|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: kako najti biološke starše
26.10.2010 10:45:15   
Kerensa*
Zaenkrat sem našla samo podatek o tem, da državni zakonu prepovedujejo posvojencu pred 18-im letom dajati kakršnekoli podatke o njegovih bioloških starših. Kateri zakoni so to, še ugotavljam, kljub temu pa ta izjava podpira mojo, s katero trdim, da ima oseba po 18-em letu pravico izvedeti, kdo so njegovi biološki starši.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 51
   RE: kako najti biološke starše
26.10.2010 10:59:30   
Kerensa*
2. alinea 208. člena Družinskega zakonika pravi takole (1. del):

Po vpisu v matični register  posvojenec nima pravice do seznanitve z osebnimi podatki svojih bioloških staršev, prav tako ti nimajo pravice do seznanitve z osebnimi podatki otroka, ki so ga dali v posvojitev. Seznanitev s temi osebnimi podatki je mogoča le ob pisnem soglasju osebe, na katero se nanašajo osebni podatki. V primeru seznanitve z osebnimi podatki otroka da pisno soglasje otrok, če je sposoben razumeti njegov pomen in posledice, sicer pa njegov zakonit zastopnik

To pomeni, da v sami osnovi otrok res nima dostopa do podatkov o svojih bioloških starših (razen do anonimnih podatkov o njihovem zdravstvenem stanju), vendar pa se mi zdi, da se da ta člen zakona prav legalno zaobiti, saj se mi zdi, da ni dovolj natačno zapisan.

"Seznanitev s temi podatki (torej s podatki, ki jih otrok želi o starših ali s podatki, ki jih starši želijo o otroku) je možna le ob pisnem soglasju osebe, na katero se nanašajo ti podatki (v 1. primeru torej soglasje staršev, v 2. primeru pa soglasje staršev)."

2. del 2. alinee 208. člena pa pravi takole:

"Otrok, starejši od 15 let, lahko sam poda soglasje, če je sposoben razumeti njegov pomen in posledice, v nasprotnem primeru pa njegov zakoniti zastopnik. Soglasje pridobi CSD na pobudo posvojenca ali bioloških staršev."

Torej sme vsaka polnoletna oseba, ki je bila posvojena, stopiti na tisti CSD, ki je urejal posvojitev in tam legalno zahtevati, da CSD stopi v kontakt z njegovimi biološkimi starši in jih povprašati za soglasje. V kolikor biološki starši soglasje podpišejo, tako ali tako ni težav - otrok in starša se srečajo. V kolikor pa starša soglasja ne podpišeta, morata, po moji interpretaciji, dati izjavo o tem in ta izjava mora priti do otroka, da jo vidi. Verjeti socialni delavki na besedo ne pride v poštev. V slednjem primeru se otrok pač lahko posluži drugih načinov iskanja, da ugotovi, ko sta njegova starša, vprašanje pa je, če je to seveda smiselno, če sta starša tudi (najmanj) 18 let po posvojitvi ponovno podpisala, da ne dovoljujeta dajanja podatkov in da ne želita stikov.

Skratka - CSD mora ukrepati.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 52
   RE: kako najti biološke starše
26.10.2010 11:27:24   
*blu*
Živjo.
Najprej hvala za tole temo, ker se tudi jaz ukvarjam s podobnim vprašanjem. Razlika je, da ne iščem svojih staršev ampak starše mojega dragega. Moj je rojen leta 74 pa nima razen posvojiteljev na rojstnem listu nikogar drugega. Taščo sem že spraševala okoli tega, pa mi noče nič povedati oz. pravi da po njeni smrti lahko raziskujem, prej pa ne. Mene pa zanima samo zaradi tega razloga, ker imava midva dve majhni punčki, ki odraščata in prej ali slej bo katero kaj zanimalo, kar je še pomembneje, kaj če katera spozna fanta, s katerim je v bistvu sorodnica. Mah...nekako bi se rada malo pripravila, da se mi ne bi bilo potrebno ves čas spraševati, kdo so ti ljudje.
Če mi mogoče lahko katera pove, ali naj vse skupaj pustim na miru, ali naj se lotim in kje?
Hvala.

_____________________________

Sprememba je kot vdih kisika, ki te poživi.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 53
   RE: kako najti biološke starše
26.10.2010 11:28:30   
Kerensa*
Če tebe in tvojega g. Moža zanima, potem ne odnehajte. Sploh pa ne zaradi mnenja tvoje ge. Tašče.

(odgovor članu *blu*)
Neposredna povezava do sporočila: 54
   RE: kako najti biološke starše
1.11.2010 19:44:28   
črticaa
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Če tebe in tvojega g. Moža zanima, potem ne odnehajte. Sploh pa ne zaradi mnenja tvoje ge. Tašče.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 55
   RE: kako najti biološke starše
24.6.2011 17:30:05   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Vespazijan

Če si bila posvojena pred letom 1977 (do takrat je potekala nepopolna posvojitev) boš na izpisku iz matičnega registra rojstev našla podatke o bioloških starših in zaznamek o posvojitvi in posvojiteljih. Če pa je posvojitev bila po letu 1977 (popolna posvojiev) pa bodo na tem izpisku samo posvojitelji.
Kot je že Gordana napisala, poskusi na CSD, vendar pa če gre za popolno posvojitev bo težko.

Veliko sreče pri iskanju


To pa ne bo držalo. Moja prijateljica je bila posvojena 1983, pa ima na rojstnem listu podatke o svojih pravih starših.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 56
   RE: kako najti biološke starše
26.6.2011 9:49:06   
črticaa
IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: Vespazijan

Če si bila posvojena pred letom 1977 (do takrat je potekala nepopolna posvojitev) boš na izpisku iz matičnega registra rojstev našla podatke o bioloških starših in zaznamek o posvojitvi in posvojiteljih. Če pa je posvojitev bila po letu 1977 (popolna posvojiev) pa bodo na tem izpisku samo posvojitelji.
Kot je že Gordana napisala, poskusi na CSD, vendar pa če gre za popolno posvojitev bo težko.

Veliko sreče pri iskanju


To pa ne bo držalo. Moja prijateljica je bila posvojena 1983, pa ima na rojstnem listu podatke o svojih pravih starših.



potem ima vrjetno še svoj "originalni" rojstni list, ker pri posvojitvi ti ga spremenijo, in nanj vpišejo kot starše  tvoje krušne starše,.... saj pri vseh ki jih jaz poznam je tako

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 57
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?