|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Mami v 13. tednu



Kar ne morete verjeti, kako hitro je minilo prvo trimesečje, kajne. Najbolj kritično obdobje je za vami in lahko si oddahnete ter veselo vstopite v drugi del nosečnosti. Drugo trimesečje je obdobje razcveta nosečnice. Zdaj je nosečnost že trdno zasidrana v vaši zavesti, na novo življenje pa vsak dan bolj opozarja tudi trebušček, ki se vztrajno boči. To je tudi obdobje prekipevajoče energije. Izkoristite jo! Za sprehode v naravi, nakupovanje s prijateljicami ter prebiranje revij in knjig o nosečnosti. Vendar pozor, kadar vam telo pove, da potrebuje počitek, ga poslušajte. Glede na to, kako hitro se razvija zarodek, ga resnično potrebuje!

Ker se maternica vztrajno širi in raste, lahko v spodnjem delu trebuha občutite rahle bolečine. Brez panike, gre le za raztegovanje vezi, ki držijo maternico. Te bolečine lahko nosečnica čuti do konca nosečnosti, saj bo velika in težka maternica vsak dan nosila  težje breme. Zato vam na tem mestu znova svetujemo, da ne pozabite na telesno aktivnost. Če vam prija skupinska vadba, se pridružite kateri od organiziranih vadb za nosečnice. Sicer pa bodo zadostovali tudi dolgi sprehodi v naravi.

Čaka vas nov pregled pri ginekologu. Večina nosečnic se veseli pregledov, saj na njih povečini dobijo zagotovila, da nosečnost poteka v redu, prisluhnejo pa lahko tudi bitju plodovega srca. Ginekološki pregledi med nosečnostjo so sicer sestavljeni iz obveznega merjenja krvnega pritiska in tehtanja, občasnega pregleda krvi, spremljanja rasti maternice in poslušanja plodovega bitja srca.

Če vas kaj še posebej zanima, vprašajte! Modra ne bo slabo, če si boste vprašanja zapisali, da česa slučajno ne boste pozabili, kajti pri ginekolgu običajno nosečnica pozabi vprašati vse, kar jo bega doma.

Nosečnost bo minila hitreje, kot si mislite, zato morda ne bo odveč, da z bodočim očkom že zdaj premislila o zadnjih počitnicah v dvoje (plus »slepi potnik« seveda). Če boste oddih načrtovali v zadnjih dveh mesecih, pa izberite ne preveč oddaljen kraj. V primeru, da bi morali nujno obiskati zdravnika, vama bo to prišlo zelo prav.

ALI STE VEDELI?
Pridobljena teža se med nosečnostjo porazdeli nekako takole:
Plod – povprečno 3 do 3,2 kg
Maternica – približno 1 kg
Plodovnica – približno pol kilograma
Prsi – približno en kilogram
Kri in ostale tekočine – približno 3,5 kg
Maščoba – približno 3 kg
Skupaj približno 12, 5 kilogramov

Poskušajte se držati načela, da je pridobitev telesne teže do 12 kg idealna in ne bodite hudi, če vas bo ginekolog oštel v primeru večjega pridobivanja telesne teže. Vsak kilogram maščobe bo ostal na vašem telesu, zato je že sedaj zaželjena disciplina.  
Trebušček se počasi boči, kar pomeni, da se je koža že začela raztegovati. Skrajni čas je torej za nakup vlažilnih krem in mazil, ki bodo preprečila pokanje kože in posledično strije. V trgovinah boste našli vrsto krem proti strijam, lahko se odločite tudi za olivno ali mandljevo olje, nekatere mamice pa prisegajo na mazanje z mlekom za telo. In pa ne pozabite, mazanje trebuščka ne bo dovolj, razteza se namreč tudi koža na prsih, nogah, bokih … Naj dodamo še majhen trik: vsakodnevno mazanje lahko postane precej dolgočasno opravilo, zato nekatere bodoče mamice kupujejo različne kremice in si tako popestrijo vsakodnevno opravilo.


Preberite še


>>  Plod v 13. tednu
>>  Očka v 13. tednu




Znaki poroda.
пеперутка16

Kakšni so bili vaši zadnji simptomi pred porodom tisti dan ali dan ali dva prej? Če ste imeli kakšne simptome?