|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 [5] 6 7   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 11:16:49   
posh
IZVIRNO SPOROČILO: kamilija
Šolski izlet bi lahko bil v kakšno klavnico, da bi vidl, da meso ne raste na polju. 80 % ljudi se ne zavedi, koliko trpljenja povzročimo živalim.



Razumem tudi to stališče, ampak vedet, da npr. 80% ljudi vemo, kako trpijo LJUDJE po vsem svetu...OTROCI..bi raje tukaj začeli?
Pa ni meso edini strup, ki na nas preži, razni aspartami, ki jih je dobesedno skoraj vsepovsod, takšni in onakši strupi v sadju, zelenjavi..ma ni konca ne kraja.

(odgovor članu kamilija)
Neposredna povezava do sporočila: 101
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 11:22:04   
mika
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

ja, sem ravno hotla predlagat se taborišča beguncev na Haitiju in Etiopiji, pa kak Afganistan.. da vidi otrok realnost sveta.



podpis....



(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 102
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 12:19:30   
mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: posh
Pa ni meso edini strup, ki na nas preži, razni aspartami, ki jih je dobesedno skoraj vsepovsod..


ej TO pa mene razkuri - ne morem dat tamali nobenega pametnega antibiotika, ker jih vse sladkajo
z aspartamom!!! mater jim, hikoncil, karkoli od antibiotikov za otroke, ma ta šajze not. in ta DOKAZANO povzroča tumorje na možganih podgan, ko so ga testirali v ameriki. samo ti lobisti - nimam dovolj besed, da bi opisala prezir do tega kar počnejo..

(odgovor članu posh)
Neposredna povezava do sporočila: 103
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 12:37:16   
ronja
Zanimiva debata se je razvila. Enkrat sem brala intervju z neko zelo pametno žensko (po mojem mnenju pač), ne vem točno, kaj je bila, mogoče je celo na ministrstvu delala in ona se zelo trudi in zavzema (odkrito) za zmanjševanje porabe mesa. In pravi, da je en največjih problemov zmanjševanja porabe mesa pri nas nestrpnost naših vegetarijancev. In ji dam kar zelo prav. Pravi, da so drugod po svetu imeli vegiji velik vpliv, da je splošna poraba mesa šla dol (ne samo zato, ker oni ne jejo, ampak tuid zato, ker se je spremenila miselnost in OSTALI pojejo zdaj manj mesa). Ampak miselnost lahko spremeniš počasi in strpno, ne pa tako, da ozmerjaš vsakega, ki se ne strinja s tabo, da je grob trupel. To smo v vsakem primeru, saj tudi rastline umrejo za našo prehrano. In glih tako jim to ni všeč, sicer ne bi imele zaščitnih mehanizmov: trnje, lupine, v zemljo zakopane gomolje... Tu dam ankici čisto prav. Ne moremo živet brez ničesar. Lahko pa živimo bolj ali manj prijazno.
Lahko jemo jajca, vendar od kur, ki niso stisnjene v kletke, tako na tesno, da jim perje odpade zato, ampak se lahko vsaj malo sprehodijo. Vse, kar je treba naredit, je, da kupimo jajca talne reje oz. gledamo za oznako 2 ali če kje dobimo celo 1 (pašne reje pač ni več, odkar je bila ptičja gripa), namesto jajc s števliko 3 - baterijska reja. za to ne bomo porabili ne vem koliko več denarja.
Lahko jemo meso, vendar od živali, ki so vsaj kolikortoliko dostojno živele, predno so umrle zato, da jih pojemo.
Lahko nosimo usnjene čevlje, vednar jih ne menjamo vsako sezono, ampak ko res razpadejo.
Kompromisov je nešteto in vsak lahko najde nekaj, kar bi bilo zanj še sprejemljivo.

Sama nisem vegi, se pa ne spomnim, kdaj sem zadnjič jedla meso. Doma ga ne kuham, če ga ravno ne dobimo ali da ga lubi kje zrihta (je pa to direkt od malih kmetov, ki jih pozna, da ve, kako je tam živalim - če ima žival lepo življenje, se ne sekiram tako zelo, če jo na koncu ubijejo, meso iz farm mi pa nekak ne gre več v košarico, prišlo je pa to čisto spontano), naročim si ga tudi ne, na letalu vzamem vegi sendvič, itd... Se pa nimam za vege, ker na obisku navadno poizkusim meso, ker navadno v življenju tehtam veselje babic, da ne zavračam njihove hrane in pač to, ad je to meso. Ga pa nikoli kaj dosti ne pojem, ker me od nekdaj malo matra tole ubijanje živali, niti nisem tako strašno nora na meso. Dvakrat v življenju mi je pa res zapasalo: v najstništvu, ko sem imela ravno rastni sunek in v 1. nosečnosti - ni pa to dolgo trajalo.

Ne bi manipulirala z otroki, ne bi jim kazala taborišč (še sama nočem it tega gledat, ker ne bo od tega nič dobrega: vem, da je bilo grozno, sem proti tistemu režimu in bi se upirala, če bi se znala, ko bi ga spet kje videla, tako da ne rabim tega opomnika), ne bi jim kazala klavnic (bi jih pa pokazala nekaterim prepričanim odraslim, za katere zrezek zraste v plastični foliji). Pokazala bi taborišča kakemu razvajenemu odraslemu, ki se mu zdi največja krivica, da ne more kupit najnovejšega audija (al kir avto je pač zdaj drag in in). Z otroki pa ne bi manipulirala. otorci naravo sprejemajo veliko bolj naravno.

Ko je bila Ronja stara dve leti, smo bili na morju in sta ribiča vlačila ven velikega ugorja in ga na pomoli tolkla z nekimi palicami, ker še ni umrl. Kri je špricala okoli, ugor se je zvijal,... skratka res neprijeten prizor, da je bilo še lubiju (ki je mimogrede tudi ribič) grozno - a mala? "Lej, oči, ribica! Njam njam!" Popolnoma jasno ji je bilo, kaj se dogaja in kaj bo iz tega. Pa ji ni bilo nič hudo. Sama nisem bila zraven, ampak jaz sem ribe lovila 1x in nikoli več - ker sem takoj nekaj ujela in potem je bila tista riba na suhem in več kot očitno hotela nazaj v vodo (kar sem ji seveda uresničila) in potem nisem več videla smisla v tem. Brez kakršnekoli dileme bi pa lovila in ubijala, če bi bili moji otroci sicer lačni. Sicer je pa oči lovec in ve, da ne sme ribe ubit pred mano, sicer je ne bom mogla niti poizkusit. Vem, da je bila živa vsaka, vendar če jo vidim živo, potem bi jo hotela tudi obdržat živo.

Svojim otrokom po pravici povem, kaj je meso in od kod pride, če vprašata, ju pa ne pumpam ali šuntam. Sta še premali, da bi jima šlo to do živega in navadno pojesta še mojo porcijo, če smo kje na obisku. Imata pač radi meso, kot veliko otrok. Vseeno doma kuham v gl. vegi, ampak z dovolj beljakovinami, ker sem prepričana, da kolikorkrat imajo meso v vrtcu, je za tako malega otroka čez glavo dovolj in prej preveč kot premalo.

Zato bi reševala te stvari s kompromisom: ne da je vegi prehrana naenkrat absolutni must za šole (dejansko kaka podeželjska šola, kjer en sam otrok ne je mesa, bo res imela probleme kuhat drugače za enega). Bi pa za začetek recimo naredila več brezmesnih obrokov in mogoče uvedla urnik: 2x na teden brezmesno 1x na teden ribe, ker jih veliko vegijev jejo in naj bi bile zdrave, 2x na teden meso. Vegiji bi pač jedli samo 3x na teden v šoli, 2x bi si pa prinesli malico od doma (ker bi bil urnik, bi vedeli, katere dni je terba prinest od doma) - otrok komot preživi do 16h brez toplega obroka - samo staršem je to lažje, da vejo, da je otrok že jedel in ni treba nujno kuhat doma. To bi bilo tudi bližje smernicam zdrave prehrane (splošnim), ki priporočajo meso 2- max 3x na teden - treba je računat, da bojo otroci čez vikend skoraj gotovo dobili še vsaj 1x meso...  Kako bi šola to reševala, bi se dalo prilagajat glede na povprašavenja: recimo bi naredili anketo in videli - kot delajo to v vrtcih, ko rešujejo problem odpiralnega časa. Če je premalo otrok, ki bi rabili varstvo ob 5:30, potem ga ukinejo in tisti starši se morajo drugače znajti. Tudi ni fer, da meni ni problem in lahko otroka komot oddam pred službo, dva delavca, ki oba začneta ob 6:00, pa ne. Ampak popolnoma fer sistema ni.

Zdi se mi, da pojemo preveč mesa, da bi ga lahko manj in da bi s tem manj onesnaževali naravo, ki jo bojo naši otroci tudi rabili. Ne zdi pa se mi rešitev v tem, da vse mesojedce ozmerjaš, da nimajo pojma ali da jejo trupla - ker to delamo vsi, tudi vegani - tisti, ki jejo samo plodove in semena - to so novorojenčki, če tako gledaš. jejo samo izključno zarodke... Zato nima smisla manipulirat, ker se vse hitro vrne in obrne. Verjamem, da tudi rastlinam ni všeč, če jih pojemo. Vseeno pa ni prav, da z živalmi delamo tako nehumano. In tudi z rastlinami. Začnemo lahko pa z malimi koraki, ni treba, da naenkrat ukinemo vse meso in kupujemo samo bio - marsikomu to dejansko ne bi zneslo niti finančno. zato u izi, obe strani - počasi bi lahko lepo prišli skupaj, s posluhom enih in drugih.

lilijana, se strinjam s tvojimi pomisleki in je res to dvorezen meč - je pa vseeno razlika ali ne ješ mesa ali pa ne ješ sladkega zelja: ker se s sladkim zeljem srečaš parkrat letno v šolski prehrani, z mesom pa dobesedno vsak dan... In če si parkrat letno lačen, ni problema, se vseeno splača imet šolsko prehrano, če pa si non stop lačen, je p abojše, da otroka izpišeš iz šolskega kosila in mu daš nekaj zdravega, kar ima rad, s seboj. mojidve zaenkrat še lepo jesta v vrtcu in doma vse, tako da praktičnih izušenj nimam. Ju pa ne bom silila jest v OŠ, če jima bo negravžno, ker vem, kaka so bila naša kosila in če bojo še zdaj taka, potem je veliko boljše, da sta na sendvičih, mafinih, sadju, itd... do popoldne. Se zelo strinjam: šola je zato, da izobražuje.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 104
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 12:42:21   
ronja
mateyka, ab ne je otrok vsak dan in v poizkusih s podganami so verjetno uporabljali aspartam nekaj časa - vsak dan - kot če bi tvoja mala vsak dan žvečila žvečilne z aspartamom. To je potem res verjetno lahko nevarno, od ab, ki jih pa je 1-2x na leto po par dni, pa po moje ni nekega straha. NI prav, da dajejo to not, vendar dokler ni dokazano in da gre čez vso birokracijo, da ga prepovejo, toliko časa bo not.
Itak vsi vrtci in oš uporabljajo raznorazne ojačevalce okusa in tudi tam not imaš svašta, kar je ravno tako nevarno kot aspartam. Ampak v vato jih ne moremo zavit. Pač tehtaš: kaj je boljše: se kregat z vsemi možnimi in otroka prepričat, da bo jedel suh sendvič medtem, ko bojo vsi ostali jedli kosilo... ali pač je kosilo kolikortoliko ok in pač zamižiš na eno oko, si vesel, če vidiš kako sadje ali zelenjavo romat v kuhinjo in pač paziš na to, kar daš ti otroku. Mislim, da je treba vedno pogledat vse + in -. Malokatera stvar je samo dobra.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 105
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 15:07:09   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

lilijana, se strinjam s tvojimi pomisleki in je res to dvorezen meč - je pa vseeno razlika ali ne ješ mesa ali pa ne ješ sladkega zelja: ker se s sladkim zeljem srečaš parkrat letno v šolski prehrani, z mesom pa dobesedno vsak dan... In če si parkrat letno lačen, ni problema, se vseeno splača imet šolsko prehrano, če pa si non stop lačen, je p abojše, da otroka izpišeš iz šolskega kosila in mu daš nekaj zdravega, kar ima rad, s seboj. mojidve zaenkrat še lepo jesta v vrtcu in doma vse, tako da praktičnih izušenj nimam. Ju pa ne bom silila jest v OŠ, če jima bo negravžno, ker vem, kaka so bila naša kosila in če bojo še zdaj taka, potem je veliko boljše, da sta na sendvičih, mafinih, sadju, itd... do popoldne. Se zelo strinjam: šola je zato, da izobražuje.



V bistvu sem nekaj takega tudi predlagala.....ne malica in ne kosilo v šoli nista obvezna.....daš otroku kar ima rad s sabo, tistemu, ki je zgolj izbirčen in tistemu, ki ne je mesa....itak pa ni naloga šole, da uravnotežuje prehrano otroka, ampak je to naloga starša........

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 106
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 15:45:10   
Masha_M
Berem in berem vaše argumente, nekateri so prav brihtni, nekateri pa prav kretenski. user posted image

Sprašujem se, če je res tako težko razumeti, da je odklanjanje vsega mesa (vegetarijanci) ali vsega živalskega izvora (vegani) običajno stvar (močnega) osebnega prepričanja in je kot tako treba vzeti v zakup in spoštovati. Zavračanje samo ENE vrste mesa (npr. samo piščančjih bedrc) ali samo ene vrste zelenjave (omenjalo se je neko sladko zelje, pa čebula itd.) pa "preseravanje" (namenoma uporabljam besedo, ki se je v tej debati že pojavljala) oz. izmišljevanje.

Z veseljem pa seveda sprejmem pameten argument zakaj npr. čebule ne bi smeli "umoriti" in pojesti, ostale rastilne pa ja. Evo, zdaj pa z razmisleki na plano. user posted image

P.S. Odrekanje določeni hrani zaradi zdravstvenih razlogov (npr. alergije) pa je seveda precej druga pesem in mislim, da se tu strinjamo, da je motivacija za upoštevanje tovrstnih razlogov malce močnejša kot motivacija za upoštevanje želja nekoga, ki se preprosto malo izmišljuje oz. komplicira.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 107
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 15:52:11   
posh
IZVIRNO SPOROČILO: ronja

mateyka, ab ne je otrok vsak dan in v poizkusih s podganami so verjetno uporabljali aspartam nekaj časa - vsak dan - kot če bi tvoja mala vsak dan žvečila žvečilne z aspartamom. To je potem res verjetno lahko nevarno, od ab, ki jih pa je 1-2x na leto po par dni, pa po moje ni nekega straha. NI prav, da dajejo to not, vendar dokler ni dokazano in da gre čez vso birokracijo, da ga prepovejo, toliko časa bo not.



Poizkusi ja...ljudje še vedno verjamejo, da nekdo dela za njihovo dobro. Glede aspartama- poizkuse delajo npr. na 30stopinj in rezultati so drugačni kot npr. na 37 stopinj (kakor v telesu), kjer se pokaže na kaj se razgradi aspartam. Pa še nekaj- aspartam in ostala umetna sladila najdete npr. v Calgel-u.. zdaj pa mene zanima ZAKAJ????? ZAKAJ dojenčku dajati sladek gel na dlesen? Ne vidim logike. 
In ronja- nikoli ne bo dokazano, razlog?, dotični že vejo zakaj.

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 108
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 16:40:43   
mika
Sprašujem se, če je res tako težko razumeti, da je odklanjanje vsega mesa (vegetarijanci) ali vsega živalskega izvora (vegani) običajno stvar (močnega) osebnega prepričanja in je kot tako treba vzeti v zakup in spoštovati.


A mogoče nismo?.....sem preletela vseh 5 strani, če se katera zgraža  nad tem, pa nisem našla nobene.

Je pa očitno teško sprejeti, da nekateri nismo takšnega prepričanja in zato bi naše otroke vozili v klavnico gledat....verjetno ta ki je to napisala otrok nima, ker ji drugače kaj takšnega ne bi prišlo na misel.
In ta prepričevanja so že prav otročja....kako nihče ne bi bil lačen, če ne bi gojili živali za prehrano.....OMBOOOOOOOOOOOOOOOG

Treba je malo okrog pogledat, koliko je zapuščenih kmetijskih površin in za kaj vse se uporabljajo pridelki, na obdelanih površinah...

Itak sem zato, da se v šoli uvede tudi brezmesni obrok, ne bom pa zato napadala vse, ki zato niso.

Pred leti so znanstveniki odkrili, da bi ljudje naj bili bolj agresivni zaradi uživanja mesa.....v tej in podobnih temah, pa se mi zdi da je ravno obratno.


(odgovor članu Masha_M)
Neposredna povezava do sporočila: 109
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 17:12:01   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Masha_M

Sprašujem se, če je res tako težko razumeti, da je odklanjanje vsega mesa (vegetarijanci) ali vsega živalskega izvora (vegani) običajno stvar (močnega) osebnega prepričanja in je kot tako treba vzeti v zakup in spoštovati.


Se povsem strinjam, vendar to velja v obe smeri.


Mene moti, da se meso enači z nekvalitetno hrano. Če smo že pri kvaliteti/nekvaliteti, potem lahko v isti koš vržemo še veliko večino sadja in zelenjave, zagotovo prav vso, ki jo lahko kupimo v hipermarketih in na večini kmetij (uporaba pesticidov, herbicidov, umetnih gnojil, genetika, enokulturna pridelava hrane, ki močno osiromaši floro in favno, ekosistem pa je izrazito občuljiv na spremembe v okolju - o kakšni kvaliteti tu ni govora). Da o vseh umetnih barvilih, aromah, stablilizatorjih ipd. ne govorim. Industrializacija prehrane kot take in imamo razne dioksinske afere in melamin v mleku user posted image .

(odgovor članu Masha_M)
  Neposredna povezava do sporočila: 110
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 17:51:33   
DragonLady
Zanimivo je brat tole temo...sama nisem vegetarijanka, nisem pa ravno obsedena z mesom. Svojim domačim skuham kosilo, ki ne vsebuje vedno mesa, pa jim nič ne manjka. Konec koncev so včasih naši dedki in babice jedli meso samo enkrat na teden (ČE so imeli srečo), pa so ravno tako dočakali visoko starost.

Debata o e-jih, aspartamu, strupih, gensko spremenjeni prehrani in obratno BIO hrani je nakaj popolnoma drugega kot je imela v mislih avtorica teme. Popravi me, če se motim. Mislim, da je prav, da ima otrok izbiro ali mesni ali vege obrok. Me ne moti, konec koncev imamo tudi v službi vsak dan izbiro ali-ali. Pa se vedno večkrat odločim za "vege", ker mi ravno ni do tega, da bi se zagiftala s postanim in 12x pogretim kosom mesa, ki je tam stal cel dan. Rajši si izberem mešano solato ali kos kruha z jogurtom. Torej, možnost izbire....sem ZA! In bravo mami, da si se "borila" za svojega otroka.

Je pa tale intoleranca zamenjala pol in sedaj zagovorniki vege prehrane udrihate po nas, ki jemo meso. Sori, če se mi zlušta, si bom spekla en sočen, masten zrezek in ga z užitkom zmazala. Zakaj? Ker lahko! Ker imam izbiro...in prav je tako. In ko bom z isto mero užitka doma grickala solato iz regrata in krompirja, bo enako. Prav je, da imamo možnost izbirati. Če mi misli pa kdo očitat, ker jem meso, pa sori.....se lahko kar na trepalnice postaviš in plešeš tango, pa me ne boš prepričal/a, da spremenim mnenje. Spoštujem vegetarijance, pričakujem pa tudi spoštovanje mojih prepričanj.

P.S. Pa kaj pol, če jem POLI salamo?!user posted image

< Sporočilo je popravil DragonLady -- 4.4.2011 17:52:17 >

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 111
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 19:05:55   
posh
IZVIRNO SPOROČILO: mika

Pred leti so znanstveniki odkrili, da bi ljudje naj bili bolj agresivni zaradi uživanja mesa.....v tej in podobnih temah, pa se mi zdi da je ravno obratno.





Tu pa imam izkušnjo iz prve roke. Sem bila vegetarijanka polnih 6 let (samo ne iz prepričanja uboge živali, ampak čisto tako..zaradi eksperimentiranja in se mi je dopadlo- no potem sem spoznala svojega zapriseženega mesojedca in sem počasi prekinila s tem). Torej garantirano sem bila manj agresivna, vsaj meni se je tako zdelo.

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 112
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 19:17:21   
Masha_M
IZVIRNO SPOROČILO: mika

A mogoče nismo?.....sem preletela vseh 5 strani, če se katera zgraža  nad tem, pa nisem našla nobene.

To ni bil moj point. Želela sem povedati, da je neumnost utemeljevati to, ali ima človek (oz. avtoričina hčerka) pravico do brezmesnega obroka ali ne, ali je to pametno/smotrno/zdravo ali ne, potem pa to vse skupaj utemeljevati s tem, da izbirčneži tudi nimajo možnosti obrokov brez čebule/zelja/solate/viola-pikčastih-kumar in podobne gluposti.

Kot sem napisala, je eno utemeljeno v prepričanju in življenjskem stilu, drugo pa v preseravnaju. Razen če mi nekdo utemelji kako je zavračanje samo ene vrste zelenjave utemeljeno na prepričanju in življenjskem stilu. Potem se brez težav opravičim, posujem s pepelom in vse vzamem nazaj! user posted image

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 113
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 20:14:46   
nusi
Mi smo imeli v sr. šoli na izbiro 3 menije - navadni, športni in vege meni. Meni se zdi to super in tudi prav, da se poskrbi, da otroci lahko jedo raznoliko in kvalitetno kosilo in očitno šola to lahko doseže.

(odgovor članu posh)
Neposredna povezava do sporočila: 114
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 20:43:08   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: Masha_M
Kot sem napisala, je eno utemeljeno v prepričanju in življenjskem stilu, drugo pa v preseravnaju. Razen če mi nekdo utemelji kako je zavračanje samo ene vrste zelenjave utemeljeno na prepričanju in življenjskem stilu. Potem se brez težav opravičim, posujem s pepelom in vse vzamem nazaj! user posted image


Jains don’t eat root vegetables such as potatoes, onions, roots and tubers, because tiny life forms are injured when the plant is pulled up and because the bulb is seen as a living being, as it is able to sprout. Also, consumption of most root vegetables involves uprooting & killing the entire plant.
Honey is forbidden, as its collection would amount to violence against the bees.
During some specific fasting periods in the Jain religious ''Panchang'' calendar, Jains refrain from consuming any green coloured vegetables (which have chlorophyll pigment) such as okra, leafy vegetables, etc.

sicer Jainisti živijo v Indiji, pa vendarle, ker nisi geografsko specifizirala in spadajo v zadan kriterij - prosim, opravičilo user posted image

p.s. aja, source: http://en.wikipedia.org/wiki/Jain_vegetarianism

< Sporočilo je popravil mateyka -- 4.4.2011 20:47:07 >

(odgovor članu Masha_M)
Neposredna povezava do sporočila: 115
   RE: Starši otrok vegetarijancev
4.4.2011 22:26:24   
ronja
ZAKAJ dojenčku dajati sladek gel na dlesen? Ne vidim logike.

Verjetno zato, da ti ga ven ne pljune. Sicer calgela ne poznam, nisem nikoli nobeni mali dajala nič za zobke (razen zizeuser posted image ).

In ronja- nikoli ne bo dokazano, razlog?, dotični že vejo zakaj.

To je pa problem, ker navadno vsi hočejo, da znanstvenikov ne bi država financirala in da naj delajo po tržnih principih kot vsi drugi. Če je tako, potem so tudi rezultati taki.

Se povsem strinjam, vendar to velja v obe smeri.

Podpis, spoštovanje dela samo, če je v obe smeri.

Res je tudi, da nekateri ne jejo razhudnikovk in oni pravijo, da imajo zelo dober razlog za to (je pa res, da ne jejo tudi mesa, ne jajc, ne mleka). Kar se mene tiče - pretiravajo, ampak če jim paše - neka.


_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu posh)
Neposredna povezava do sporočila: 116
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 7:02:19   
Anonimen
Zanimiva debata se je razvila. Enkrat sem brala intervju z neko zelo pametno žensko (po mojem mnenju pač), ne vem točno, kaj je bila, mogoče je celo na ministrstvu delala in ona se zelo trudi in zavzema (odkrito) za zmanjševanje porabe mesa. In pravi, da je en največjih problemov zmanjševanja porabe mesa pri nas nestrpnost naših vegetarijancev. In ji dam kar zelo prav.


Bi se strinjala s tabo v tej točki.
Tudi v večini ostalih, samo ne bom citirala, da ne bo predolga kača.

Čez vikend je bil en krasen intervju na Valu 202, žal sem pozabila ime gospoda (mogoče ga najdem v arhivih), ki je poudaril dve bistevni stvari pri prehranjevanju. Mogoče se slišita neumno, ker sta tako bazični, a ju vseeno prenašam naprej:

Vse se začne (in konča) pri spoštovanju do hrane.
Dodajam: še tako krasen meni je brez vrednosti, dokler hrane ne bomo predano spoštovali.
Pomembna je raznolikost hrane.
Dodajam: nagnjenost k eni vrsti hrane pove samo - da smo k njen nagnjeni. Pove pa sama po sebi zelo malo o vrednosti naše hrane.

(odgovor članu ronja)
  Neposredna povezava do sporočila: 117
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 10:01:59   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Masha_M

To ni bil moj point. Želela sem povedati, da je neumnost utemeljevati to, ali ima človek (oz. avtoričina hčerka) pravico do brezmesnega obroka ali ne, ali je to pametno/smotrno/zdravo ali ne, potem pa to vse skupaj utemeljevati s tem, da izbirčneži tudi nimajo možnosti obrokov brez čebule/zelja/solate/viola-pikčastih-kumar in podobne gluposti.

Kot sem napisala, je eno utemeljeno v prepričanju in življenjskem stilu, drugo pa v preseravnaju. Razen če mi nekdo utemelji kako je zavračanje samo ene vrste zelenjave utemeljeno na prepričanju in življenjskem stilu. Potem se brez težav opravičim, posujem s pepelom in vse vzamem nazaj! user posted image



Kaj pa je sploh prepričanje in življenski stil......?

Kaj, če bi ti začela z utemeljitvijo......kaj je globoko prepričanje in kaj izbirčnost.......ne, da zgolj napišeš....to je prepričanje, tisto pa je izbirčnost........




(odgovor članu Masha_M)
Neposredna povezava do sporočila: 118
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 10:49:23   
mateyka
jaz še zmeraj čakam na opravičilo.. user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 119
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 17:42:54   
bloempje
mateyka, upam, da boš večno čakala na svoje opravičilo, ker ti ga nihče niti dolžan ni (sem si dovolila malo nesramnosti). Primer jainistov si vzela iz konteksta. Jainisti so verska skupnost s svojimi prepričanji iz katerih pač izhajajo njihove navade, med drugim tudi ta, ki si jo omenila sama, vendar se moraš zavedati, da je v Indiji njihov način življenja sprejet med ljudmi, tako kot način življenja in razmišljanja številnih hindujskih sekt, pa tudi drugih verskih skupnosti. Njihove navade nekako pašejo v okolje, v katerem živijo, zato večini Indijcev niti na pamet ne pade, da bi te navade ožigosali s `preseravanjem´. Tako, da tega res ne gre primerjati.

Glede nestrpnosti vegetarijancev do ljudi, ki se prehranjujejo klasično, torej jedo meso....... postavite se v njihovo (našo) kožo. Na vsakem koraku se moraš zagovarjati za svoje odločitve. Pa ni zdravo, pa vsiljuješ svojo voljo otroku (kot, da je mesojedci ne) in podoben blabla... Povsod se moraš `boriti´ za svoj `brezmesni obrok´, do katerega imaš pravico. Saj smo vsi enakopravni, ali pač? V najboljšem primeru si deležen postrani pogledov ali pa opravičevanja mesojedcev, da oni pa ne jejo velikokrat mesa, morda 1x ali 2x na teden. Po pravici povedano, mene čisto nič ne zanima kolikox na teden jedo ljudje meso. Vsak je odgovoren za svoje življenje, svoje odločitve in naj počne to po svoji najboljši vesti. Najbolj paradoksalno pa je to, da se ravno mesojedci tako obregujete (na tem forumu to ni edini primer) nad nestrpnostjo vegetarijancev, medtem, ko se v dejanskem, praktičnem življenju PRAV VEGETARIJANCI moramo soočati z NETOLERANTNOSTJO drugih.

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 120
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 18:06:47   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: bloempje
mateyka, upam, da boš večno čakala na svoje opravičilo, ker ti ga nihče niti dolžan ni (sem si dovolila malo nesramnosti).


na nesramno (kakor sama praviš) in nakladaško bahanje z opravičilom, ki nikoli ni imelo namena zapustiti tvojih ust, ti lahko samo napišem podobno kot je William Tradewell napisal javno generalu Leigh-u:

The object of this post is to inform the Public that bloempje has declied giving to me an apology for eating her words and promising things she never ment to do in her posts above. That she also refused to me that satisfaction, which as an hororable woman (refusig to apologise), she was bound to give. I therefore pronounce her a Coward and a Scoundrel.

RR, 5.4.2011
uporabnica mateyka

(odgovor članu bloempje)
Neposredna povezava do sporočila: 121
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 18:19:49   
mateyka
Primer jainistov si vzela iz konteksta. Jainisti so verska skupnost s svojimi prepričanji iz katerih pač izhajajo njihove navade, med drugim tudi ta, ki si jo omenila sama, vendar se moraš zavedati, da je v Indiji njihov način življenja sprejet med ljudmi, tako kot način življenja in razmišljanja številnih hindujskih sekt, pa tudi drugih verskih skupnosti. Njihove navade nekako pašejo v okolje, v katerem živijo, zato večini Indijcev niti na pamet ne pade, da bi te navade ožigosali s `preseravanjem´. Tako, da tega res ne gre primerjati.


jaz nisem nič vzela iz konteksta. TI si premalo specifizirala svoj "challege" in zdaj ti ni všeč podan primer.
in niti ne vem zakaj ne gre tega primerjati - ker ti tako praviš? je to tvoj edini argument? kakor so jainisti v Indiji "v navadi", tukaj ne bi bili. če bi se nekdo odločil postati jainist tukaj, bi bil v podobnem položaju kot trdiš da si ti. kako primerjava potem ne štima?

v galvnem: bottom line in EDINI POINT - jainizem ne moreš označit kor preseravanje, ker si to potem tudi ti. in ZATO bi se morala opravičiti, ker tvoj "challege" je bil ravno TO (kar preberi si svoj post še enkrat).

< Sporočilo je popravil mateyka -- 5.4.2011 18:23:29 >

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 122
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 18:29:47   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: bloempje

Na vsakem koraku se moraš zagovarjati za svoje odločitve. Pa ni zdravo, pa vsiljuješ svojo voljo otroku (kot, da je mesojedci ne) in podoben blabla... Povsod se moraš `boriti´ za svoj `brezmesni obrok´, do katerega imaš pravico.


Sicer ne vem, v kakšnem okolju ti živiš, ampak.
Okoli mene so vsaj štirje "vegetarjanci" - pišem v narekovajih, ker ne vem, točno kaj so; eden recimo je večinoma samo oreščke, in pije sadne sokove - to je tisto kar vidim, vendar ga še nikoli nisem uspela vprašati, kaj točno po definiciji je (očitno, it doesn'matter so much). Od teh me nihče ne posiljuje s svojo prehrano (pa tudi jaz njega s šnicljem, ki ga itak jem vsake kvatre enkrat) ne. Si pa izmenjamo mnenja, kaj kdo je, po čem se počuti dobro in podobno. Če enkrat na leto pojem sočen krvav šnicel, ker ga v tistem trenutku organsko potrebujem, se zato ne rabim nikomur zagovarjat, niti nikogar posiljevat; lahko samo povem, kako dober je bil in kako mi je takrat sedel. In enako obratno - če nekdo poje gnezdo mravelj  - zakaj bi se moral zagovarjati meni, če njemu tako paše?

Zagovarjanje na vsakem koraku je bolj stvar osebne kulture in osebnega prepričanja, in ne stvar pripadnosti določeni skupini, v konkretnem primeru skupini, ki je določeno vrsto živil.

(odgovor članu bloempje)
  Neposredna povezava do sporočila: 123
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 19:52:16   
bloempje
Morda je beseda `zagovarjati´ malo pretirana, toda očitno ti ne `spadaš´ (morda spet pretirana beseda) v kako `manjšino´, recimo vegetarijancev, ali tistih, ki ne cepijo ipd. Če bi ubirala takšne poti, potem bi po vsej verjetnosti naletela na takšne ali drugačne ugovore, predvsem pri uradnih inštancah. Razen seveda, če imaš srečo ali pa takšne in drugačne veze. To o zagovarjanju pa sem napisala predvsem zato, ker so nekateri na tem forumu (ne vem točno kdo) pisali o negativni nastrojenosti oz. netolerantnosti vegetarijancev do tistih, ki se prehranjujejo klasično. Kar se mi zdi, glede na situacijo prav smešno.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 124
   RE: Starši otrok vegetarijancev
5.4.2011 19:56:14   
bloempje
Mislim, da gre za pomoto. Jaz ti nisem obljubljala nobenega opravičila. To debato si imela z nekom drugim, sama sem vanjo vstopila zato, ker se je v dotično debato vključilo nekaj popolnoma neprimernega, namreč religiozne navade verske skupnosti v Indiji. Ki so bile indirektno ožigosane kot preseravanje. Tako sem jaz to razumela.

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 125
Stran:   <<   < Prejšnja stran  3 4 [5] 6 7   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 [5] 6 7   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?