seven*
Faca, tole si pa super napisala. Dejansko je tole point. Meje so pa ful vazne, drugace otrok ne ve pri cem je.

_____________________________

Gospa sem.

(odgovor članu Pobalami)
Neposredna povezava do sporočila: 52
   RE: Otroci z velikim egom
7.2.2007 22:47:14   
Magi*
IZVIRNO SPOROČILO: faca

Še jaz bom vskočila.

Kot ste že nekatere napisale. Ni važno po kakšnih načelih vzgajate otroka ap, sž, ****. Važno je da mu postavite meje. Otrok potrebuje mejo. Starš ga mora voditi, ker sam je ne bo najdel (pri nekaterih otrocih lažje pri nekaterih težje). Ker če mu je ne boste bo postal razvajen, egoističen mulc, ki bo šel na živce vsem do konca življenja.

Sem gledala serijo Supper Nanny na BBC prime, kjer so "prevzgojili" problematične otoke v zelo kratkem času. Samo prav način je treba ubrati. V bistvu je bil point v tem, da otrok ve da ga imaš rad, se z njim ukvarjaš, dogovarjaš hkrati pa mora vedeti kje so meje (otrok, če ni ubogal je šel sedet v kot na stol, na stopnice, v hujših primerih so ga zaprli v kopalnico dokler se ni strmal do konca).

Hočem rečt otrok je razvajen pri starših z AP načeli in razvajen je lahko pri starših, ki se z njim sploh nič ne ukvarjajo. Oboji mu niso nudili nekaj kar bi potreboval.


hm, zanimiv pristop. nekatere na tem forumu bi temu rekle izvajanje terorja nad otrokom.

_____________________________

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe. Albert Einstein

(odgovor članu Pobalami)
Neposredna povezava do sporočila: 53
   RE: Otroci z velikim egom
7.2.2007 23:03:22   
polona2
No, jaz sem večkrat gledala nemško Super Nanny na RTL-u, pa je vedno poslala otroka sedet na stopnice, da se je malo ohladil, malo premislil o tem, če je prav kar počne. Vse to je izgledalo zelo neprisiljeno in meni se je to zdel primeren in učinkovit način za pomiritev otroka. So pa imeli v teh oddajah res težke primere, hiperaktivne in agresivne mulce, ki so skakali vsem po glavi, tepli starše, mlajše bratce in sestrice itd.


(odgovor članu Magi*)
Neposredna povezava do sporočila: 54
   RE: Otroci z velikim egom
7.2.2007 23:15:41   
Magi*
IZVIRNO SPOROČILO: polona2

No, jaz sem večkrat gledala nemško Super Nanny na RTL-u, pa je vedno poslala otroka sedet na stopnice, da se je malo ohladil, malo premislil o tem, če je prav kar počne. Vse to je izgledalo zelo neprisiljeno in meni se je to zdel primeren in učinkovit način za pomiritev otroka. So pa imeli v teh oddajah res težke primere, hiperaktivne in agresivne mulce, ki so skakali vsem po glavi, tepli starše, mlajše bratce in sestrice itd.




saj to je bil moj point. ker sem že večkrat napisala, da pri nas samo tak način učinkuje in sem bila vedno napadena zaradi tega. mah, saj je vseeno.

_____________________________

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe. Albert Einstein

(odgovor članu polona2)
Neposredna povezava do sporočila: 55
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 6:54:16   
Dashenka
Ha ha ha...

Meni je pa tale terminologija vedno bolj všeč oz. dojemanje le te:
- navzgojen otrok = mavrični, indigo, itd.
- razvajen otrok = velik ego
- uklanjanje željam otroka = AP

Tako, kot so bili v šoli vsi, ki so komaj zdelovali vedno takooooooooo brihtni, ampak tako leni...


Ta je pa luštnauser posted image user posted image user posted image

Ampak z zadnjim se pa ne strinjam.
Pri nas si bili ti "ta brihtni dvojkarji" samo nerazumljeni.

(odgovor članu viv_)
Neposredna povezava do sporočila: 56
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 9:20:59   
sonjaka
Samo eno pripombo bi imela. Jaz se tudi trudim z vzgojo svoje hčerke in se najdem v veliko stvareh AP-ja. Vendar, če nekaj hoče (igračo, igralo...), ki je zasedena, je pač zasedena in pika. Razložim ji, da se lahko igra kaj drugega in ko bo npr. gugalnica ali ne vem kaj prosto, lahko tisto dobi. Ne pustim ji maltretirati otrok. Če se dere, NJEJ preusmerim pozornost in ne DRUGEMU otroku, ki pri tem vsem nima nič. Ker najbolj od vsega mi pa grejo na živce starši, ki hočejo ustreči svojemu otroku in ko se moja igra npr. z rdečo lopatko (svojo, mimogrede) in jo hoče še drug otrok, mu rečejo ponavadi: Daj pa ti npr. žogico punčki, ona ti bo pa dala lopatko. Zakaj??? Pa moja jasno pove, da ne želi žoge. Oni pa kar naprej, pa tovornjak...Tega jaz res ne razumm in takrat pa jaz posežem vmes in prijazni mami razložim, da se moja hči pač igra zdaj s to lopatko. 
In še nekaj, moja se občasno tudi "stepe" za kakšno stvar (običajno med otroci, s katerimi se poznajo - sošolci v vrtcu, prijatelji) in če so enakovredni, se velikokrat vidijo, jih pustim. Itak enkrat zmaga en, drugič drug. Če pa en **** vztajno s palico maha okrog moje hčerke ali pa jo poriva navzdol po stopnicah tobogana, pa dotičnemu otroku lepo razložim, da je to nevarno (ker mu starši očitno ne znajo).

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 57
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:03:48   
skuštrana
(otrok, če ni ubogal je šel sedet v kot na stol, na stopnice, v hujših primerih so ga zaprli v kopalnico dokler se ni strmal do konca).


Ja, glej, tale metoda je zelo uporabljiva.. Jaz jo imenujem chill outuser posted image , je pa tale metoda uporabna za malo starejše otroke, ko že razumejo kaj so naredili narobe. Pri nas sem jo probala, pa je tamala še premala za kaj takšnega. In, Magi, to ni izvajanje terorja, ampak daš otroku možnost, da razmisli kaj je naredil narobe, pa tudi tvoji živci se med tem malo umirijo. Potem se pa v miru pogovorita kaj in zakaj je bilo ter določita sankcije, če so potrebne. Teror je nekaj čisto drugega, teror je, kadar si ti nad otrokom, v takšnili situaciji pa do tega ne pride. Daš mu čas in mesto za razmislek.


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu Magi*)
Neposredna povezava do sporočila: 58
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:24:21   
Magi*
skuštrana, meni je to popolnoma jasno. mnogim pa žal ni.

_____________________________

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe. Albert Einstein

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 59
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:31:29   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

Ha ha ha...

Meni je pa tale terminologija vedno bolj všeč oz. dojemanje le te:
- navzgojen otrok = mavrični, indigo, itd.
- razvajen otrok = velik ego
- uklanjanje željam otroka = AP

Tako, kot so bili v šoli vsi, ki so komaj zdelovali vedno takooooooooo brihtni, ampak tako leni...


Ta je pa luštnauser posted image user posted image user posted image

Ampak z zadnjim se pa ne strinjam.
Pri nas si bili ti "ta brihtni dvojkarji" samo nerazumljeni.



Pri nas pa "vedenjsko moteni".user posted image

(odgovor članu Dashenka)
  Neposredna povezava do sporočila: 60
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:38:59   
Sonrisa
Saj ne vem, če bo pasalo zraven, samo imam že nekaj dni v mislih naslednji primer. Ena mamica je zame prav tipičen primer AP-ja. Glede dojenja ne vem, kako je bilo, je pa pri vseh drugih točkah zelo "zagrizena". Ne hodi v službo, da je več časa z otrokom. Najeto ima hišno pomočnico, da pospravlja, pere, lika ... da je ona več časa z otrokom. No, pred časom pa je tega otroka vpisala v vrtec. In tam so potrebovali škorenjčke in sta jih šla iskat v trgovino, kjer dela moja tašča. Nekaj časa sta se nekaj pregovarjala, potem sta le prišla do blagajne, in to z dvema paroma škorenjčkov. Pa reče ta mamica, če lahko nese domov oba para, ker njen sin danes ni na volji za pomerjanje škornjev. user posted image  Pa da jih bo prinesel očka nazaj, ko se bo mali odločil, kdaj jih bo pomeril in katere so mu všeč. Ker smo iz majhnega kraja in se med seboj vsi poznamo, seveda ni nobenega problema vzeti nekaj in čez čas nazaj prinesti, ampak no ... Zaradi tega, ker mali ni na volji ... Ne vem, no, a sem jaz tista čudna in je samo meni ta malce huda?user posted image

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 61
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:52:45   
Seven*
Tiniga. Mi smo nekaj dni nazaj naredili podobno zadevo. Tamali je zacel skatle premetavat v trgovini in smo rekli, da pac danes ne dobi cevljev. Smo se obrnili in sli iz trgovine. Cevlje smo sli kupit naslednji dan, ker jih je nujno rabil. Glede na to kaksno ipiko je teral, se mi ni zdelo smiselno, da mu poskusam pomerit se tiste cevlje, itak bi zaradi zvijanja bilo cisto nemogoce. Pa smo ga pobasali na ramo in odnesli iz trgovine. user posted image

_____________________________

Gospa sem.

(odgovor članu Sonrisa)
Neposredna povezava do sporočila: 62
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 11:58:26   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

Ha ha ha...

Meni je pa tale terminologija vedno bolj všeč oz. dojemanje le te:
- navzgojen otrok = mavrični, indigo, itd.
- razvajen otrok = velik ego
- uklanjanje željam otroka = AP

Tako, kot so bili v šoli vsi, ki so komaj zdelovali vedno takooooooooo brihtni, ampak tako leni...


Ta je pa luštnauser posted image user posted image user posted image

Ampak z zadnjim se pa ne strinjam.
Pri nas si bili ti "ta brihtni dvojkarji" samo nerazumljeni.



Hmmm, glede na to da iz tega sarkazma čutim, da se zavzemata za poimenovanja brez olepšav, je potem res bolj primerno, da takemu "dvojkarju" rečemo, da je butast, neumen, zabit bebec, nesposobnež. To bi verjetno zelo prispevalo k njegovi samopodobi, ja, ampak to verjetno niti ni važno, saj je itak cepec, kajne.
Kot učiteljici bi se mi starš, ki bi končno enkrat videl svojega otroka v pravi luči, strašno dopadel in bi mi predtavljal vzorčni primer starša, ki v nobenem pogledu ne razvaja svojega otroka, in se mu ne uklanja ter prilagaja, ampak ga vzgaja v pozitivnem duhu.
Kot starš pa si bom tako "nepredalčkanje" zapomnila, za vsak slučaj, da ne bom lagala ne sebi ne otroku in si delala lažnih utvar.

Pa da ne bo pomote: tole AP predalčkanje mi gre na jetra, kot mi gre pač vsako predalčkanje kot tako ... torej tudi neAP (ne)predalčkanje.



(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 63
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:01:19   
Anonimen
Uf, se opravičujem, sem na brzino brala med delom v službiuser posted image . Kot vedenjsko moteni so bili pri nas označeni učenci, ki so se grdo obnašali, in ne tisti s labimi ocenami.

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 64
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:04:10   
Anonimen
Tiniga, tudi mi smo že šli iz trgovine brez čevljev, ker otrok ni bil "pri volji za pomerjanje". Nisem pa s seboj vzela dvojnih, če bo morda doma pa vendarle pri volji. To pa je po moje vendarle bila napaka te mamice.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 65
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:04:27   
Seven*
Njecko. Upam da ves, da namen AP foruma ni bilo predalckanje, ampak zelja, da se mogoce podebatira brez konfliktov  s podobno mislecimi.

Imas pa prav, da zelo malo starsev vidi realno stanje, ceprav jaz verjamem, da je za vsakega starsa njegov otrok najboljsi. Gre samo za to, da ce stars uvidi kaksne so sposobnosti, ga lazje usmerja in tudi otroka ne zafrustira. Mnogi starsi namrec svoje otroke preforsirajo v lastni zelji, da bi postali to kar oni niso. Ker pac danes moras imeti kvaliteto.. Jaz pa se vedno pravim, da bo pocasi zmanjkalo mehanikov, kuharjev, cevljarjev.. Skoda.


_____________________________

Gospa sem.

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 66
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:23:03   
nejcko
Seven,
v zadnjem tednu se skušam čim bolj distancirati od tele "AP vojne". Sama sem si o vsej zadevi ustvarila svoje mnenje in skušam iz obeh strani potegniti kaj koristnega. Meni nobena stvar na tem svetu ni a priori slaba, prav tako pa mi ni niti a priori najboljša. Izraz predalčkanje sem tukaj uporabila namesto daljšega, da če nisi z nami, si proti nam ali če nisi bel, si črn itd, če nisi fikus, si nevzgojen, če nisi nevzgojen, si razvajen, če nisi razvajen, si indigo, če nisi indigo si veli ego ... razumeš? Torej moraš biti opredeljen, moraš dobiti etiketo, ker le-ta nekaj šteje. Saj ni važno, če je v vrečki fižol, važno je, da na etiketi piše soja.

Saj so me parkrat že zasrbeli prsti, da bi kaj napisala, no vsake toliko že kkšen intermezzo spustim, ampak se mi zdi brez veze, iskreno povedano. Pa tudi predolgo bi bilo in potem se ne bi dalo nikomur tega brati user posted image

Jaz imam dva otroka: A in B, ki sta si tako zelo različna, da spadata vsak v svoj "predal", čeprav sta od iste omare. Največji problem pa nastane, ko me živ bog, niti jaz samo sebe, ne more "sortirati" v noben kalup. No, v bistvu je logično, da če je omara sestavljena iz različnega lesa in oblikovana v različnih stilih, da tudi predala ne moreta biti čisto enaka, a ne?

Vi kar debatirajte naprej, mi je čisto fajn brat.


(odgovor članu Seven*)
Neposredna povezava do sporočila: 67
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:30:07   
Marogica
Punce, bi še prišla katera na kavo?..user posted image

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 68
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:32:13   
Anonimen
Zdaj bo treba pa kaj močnejšegauser posted image ,kava jih ne bo pomirila.user posted image

(odgovor članu Marogica)
  Neposredna povezava do sporočila: 69
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:33:08   
fuzzy
Jaz bi pa komentirala tole o 'rojenem vodji'. Moja sodelavka zase vedno govori, da je rojen vodja in v tem duhu večvrednosti so jo vzgajali tudi starši. Resnica pa je, da svojo voljo uveljavlja na precej neprijetne načine - z zmrdovanjem nad idejami drugih, zelo vztrajnim prepričevanjem (teženjem), ukazovanjem in podobnimi pritiski. Jaz se na to požvižgam, saj mi na srečo ni treba sodelovati z njo, za na kavo pa je čisto ok. Samo v krogu ljudi, s katerimi mora vsakodnevno sodelovati, je pa zelo osamljena in prijateljic tudi nima, po lastnih besedah.
Bistvo je to, da je treba otroka naučiti sodelovanja, saj je tudi vodenje na ta način boljše (če se ti zdi, da je tvoj otrok rojen vodja in želiš to pri njem negovati in vzpodbujati), predvsem pa se ostali ne počutijo podrejene ali ponižane.

(odgovor članu Seven*)
Neposredna povezava do sporočila: 70
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:33:28   
rija
IZVIRNO SPOROČILO: Marogica

Punce, bi še prišla katera na kavo?..user posted image


jaz,jaz....user posted image user posted image  na duplo user posted image  pa še duplo jagodno pico....user posted image

_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 71
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:33:32   
Marogica
IZVIRNO SPOROČILO: Dalija

Zdaj bo treba pa kaj močnejšegauser posted image ,kava jih ne bo pomirila.user posted image


Ti pa za mano "laziš" danes... Saj vem, da bi tudi rada prišla na kavo...user posted image

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 72
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:35:52   
Anonimen
Zdaj je moderno zasledovanjeuser posted image user posted image
Kaj morem,če si mi všeč.user posted image  Da ne bo pomote,nisem pri talevih.user posted image

(odgovor članu Marogica)
  Neposredna povezava do sporočila: 73
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 12:39:46   
Marogica
IZVIRNO SPOROČILO: Dalija

Zdaj je moderno zasledovanjeuser posted image user posted image
Kaj morem,če si mi všeč.user posted image  Da ne bo pomote,nisem pri talevih.user posted image


Če bi me videla, bi pa kar "smer" spremenilauser posted image user posted image

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 74
   RE: Otroci z velikim egom
8.2.2007 14:15:05   
taška30
IZVIRNO SPOROČILO: Seven

Recimo spet primer oblacenja:

"Oblect se je treba!"
"Ne! Bom risanko gledal"
"Oblect se je treba!"
"Ne, ne bom.."
"Glej, ce se bos oblekel, bova risanko dala v vrecko, pa si jo lahko s sabo neses, da jo pokazes vzgojiteljici'

In se gre brez trme in vsega oblect..


Gre, gre. Ampak ZELO VELIKO energije porabis, to pa je dejstvo.



In temu vi pravite zahteven otrok? Ha!user posted image  Saj pade že na taprvo finto (podkupovanje, preusmeritev...kakorkoli že to kdo imenuje)! No,naša se ne (v)da tako hitro, lahko ji obljubljaš zvezde z neba, lahko ji 'groziš', da ji boš vzel kako stvar, lahko ji preusmerjaš pozornost...na koncu ugotovim, da sploh ni fora v risanki ali oblačenju za vrtec (če vzamem tvoj primer, Seven), ampak v tem kdo bo zmagal oz. kdo bo prej popustil, jaz ali ona. In seveda mora zmagat mami (pa magari da jo primem in otepajočo in kričečo oblečem), ker drugače zna naslednjič pregovarjanje trajati še enkrat toliko. Vsi pa žal nimamo neskončno veliko časa zjutraj pred službo.

Tako da , meni se zdi, da včasih preveč parlamentirati z otrokom tudi ni dobro. So pač stvari, ki jih je treba naredit hočeš nočeš, zobe je treba prat, nohte je treba stričt, oblečt se je treba, na cesto se ne sme skakat itd...pa mi je čisto vseeno ali otrok razume zakaj ali ne, če še ne, pa še bo!
Očitno sem jaz tud ne AP.user posted image
Nimam pa nič proti AP-jevcem sploh. Vsak po svoje!

Lp, Taška

(odgovor članu Seven*)
Neposredna povezava do sporočila: 75
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?