|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Najljubša igrača

24.1.2010
Skoraj vsi otroci imajo igračo, na katero so še posebno navezani. Ni pomembno, ali je otrok deček ali deklica - k sebi stiska medvedka, punčko, plišastega zajčka...To so čudežni pripomočki, s katerimi se otrok potolaži, kadar kje ostane sam, kadar mora zaspati ali kadar je žalosten.

image
/11


Skoraj vsi otroci imajo igračo, na katero so še posebno navezani. Ni pomembno, ali je otrok deček ali deklica - k sebi stiska medvedka, punčko, plišastega zajčka... lahko pa tudi svojo ljubo staro odejico, rutico ali robec. Pomembno je le, da je predmet mehek in topel na dotik, pa tudi, da ga otrok lahko stisne k sebi. To so čudežni pripomočki, s katerimi se otrok potolaži, kadar kje ostane sam, kadar mora zaspati ali kadar je žalosten. Prav nič ga ne moti, da je predmet že presneto umazan in obrabljen, naravnost neugleden. Otrok brez njega ne more niti toliko, da bi ga pošteno oprali in posušili.



Tolažilna igrača

Najljubša igrača ali odejica, recimo ji kar »tolažilna igrača«, nima nadomestila. Je ena sama in gorje tistim, ki jo izgubijo. Otrok za njo žaluje, kot da bi izgubil svojca. Ne morejo se potolažiti z »ravno takšno, samo novo«. Zato nikar ne pomislite, da bi njegovo ljubo igračo, ki že pričenja razpadati, vrgli stran na skrivaj in nato otroku kupili enako novo.

Saj vemo, da je veliko najstnikov, ki še spijo s svojo ljubo igračo. Seveda to skrivajo pred vrstniki in tudi pred sorodniki. Za skrivnost smejo vedeti le družinski člani, ki so vpleteni v zaroto molka. Če jo prekršijo, je najstnik zelo prizadet in užaljen, saj se počuti, kot da bi ga družina čustveno izdala. Takšno vedenje sicer samozavestnih mladih ljudi nam da misliti, kako velika je čustvena energija, ki se skriva v odnosu s tolažilno igračo. Resnici na ljubo - še celo zelo veliko odraslih dobro ve, kje je varno shranjena njihova najljubša igrača. Ne potrebujejo je več ob sebi, ne bi pa jim bilo vseeno, če bi se izgubila, niti če bi bila shranjena tako, da je stlačena med nepotrebne predmete. Menijo, da je tolažilna igrača zanje naredila toliko dobrega, da je »oživela« v osebo, družinskega člana, prijatelja. Prav tako kot Ostržek. Od kod potreba po tolažilni igrači, ki se pokaže že pri čisto majhnem otroku?



Otrok se uči samotolažbe

Nikar z občutkom krivde ne pomislite, da otroku zagotovo manjka vaše ljubezni, če ima kar naprej v rokah tolažilno igračo. Seveda pa je treba otroka, ki se zelo naveže na igračo, opazovati in premisliti, v kakšnih situacijah jo potrebuje. Verjetno boste opazili, da svojo ljubo igračo otrok potrebuje predvsem pred spanjem. To je razumljivo. Za otroka ni lahko ostati sam v temačni sobi in dovoliti, da ga spanec odnese v drug svet, ki je lahko zanj tudi strašljiv. Otrok igračo pogosto stiska k sebi tudi, kadar domačih ni v bližini, recimo, kadar vstopi v vrtec. V obeh primerih je igračo otrok uporabil kot dobro pomagalo pri učenju samotolažbe. Samotolažba je za otroka zelo pomembna. Brez nje bi šolar, ki ga okara učiteljica, jokajoč tekel v mamino naročje.

Vsak otrok mora v času odraščanja razviti strategije, ki mu bodo pomagale, da se bo brez pomoči odraslega potolažil in umiril ter znova pridobil samozavest. Majhen otrok tolažbo instinktivno išče in dobi v telesnem stiku z odraslim. Kadar dojenček zajoka, ga odrasli dvignemo in stisnemo k sebi. Malo večji otrok je že mnogokrat v situaciji, ko to ni več mogoče, zato pa tolažbo najde v telesnem stiku z določeno igračo. Ne more se stisniti k mami vsakič, ko se prebudi ponoči, ne more k mami prav vsakič, kadar se sporeče z vrstniki v vrtcu ali s sorojencem. Pa tudi kadar se mu že tretjič podre stolp iz kock. Toda tolažilna igrača, ta je vedno poleg in na voljo. Odrasli mu njene bližine ne odtegujejo, ampak mu jo celo pomagajo poiskati.

Ko bo otrok prerasel tudi to vmesno fazo tolažbe s pomočjo igrače, bo igračo odložil, oziroma je v kritičnih trenutkih ne bo več iskal. Zato nikakor ne bi bilo prav, če bi mu jo odstranili ali prepovedali, preden sam pozabi nanjo. Skrivanje najljubše igrače in prepričevanje, da je »že velik« iz otroka gotovo ne bo naredilo samozavestnejšega otroka, temveč otroka, ki svojo ne-samozavest skriva. Skrivanje občutij pa ni dobra taktika, ker se maščuje na kakšnem drugem področju.



Zakaj telesni stik?

Zakaj pa mora otrok k sebi stiskati igračo? Za otroka je telesni stik posebnega pomena. Njegova prva izkušnja telesnega stika je telesni stik s starši, ki so njegovi zaščitniki in skrbniki. Telesni stik s starši je za vsakega otroka izredno pomemben. Če bi otrok odraščal brez njega, se ne bi razvijal dobro. Iz telesnega stika s staršem otrok črpa čustveno moč, kadar ga je strah ali kadar ga kaj boli. Ko se otrok stisne k odraslemu, se počuti dobro. Potreba po dotikanju se je ohranila še iz pračasov človekove zgodovine. Pogosto je za mladiča - otroka pomenila edino možnost, da je preživel. Za sodobnega otroka je mamino ali očetovo naročje še vedno varno zatočišče. Kadar je v naročju, lahko varno opazuje zastrašujoče dogajanje. Recimo? Recimo mačko, žival, ki je otrok ne pozna dobro, sedaj pa se mačka približuje otroku. Otrok iz varnega naročja enako zavzeto opazuje, kaj bo storila mama (oče) in kako se bo vedla mačka. Če bo odrasli mačko pobožal, bo tudi otrok menil, da ni pravega vzroka za zaskrbljenost. Po začetnem oklevanju se bo mačke želel dotakniti tudi sam.



V mamino naročje, pa spet stran

Dojenček bi bil najraje ves čas v maminem naročju. Ko pa otrok shodi in ne potrebuje več opore odraslega, se to pričenja spreminjati. Prišel je čas, ko bi se otrok rad oddaljil od matere, vendar tako, da se lahko kadarkoli spet vrne v naročje. Postopoma se krog njegovega raziskovanja veča. Vedno več časa je zmožen ostati brez telesnega stika z materjo. V naši kulturi je to tudi čas, ko se mati vrne na delo. Otrok ostane v varstvu. Zanj to pomeni, da mati in njeno varno naročje zanj ni več dosegljivo. To je čas, ko si poišče nadomestilo, ki mu je najverjetneje pomagalo že kdaj prej - tolažilna igrača, rutka, odejica, ninica…



Tolažilna igrača odrašča

Toda tudi tolažilna igrača ne ostane ves čas otrokovega odraščanja le tolažilna igrača. Postopoma se njena vloga širi. Postane otrokov potrpežljivi soigralec. Opazili boste, da otrok svojega medvedka posadi na pručko in zanj »skuha juhico«, lahko pa ga tudi pokara, okopa in tako dalje. V dialogu, ki bo nastal med igračo in otrokom, boste lahko slišali iz otroških ust lastne besede. Igrača je namreč pričela zadovoljevati tudi druge otrokove potrebe: potrebo po igranju vlog, po negovanju, po domišljijskih igrah… Še vedno pa je ostala otrokov zvesti spremljevalec.

Po nekaj intenzivnih letih druženja bo tolažilna igrača počasi vse večkrat ostala čez dan na otrokovi postelji. Verjetno jo bo potreboval le še za spanje in tedaj, kadar bo zapustil dom, da bi z vrstniki spal kje drugje. Igrača ni več otrokov soigralec, pa tudi pravi tolažnik ne več, temveč le še košček doma in topline, ki ga otrok lahko vzame vedno s seboj.


Članek objavljen v Moj malček, september 2006

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
10
Neverjetne porodne fotografije
Porodne fotografije, ki vas bodo pustile odprtih ust.
4
Novorojenček: Prvi dnevi doma
Porod je za vami, zdaj pa je čas, da se navadite na novo življenje s svojim dojenčkom. Poskrbite za dobro prehrano in či...
4
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
4



Besede, ki jih želi slišati vsaka mamica
Ko v družinico stopi malo dete, ki zahteva veliko količino pozornosti, se spremeni tudi partnerski odnos. Očka dela, mam...
Carski rez: ima oče pravico do dopusta?
Carski rez velja za zahteven način poroda, po katerem mamica potrebuje posebno nego, da ne bi prišlo do neljubih komplik...