Mami v 16. tednu
Vas kaj zgečka v trebuščku, občutite metuljčke? Ste morda pomislili, da so to prvi gibi vašega otročička. Nekatere bodoče mamice, predvsem tiste, ki niso noseče prvič, lahko zdaj že začutijo gibe ploda. Kako neverjeten občutek je to! Da pa vas ne bi prestrašili, povemo predvsem prvorodkam, da večina mamic prve gibe občuti okoli 20. tedna nosečnosti, povsem normalno pa je tudi, če prve gibe začutite šele kasneje, po 22. tednu nosečnosti. To velja predvsem za tiste mamice, ki imate kar nekaj kilogramov svoje zaloge. Zato kar mirno, tudi zato, ker boste prvi nežni gib zagotovo občutili med mirovanjem. Oborožite se z veliko mero potrpljenja! Verjemite! Vredno bo!
Se spomnite, ko smo govorili o polnem nosu? V tem obdobju je zanj »kriva« nosečnost. Pa tudi bolečine in občutek raztezanja v spodnjem delu trebuha lahko pripišete rastoči maternici.
V tem tednu je ponavadi na vrsti nov pregled pri ginekologu. To naj bi bil drugi ali tretji pregled, praviloma si ginekološki pregledi sledijo na 4 do 5 tednov, v začetnem obdobju lahko dlje, proti koncu pa pogostje, v zadnjem mesecu enkat tedensko. Ginekolog ali medicinska sestra preverita krvni pritisk, telesno težo, poslušata plodove utripe in opredelita nosečniško stanje bodoče mamice. Ultazvočne preiskave pri tem obisku ni.
V 16. tednu nosečnosti se pri bodočih mamicah, pri katerih obstaja sum na morebitne kromosomske nepravilnosti ploda ali redke genetske bolezni in napake ploda, lahko opravi preiskava, imenovana amniocenteza. To je invazivna metoda, torej ne presejalni test, njen rezultat pa je stoodstoten. Mamicam, pri katerih, razen povečane starosti 37. let, ne ugotavljamo posebnosti, vseeno priporočamo amniocentezo, ki je zanje brezplačna. Se spominjate, da se tveganje za Downov sindrom od 35. leta dalje znatno povečuje. Amniconetezo je moč opraviti tudi na željo nosečnice, kadar ji izvid presejalnega testa ne zadošča, vendar je poseg drag, stane okoli 1000 €.
Amniocenteza je preiskava, pri kateri skozi trebušno steno nosečnice s tanko iglo odvzamejo vzorec plodovnice. Vedno poteka v rokah izkušenega zdravnika pod nadzorom ultazvočnega tipala, tako da se izognejo plodku. Poškodbe so torej skorajda nemogoče. Preiskava ne boli, zato je strah odveč, vendar je 3 dni po posegu priporočljivo počivanje, saj so zapleti takrat najbolj možni. Najpogostejši zaplet preiskave je splav, vendar je le-ta zelo redek, okoli enega odstotka. Plodovnica se po posebnem postopku pregleda; iz odmrlih plodovih celic kože, ki so plavale v plodovnici, se pod posebnimi pogoji ustvarijo rastoče celice in tako lahko pregledamo vse plodove kromosome. Zdrav človek ima 46 kromosomov, sestavljenih iz 23 parov – polovico jim dobi od matere, polovico od očeta. Preiskava razkrije tudi spol ploda, kajti en par kromosomov je sestavljen iz dveh spolnih kromosomov, bodisi xx ali xy. Če želite biti ob rojstvu presenečeni, potem omenite, naj vam v izvidu spol zamolčijo. Izivid je končan po približno 2,5 tednih, tako da ima mamica v 19. tednu že dokončen odgovor, ali je s plodom kromosmsko vse v redu.
Preberite še
>> Plod v 16. tednu
>> Očka v 16. tednu